-

OjciecDyrektor : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie zdołają ukryć wszystkich swoich szwindli, stworzyli ekonomistów.

Bomba Kryptoatomowa

Od kilku lat wiele osób fascynuje się tematem kryptowalut z racji wielkich zysków, jaki przynosił handel nimi. Ale czy ktoś ze znawców kryptowalut zdaje sobie sprawę w jakim celu zostały stworzone? Nie sądzę, bo przeglądając internetową "literaturę", odnoszącą się do tego zjawiska, nikt nawet się nie zająknął, nawet nie wyraził choćby najmniejszego przypuszczenia, że te kryptowaluty służyć mogą do bardzo, ale to bardzo niepięknych rzeczy. 

Temat stał się głośny gdzieś ok. 2014 roku, gdy cena -  głównej obecnie kryptowaluty - bitcoina zaczęła gwałtownie rosnąć, osiągając w tej wzrostowej fali poziom 20.000$. Wtedy też pojawiły się pierwsze opisy tego zjawiska i pierwsze - bardzo inspirujące - wątpliwości. One obecnie "zniknęły" z sieci i trzeba się bardzo natrudzić, aby dotrzeć do nich. A cóż to były za opisy? Otóż kryptowalutę bitcoin opisywano jako globalną sieć komputerów, służącą do wykonywania jakiś ZADAŃ MATEMATYCZNYCH. Za wykonanie tych zadań właściciele komputerów otrzymywali nagrodę w poataci owej kryptowaluty. Dziś w wikipedii i na innych stronach dotyczących kryptowalut możemy przeczytać, że one służą właściwie tylko do tego, aby można było w niedalekiej przyszłości dokonywać bezpieczniejszych rozliczeń za towary i usługi - a to bezpieczeństwo ma zapewnić technologia tzw. blockchain. Tu poniżej link wyjaśniający, co to jest ten blockchain: 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Blockchain

Ani słowa o o zadaniach matematycznych. Treść koncentruje się na budowaniu bloków i to ponoć ma być istotą pracy sieci komputerów. Ale na czym konkretnie polega owo "budowanie" bloków już się dyskretnie milczy. 

Skoro internet obecnie milczy, to ja pozwolę sobie na zadanie takiego niedyskretnego  pytania - co to za zadania matematyczne, do rozwiązania których potrzebne jest zaangażowanie milionów komputerów, podłączonych do sieci i grzejących się (konsumujących tyle prądu) od intensywności pracy tak, że w hali, w której się znajdują jest ciepło, jak w piekarniku?  Otóż muszą to być niezwykle skomplikowane zadania matematyczne. Jakie? Znam jeden rodzaj takich działań - jest to wyszukiwanie/obliczanie coraz większych LICZB PIERWSZYCH. Czym są liczby pierwsze i jakie mają zastosowanie? Proszę obejrzeć ten - dobrze zrobiony - filmik na YT: 

https://m.youtube.com/watch?v=ptibpKiT-QM

Jak ktoś nie ma cierpliwości to krótko streszczę. Chodzi o to, że liczby pierwsze są podstawowym i najlepszym narzędziem, służącym do szyfrowania/kodowania wszelkich danych. Pierwszy raz zetknąłem się z tym czytając książkę W. Suworowa "Akwarium", a później w Bibliotece Narodowej przeczytałem niegrubą książkę o różnych ciekawych matematycznych zjawiskach (matematyka zawsze mnie pasjonowała - choć nie wszystkie jej działy - a w szkole średniej byłem w klasie o profilu natematyczno-fizycznym). Tam się dowiedziałem o metodzie szyfrowania przy użyciu dwóch par kluczy, które składały się z liczb pierwszych. Dokładny zapis wzoru przedstawia zalinkowany filmik. Klucze wyraża się w bitach i tak klucz 2048-bitowy to liczba pierwsza, składająca się z ok. 616 cyfr! Nieźle, co? Trudno nawet nazwać taką liczbę. Ale są obliczane/ustalane znacznie większe liczby pierwsze.

Cała informatyka i przesyłanie danych opiera się na szyfrowaniu. Liczby pierwsze są więc niezbędne. Im większa liczba pierwsza, tym trudniej jest złamać szyfr i odczytać informacje, dokonać zmian. Czas bowiem potrzebny do ustalenia właściwego klucza-liczby pierwszej znacznie się wydłuża wraz z rosnącą wartością liczby pierwszej (może to zająć bardzo wiele lat). Czas ten można znacznie skrócić poprzez zaangażowanie do procesu liczenia jak największej liczby komputerów (przystosowanych specjalnie do intensywnych obliczeń), poprzez łączenie ich w sieć. Komputery służące do intensywnych obliczeń zużywają baaardzo dużo prądu. Prąd kosztuje i jest w zasadzie jedynym kosztem (jest jeszcze hosting i sam wydatek na sprzęt, ale to są grosze w porównaniu z cenami za energię). Aby więc takie podłączenie komputera do sieci było opłacalne cena nagrody (czyli kryptowaluty) musi być odpowiednio wysoka. I nic innego nie stoi za tym spektakularnym wzrostem ceny bitcoina. Chodzi tylko o to, żeby przyłączyć do sieci jak największą liczbę konputerów i tym samym jak najbardziej zwiększyć moc obliczeniową sieci. 

Czy już widzimy do czego tak naprawdę służą te bitcoiny i ethery? Właśnie do tego. Do obliczania i gromadzenia jak największych liczb pierwszych, bo to pozwala na łamanie cudzych szyfrów/kodów, czyli pozwala na osiągnięcie pewnej przewagi nie tylko technologicznej (poprzez wykradanie wynalazków) ale i ekonomicznej i wojskowej. Cała ta koncentracja uwagi na technologii blockchain jest zwykłą zasłoną dymną. Nie twierdzę, że blockchain to lipa. Twierdzę tylko, że jest dobrym sposobem na sadzenie lasu - jak to napisał kiedyś G. Chesterton "Gdzie mądry człowiek ukryje liść? W lesie! A jak nie ma lasu? To go zasadzi!". 

Tezę moją wzmacnia fakt, że sukces bitcoina od razu uruchomił projekt konkurencyjny - czyli kryptowalutę ether (mylnie nazywaną ethereum). Tu poniżej link do niej (proszę zwrócić uwagę, że jednym z członków projektu jest rosyjski Sberbank):

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ethereum

Tenże projekt był już na samym początku bez pardonu zaatakowany - wykradziono z niego 1/3 funduszy. Nie mniej rozwinął się i dziś jest głównym konkurentem bitcoina - jego kapitalizacja to 20-25% kapitalizacji bitcoina. Ma dobrą reklamę, ale czy prześcignie bitcoina, gdy idzie o liczbę podłączonych do sieci komputerów? 

Co to wszystko oznacza? Ano to, że już wtedy (rok 2014-2015) połapano się, co jest grane i przez kogo. Mamy więc przed naszymi oczyma wyścig o to, kto kogo przechytrzy w sferze kryptografii. Sferze szalenie istotnej w dziedzinie finansów (systemy rozliczeń międzybankowych). 

Ale to nie wszystko. Sama możliwość szybkiego łamania największych zabezpieczeń to jedno, ale jest jeszcze coś innego. Co? Zmonopolizowanie systemu rozliczeń - wszelkich rozliczeń. Gdy posiadamy taki monopol, to posiadamy wiedzę kto z kim, za ile i skąd bierze towar lub usługi. Możemy wtedy albo przejąć kanały dystrybucji (składając lepszą ofertę lub tzw. "ofertę nie do odrzucenia") albo je zniszczyć dzięki posiadanej wiedzy. Marzenie zarówno kupców mediolańskich jak i toskańskich.  

Jak to zrobić? Trzeba skonstruować niezawodne narzędzie (system rozliczeń odporny na wszelkie cyber-ataki) - to raz. Zniszczyć lub uniemożliwić zastosowania analogicznego narzędzia przez konkurenta - to dwa. I trzy - zniszczyć lub uniemożliwić działanie przez dłuższy czas tradycyjnych systemów rozliczeń międzybankowych. Grubo. Bardzo grubo. 

Zaczęto od rozwoju tzw. stablecoinów. Co to jest? To jest taka wirtualna, kryptowaluta/token (czyli mówiąc wprost plastikowy kolorowy żetonik - taki jak w grach planszowych imitujących prowadzenie jakiś biznesów - Monopoly itp.), który teoretycznie jest powiązany z jakąś stabilną walutą. Najczęściej jest nią dolar USA. Powiązanie polega na trzymaniu "rezerw" walutowych o wartości identycznej, co wartość emisji tych "żetoników". Największym, najpoważniejszym obecnie stablecoinem jest tzw. tether. Jego aktualna  kapitalizacja to ok. 69mld$. Problemem jednak wg mnie są tu dwie rzeczy: pierwsza - jak dokonuje się wyceny danego stablecoina - tzn. wystarczy sama deklaracja twórcy, że dany "żetonik" wart jest 1$, a druga - jak tworzy się te rezerwy, stanowiące pokrycie/zabezpieczenie owego "żetoniku". Tether deklarował, że część to gotówka, a część to obligacje komercyjne (czyli jakieś finansowe śmieci). Pod wpływem jednak bankructwa stablecoina Luny (czy inna nazwa: projekt Terra) w kwietniu/maju 2022, twórca tether'a zadeklarował, że od teraz te śmieciowe obligacje zostają zastąpione obligacjami rządu USA. Ale jak ktoś złośliwy zauważył nikt z twórców stablecoinów (w tym theter'a) nigdy nie poddał się zewnętrznemu audytowi i te zabezpieczenia są tak naprawdę nieweryfikowalne. Po prostu musimy (niby dlaczego?) wierzyć na słowo. Nie wierzę. 

Uzasadnieniem dla tworzenia stablecoinów są następujące "zalety":

1. Możliwość dokonywania szybkich i bezpiecznych rozliczeń/zapłaty. Ok. A bankowe  systemy tradycyjne nie są szybkie i nie są bezpieczne? Są. Choćby taki blik. 

2. Możliwość przechowywania środków pieniężnych w formie tokenów, dzięki czemu szybko możemy nabywać inne kryptowaluty czy stablecoiny. No też ok. Ale istnieją przecież giełdy - kantory on-line, które bez problemu wymieniają WSZELKIE kryptowaluty i stablecoiny na dowolny inny. Po cóż więc to. Nie wystarczy sam bitcoin czy ether? 

3. Ponoć nie wystarczy sam bitcoin czy ether, gdyż ich zmienność cenowa jest duża, a stablecoiny są powiązane z daną walutą i zawsze odpowiadają wartości danej waluty (chyba że sama waluta zaczyna dokonywać cenowych fikołków). Też niby ok. Ale przykład Luny pokazuje, że to jest tylko teoretyczne założenie, bo wszystko rozbija się o REALNOŚĆ zabezpieczenia, czyli czy faktycznie twórca danego stablecoina utrzymuje rezerwy walutowe odpowiadajace wielkości emisji danego stablecoina. Tu są poważne wątpliwości, bo stablecoiny nie są sprawdzane przez jakieś organy nadzoru. I przed tym nadzorem całe środowisko krypto się broni jak może. Dlaczego? Co mają do ukrycia? Ponadto obecnie są powszechne już (widać po intensywności reklam) kantory-automaty on-line wymieniające błyskawicznie realną gotówkę na wszystkie możliwe kryptowaluty, w tym  stablecoiny (i prowizje nie są takie wygórowane). Żeby nie być gołosłownym zapodaję niżej link z wypowiedziami właściciela największej giełdy krytptowalut - Binance:

https://bithub.pl/wiadomosci/binance-przewodzi-na-rynku-kryptowalut-i-jest-wzorem-dla-innych-gield/

Zwracam uwagę, że na pytanie o dowody na istnienie realnych rezerw (bo Binance też wyemitował stablecoiny, jako zabezpieczenie środków trzymanych na kontach, przez handlujących kryptowalutami) nie przedstawił dowodów, tylko złożył ustne zapewnienia. A argument, że zarządzaniem własnymi stablecoinami zajmuje się jakiś odrębny podmiot Paxos (a nie sam Binance), jest g******ym argumentem. 

4. Możliwość odroczenia płacenia podatku od zysków kapitałowych. Dopóki nie zamieni się stablecoina na rzeczywistą gotówkę lub nie nabędzie się za niego rzeczywistego towaru lub usługi, to obowiązek podatkowy nie następuje. Można więc "żonglować" aktywami krypto bardzo długo - ale jednak w którymś momencie trzeba będzie je zamienić na realne rzeczy lub gotówkę - choćby po to, aby się zyskami nacieszyć. Liczenie na to, że waluty krypto będą tak samo legalnym środkiem płatniczym jak tradycyjne waluty, jest nierealne, gdyż musiałoby z tym łączyć się ogólne porozumienie pomiędzy kupcami z Italii. A oni się na to zgodzą pod warunkiem, że obie organizacje (mediolańska i toskańska) będą mieć dostęp do środków kontroli nad nimi (na razie nie mają tzn. jedna nie chce przekazać drugiej - na zasadzie wzajemności - owych narzędzi kontroli...bo to, że za bitcoinem i etherem jak i za poszczególnymi stablecoinami stoją kupcy z Italii jest dla mnie oczywiste - po prostu nic w sferze pieniądza nie może nowego powstać bez ich udziału lub zgody). 

Jak widać z powyższego stablecoiny są potrzebne, ale nie do tego, do czego usilnie nas przekonuje internetowa "literatura". Do czego są więc potrzebne? Do stworzenia nowego systemu rozliczeń za towary i usługi.  Potwierdza to sam Rafał Zaorski (znany gracz/spekulant/inwestor na rynkach kapitałowych - zwłaszcza na rynkach kryptowalut). Tu poniżej dwa linki (wersja dłuższa i krótsza) do jego projektu o nazwie Cebullion:

https://m.youtube.com/watch?v=qhsqSYpGMbY

https://m.youtube.com/watch?v=X_qU1xeUgOo

Rafał Zaorski bez ogródek twierdzi, że aby stablecoin był prawdziwym stablecoinem potrzebuje pełnego pokrycia realnego pieniądza - to raz. A dwa - w związku z tym potrzebne są GWARANCJE rządowe lub choćby porozumienie międzybankowe dla takiego projektu. To jest bardzo ważne i prawdziwe stwierdzenie świadczące o tym, że ten człowiek ma szczere chęci i dobre intencje oraz, że rozumie na czym polega zasadniczy problem. To znaczy chce unowocześnienia systemu wzajemnych rozliczeń za towary i usługi, chce zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo technologiczne i finansowe i wie, że do tego potrzebny jest rząd i banki. Nie wiem tylko, czy zdaje sobie sprawę jak ważne jest przejście na ten system, bo koncentruje się na samym praktycznym funkcjonowaniu tego "cyfrowego złotego" - jak sam określa ten swój projekt. 

Dlaczego tak ważne jest opracowanie i wdrożenie własnego cyfrowego systemu rozliczeń gospodarczo-handlowych? Ano dlatego, że z chwilą opracowania takiego systemu przez Amerykanów, czyli przez firmę Zuckerberga - Meta, wszelkie nasze zasoby pieniężne będą nie tylko narażone na unicestwienie, ale także wszelkie nasze kanały dystrybucji zostaną przejęte lub zniszczone. Tak, ta notka to ostrzeżenie kierowane do naszych jawnych i tajnych multimiliarderów. Jeśli nie stworzycie (być może przy udziale Rafała Zaorskiego) własnego takiego systemu, to wasze fortuny ulegną anihilacji. Czyli nastąpi czas kolejnej (której już w historii?) tzw. akumulacji pierwotnej, czyli czas transferu olbrzymich kapitałów i zasobów z jednych rąk do drugich. 

Bomba kryptoatomowa tyka. Ile czasu pozostało? Nie wiem.  Ale to jest pewne, że taki system rozliczeń, oparty o technologię blockchain, z cyfrową walutą powiązaną na sztywno z realnym pieniądzem, powstanie. I kto będzie pierwszy, ten użyje wszelkich swoich możliwości, aby zniszczyć lub unieruchomić na dłuższy czas wszystkie konkurencyjne systemy. Tak, że zostanie dla innych tylko jeden wybór: albo wchodzą do tego jedynego działającego - na zasadach i warunkach jego właściciela -  albo ekonomicznie giną. 

Jeśli ktoś zadaje sobie teraz pytanie, dlaczego wskazałem firmę Meta jako nasze główne zagrożenie, czyli najpoważniejszy podmiot do tego, aby osiągnąć sukces w tej materii, to radzę sobie zajrzeć tu: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Meta_Platforms

Z tego linku dowiadujemy się, że dawny Facebook (z którym Zuckerberg nie chce być już kojarzony - i słusznie, bo "fejs" zdycha i podzieli losy "Naszej Klasy"), czyli Meta założył w 2019 firmę Libra Networks, której zadaniem jest opracowanie własnej kryptowaluty (stablecoina), obsługiwanej przez aplikację Calbra. To co najważniejsze wg mnie to to, że udziałowcami tego projektu są największe firmy zajmujące się obrotem bezgotówkowym. Sama obecność takiego podmiotu jak Visa powoduje, że Libra skazana jest na sukces - przynajmniej na obszarze kontrolowanym bezpośrednio lub pośrednio przez USA. Visa to gigant wśród gigantów i jeśli ona tam jest, to projekt jest niezwykle poważny i priorytetowy. Meta ostatnio "zasłynęła" z krytyki swojego projektu "Metaversum", czyli coś w rodzaju nowej, lepszej wirtualnej rzeczywistości. Utopiono w ten projekt wiele miliardów dolarów (mówi się coś o ok. 150 mld $), ale co ciekawe wszystkie podmioty wspierające to (m.in. giganci technologiczni tacy jak Microsoft) zadeklarowały już, że i tak będą dalej wspierać ten projekt. Zadziwiająca determinacja, nieprawdaż? Co to oznacza tak naprawdę? Ano to, że pod płaszczykiem "metaversum" rozwija się coś o wiele poważniejszego i o wiele kosztowniejszego. Sam projekt "metaversum" został - jak sądzę - oddany jakimś "gimnazjalistom" tak, aby było widać na zewnątrz, że Meta zajmuje się tylko tym i że sobie "nie radzi". Nie wierzę w to, że Amerykanie - tak czuli na praktyczne efekty i na skuteczność - topili i chcą topić nadal z uporem maniaka gigantyczne kwoty na coś, co nie działa lub słabo działa. Amerykanie to nie idioci, choć wielu ich za takich uważa. Amerykanom to nawet bardzo odpowiada, bo łatwiej jest wtedy dezinformować przeciwników. 

Dlatego też sądzę, że te gigantyczne kwoty są kierowane na projekt Libra. I biada nam, jeśli zakończą go z sukcesem przed nami. Bo wtedy nic ich nie powstrzyma przed demontażem=zniszczeniem aktualnego systemu bankowego. Niech nikt się nie łudzi, że to nie leży w ich interesie, aby niszczyć m.in. swoje banki-giganty. Zrobią to, gdyż już obecnie ich funkcje mogą z powodzeniem - a nawet skuteczniej - przejąć giganci technologiczni, tacy choćby jak Amazon, Netflix, Google, Meta i inne. Te firmy dysponują taką bazą danych klientów, że wszystke banki na świecie mogą im tylko pozazdrościć. Dzięki temu mogą efektywniej prowadzić działalność bankową (głównie udzielać kredytów, choć nie tylko).  To dlatego te firmy mają tak wysokie wyceny - ktoś wie, jaka przyszłość czeka te podmioty i zwyczajnie ładuje w nie kasę. Oczywiście to nie oznacza, że wyceny w jakimś krótszym okresie nie polecą w dół - choćby dla czystej spekulacji tak się robi (czyli zapakowania entuzjastów drogimi akcjami, a potem wygenerowanie "kryzysu", aby od tych zrozpaczonych entuzjastów odkupić tanie akcje).

Po ewentualnym sukcesie projektu Libra bankowość wejdzie na nowe tory. Bankowość będzie miała nowe oblicze - w myśl starej włoskiej zasady, że trzeba bardzo dużo zmienić, aby wszystko pozostało po staremu. Czyli monopolizacja dystrybucji.

Poniżej garść co ciekawszych linków z ostatnich miesięcy z branży krypto, żeby nikt mi nie zarzucił, że moje przemyślenia i wnioski wziąłem z sufitu:

https://bithub.pl/wiadomosci/binance-wycofuje-umowe-z-ftx-jp-morgan-czeka-na-bitcoina-przy-13-000-usd/

https://spidersweb.pl/bizblog/upadek-ftx-piramida-finansowa/

https://bithub.pl/wiadomosci/ftx-wstrzymuje-wyplaty/

https://bithub.pl/wiadomosci/szokujaca-prawda-wyszla-na-jaw-sensacyjne-kulisy-upadku-ftx/

https://bithub.pl/wiadomosci/gielda-ftx-zhakowana-elon-musk-twierdzi-ze-od-poczatku-czul-iz-sbf-to-jedna-wielka-bzdura/

https://biznes.wprost.pl/technologie/fintech/10893910/hakerzy-ukradli-570-mln-dolarow-z-binance-wielki-skok-na-kryptowaluty.html

https://bithub.pl/wiadomosci/departament-sprawiedliwosci-uruchamia-sledztwo-na-celowniku-ftx/

https://bithub.pl/wiadomosci/ftx-nie-utonie-w-samotnosci-blockfi-zawiesza-wyplaty-i-zatrudnia-doradce-ds-upadlosci/

https://bithub.pl/kryptowaluty/altcoin/o-10-00-ponad-50-milionow-sol-wyplynie-na-rynek/

https://bithub.pl/wiadomosci/usa-skonfiskowalo-336-mld-w-kryptowalutach/

https://bithub.pl/wiadomosci/instytucje-nadal-gromadza-kryptowaluty-raport-fidelity/

https://bithub.pl/kryptowaluty/chiny-to-kryptowalutowy-wieloryb/

https://bithub.pl/kryptowaluty/tether-zarazony-ftx-na-chwile-spada-ponizej-kursu-peg-w-usd/

https://bithub.pl/wiadomosci/marathon-jest-drugim-co-do-wielkosci-publicznym-posiadaczem-bitcoinow/

https://comparic.pl/zalozyciel-bitmex-rywale-ethereum-bez-szans-przed-kolejnym-cyklem-byka/

https://comparic.pl/na-rynku-kryptowalut-opartym-o-idee-decentralizacji-wystepuje-centralizacja-twierdzi-gary-gensler/

https://comparic.pl/bnb-smart-chain-bsc-powraca-do-trybu-online-po-ataku-hakerskim/

https://comparic.pl/bitcoin-bedzie-kosztowal-1-mln-dol-uwaza-analityk-z-ark-invest/

https://comparic.pl/ponad-60-eth-z-kontraktu-depozytowego-nalezy-tylko-do-5-podmiotow/

https://comparic.pl/ethereum-classic-etc-to-martwy-projekt-uwaza-charles-hoskinson/

https://comparic.pl/trudnosc-wydobycia-bitcoina-na-najwyzszym-poziomie-od-stycznia-br/

https://comparic.pl/stablecoin-usdd-nie-powtorzy-historii-ust-twierdzi-justin-sun/

https://comparic.pl/tether-zmniejszyl-swoja-ekspozycje-na-papiery-komercyjne-ponizej-50-mln-dol/

https://comparic.pl/ethereum-eth-nie-jest-zdecentralizowane-ani-deflacyjne-sugeruja-dane/

https://comparic.pl/bitcoin-wyprze-zloto-duze-instytucje-zaakceptuja-btc-uwaza-michael-saylor/

https://comparic.pl/binance-zawiesi-wplaty-i-wyplaty-eth-i-erc-20-w-trakcie-aktualizacji-ethereum/

https://comparic.pl/wspolzalozyciel-ethereum-spodziewal-sie-pekniecia-banki-na-rynku-kryptowalut/

https://comparic.pl/ethereum-przeszlo-aktualizacje-bellatrix-bedaca-podlozem-do-the-merge/

https://www.money.pl/gospodarka/gorzkie-slowa-prezesa-apple-o-metaverse-zuckerberga-zdaniem-tima-cooka-przyszlosc-nalezy-do-innej-technologii-6822961896024928a.html

Z ww. linków i z treści tejże notki wynika dla mnie jasno, że obecne ceny prądu są zasadniczym elementem walki konkurentów (bitcoin kontra ether). Wysoka cena prądu zwiększa koszt "wydobycia" kryptowaluty. W połączeniu ze spadkiem ceny samej kryptowaluty (jak mamy właśnie od ponad roku) powoduje to straty u firm zajmujących "wydobyciem" kryptowalut.  Jedna już ogłosiła swoją niewypłacalność. Oznacza to zmniejszenie się liczby komputerów podłączonych do sieci, a tym samym zmniejszenie się mocy obliczeniowej i spowolnieniem odkrywania nowych, wyższych liczb pierwszych. Tracą na tym obie kryptowaluty, tak pozornie na to wygląda, ale sądzę że po jakimś czasie okaże się, iż jedna z nich jest bardziej odporna na wysokie ceny energii elektrycznej. Która? Myślę, że ether. Gdyż w czasie kryzysu działa taki mechanizm - konsumenci wybierają towary gorszej jakości i tańsze. Ether właśnie taki jest w przeciwieństwie do bitcoina.

(Wiem, że niedawno - na dniach - twórca ethera przedstawił zmiany w systemie ethereum, które mają go unowocześnić, zapewnić prymat wśród kryptowalut itp. obietnice bez pokrycia. Dlaczego bez pokrycia? Bo te zmiany świadczą o czymś przeciwnym - że system ethereum nie jest tak dobrze dopracowany jak bitcoin. Bitcoin nie ulepsza tak często i tak gruntownie swojego systemu, bo nie ma potrzeby. Ethereum przeciwnie - już na początku jego funkcjonowania wykradziono z tego systemu 1/3 zasobów tokenów, wykorzystując błąd w protokole. Ile jeszcze takich błędów się ujawni? Nie wiem, ale poprawia się coś, co nie jest zbyt dobre i takie zapewnienia o byciu "najpopularniejszym i najlepszym" to zwykły PR, a nie realna rzeczywistość. Poza tym  liczba bitcoinów jest z góry ustalona i więcej nie będzie (jest deflacyjny), a ether jest "emitowany" w nieskończoność - najnowsze zmiany systemu mają to zmienić, ale trzeba poczekać na szczegóły i praktyczną realizację tej zmiany....i znów podaję link, z którego wynika, że obecnie najwięcej kasy napływa do bitcoina i produktów opartych na bitcoinie, a nie do "najpopularniejszego i najlepszego"  ethera

https://bithub.pl/kryptowaluty/bitcoin/nadchodzi-odwilz-inflacja-w-usa-spada-jednak-nie-wszyscy-podzielaja-optymizm/ ).

Na samym dołku cenowym okaże się, że ether dysponuje większą mocą obliczeniową, co od razu przełoży się na dynamiczniejszy wzrost jego ceny w stosunku do bitcoina. Takie zjawisko dodatkowo napędzi więcej nowych chętnych na podłączenie się do sieci etheru i tym samym zdetronizuje bitcoina. Ma razie - tak jak pisałem wyżej - ether to zaledwie 20-25% kapitalizacji bitcoina. Ale czym dłużej będzie trwał kryzys, tym ostatecznie lepiej dla ethera w dłuższym horyzoncie czasowym. W ogóle to zauważam, że ktoś bardzo starannie zaplanował kryzys kryptowalut i teraz go realizuje, odpalając śmierdzące bomby - takie, jak ostatnio upadek jednej z czołowych giełd krypto czyli FTX. Atmosfera po tym upadku jest tak fatalna, że bitcoin z hukiem przebił w dół wsparcie na poziomie 20000$.  Z jednego tu linku wynika, że JP Morgan określił dolny pułap opłacalności "wydobycia" bitcoina na 13000$ i jest dla mnie pewne, że ten poziom nie tylko zostanie w przyszłości osiągnięty, ale nawet znacznie przebity w dół (nie wykluczam poziomu 6000$). Dlaczego? Po pierwsze będą odpalane kolejne afery kryptofinansowe. A po drugie - bo, aby ludzie rezygnowali z "wydobycia" muszą nabrać przekonania, że spadek poniżej progu opłacalności będzie długotrwały. Dopóki łudzą się - mają przekonanie - że spadek będzie krótkotrwały, dopóty będą utrzymywać swoje komputery w sieci. Długotrwały okres to wg mnie minimum 3-4 lata. Scenariusz długiego i głębokiego kryzysu pogłębi też zjawisko lepszych zysków z akcji - nastąpi zwyczajnie odpływ kapitału spekulacyjnego z rynku krypto, przez co nie będzie komu ciągnąć cen w górę (mały popyt). To zjawisko już się daje zauważyć - akcje rosną, a kryptowaluty spadają lub w najlepszym razie stoją w miejscu po głębokim spadku. 

Tu link obrazujący problem (proszę przy okazji zwrócić uwagę na ten zwrot "górnicy rozwiązują złożone problemy algorytmiczne" - to są właśnie owe "tajemnicze" zadania matematyczne):

https://bithub.pl/wiadomosci/gornicy-sprzedaja-bitcoiny-w-rekordowym-tempie-sygnal-odwrocenia-trendu/

Albo tu ten sam problem i jeszcze fajniejszy zwrot - "górnicy muszą rozwiązać coraz trudniejszą łamigówkę, aby otrzymać nagrodę" - po prostu mistrzostwa świata w paleniu głupa:

https://bithub.pl/kryptowaluty/mining/czy-gornicy-btc-wymierza-ostateczny-cios/

Ten drugi link jest o tyle ciekawszy, że zawiera dwie mapki: 1. gdzie na świecie wydobywa się najwięcej bitcoinów (najśmieszniejsze jest wysokie miejsce Chin, gdzie prawnie zakazano wydobywania bitcoibów - jak widać obywatele-Chińczycy olewają ten zakaz), 2. jaka jest cena prądu w poszczególnych państwach (możemy się teraz pośmiać z obarczania Rosji i Putina winą za wysokie ceny prądu...zwłaszcza w Peru i Kolumbii oraz w środkowej Afryce ....rozumiem cele propagandy, ale niech ona nie będzie taka głupia i śmieszna). 

Z uwagi na silne zaangażowanie USA w ten proces pogłębiania kryzysu (wszczynanie śledztw, konfiskowanie aferzystom kryptowalut) plus "walka z klimatem" (czyli wysokie ceny prądu), jak również zakaz obrotu i wydobycia kryptowalut przez Chiny (z którym sobie nie radzą) oraz coraz większe apele, aby i w UE zakazać wydobywania, sądzę że ether jest powiązany właśnie z USA (czyli z Mediolanem), a bitcoin - na zasadzie opozycji -  z "toskańskimi kupcami".

Oczywiście zdetronizowanie bitcoina przez ethera w przyszłości mogłoby zostać zanegowane, o ile "toskańscy kupcy"  zaczną znów pompować kurs bitcoina. Na razie na to się jednak nie zanosi. USA i Chiny (oraz podmioty dla nich pracujące) mają takie ilości bitcoinów, że mogą z powodzeniem przez dłuższy czas tłamsić poważniejsze ruchy wzrostowe. 

Jak widać w cieniu wojny na Ukrainie mamy otwarty inny, niewidoczny front. Trwa "krwawa" kryptowojna, a stawką w tej wojnie jest monopolizacja systemu rozliczeń, a tym samym dystrybucji. 

 

P.S. Nie wnikam w tej notce w zagadnienia stricte techniczne, gdyż one są wtórne wobec nadrzędnego celu. Każdy kto zacznie wnikać w te techniczne aspekty straci z oczu zasadniczy cel. I pewnie o to chodzi. 

 

 

 



tagi: rafał zaorski  zuckerberg  meta  libra  bitcoin  ether  stablecoin  kryptowaluty  ftx binance  cebullion 

OjciecDyrektor
21 listopada 2022 00:00
362     8068    13 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

wierzacy-sceptyk @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 00:48

Wazystko pięknie, ale gdy w końcu jakiś matematyk udowodni hopotezę Riemanna to cały ten plan pójdzie się kochać w krzakach

Właściwie algorytm rozwiązania funkcji dzeta by wystarczył

Wielu wybitnych próbowało, niektórzy zawariowali

Ale ciekawe jest to o czym piszesz:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @wierzacy-sceptyk 21 listopada 2022 00:48
21 listopada 2022 01:01

W tym sęk, że nikt tego nie dokona....:)...stracono nadzieję na pojawienie się takiego geniusza i dlatego rozpoczęto projekt pid nazwą "bitcoin" a potem konkurencja stworzyła sobie projekt "ether". 

 

zaloguj się by móc komentować

wierzacy-sceptyk @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 01:01
21 listopada 2022 01:06

Nie ma nikt i nie ma nigdy:)

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 04:57

W trakcie wojny na Ukrainie okazało się, że bitcoin został przyjęty jako oficjalna waluta (a nie jako rezerwowa, jak na wyspie Jersey) w Ekwadorze i w Republice Środkowo Afrykańskiej. W Ekwadorze jest traktowany na równi z dolarem USA (Ekwador od 1999 nie posiada własnej waluty), a w RŚA na równi z frankiem CFA (tam wogóle nigdy nie było waluty narodowej).

zaloguj się by móc komentować

emirobro @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 05:51

Jest tyle innych kryptowalut a ten wpis zajmuje sie tylko dwoma.  Jaki powod?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cryptocurrencies

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @emirobro 21 listopada 2022 05:51
21 listopada 2022 06:58

Są tylko dwie kryptowaluty tak naprawdę - są inne powstałe na zasadzie forku/"buntu", ale nie będę się zajmował planktonem. Zresztą dużo stablecoinów nazywa się przez niechlujstwo kryptowalutami. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 21 listopada 2022 04:57
21 listopada 2022 07:10

Salwador też zaakceptował bitcoina jako równirzędną walutę. A St. Nevis and Kitts odłam bitcoina czyli bitcoin-cash. 

Są to wszystko projekty pilotażowe i myślę, że zwyczajnie zistaną zamknięte, gdy kryzys się pogłębi i przedłuży na kryptowalutach. Oni to wprowadzili, bo myśleli, że krypto będzie rosnąć "wiecznie" i chcieli wykorzystać koniunkturę i coś tam przytulić z tego kapitału spekulacyjnego - przeliczą się. Jest wojna i będą ofiary.

 

Tak sobie myślę, że ktoś Ekwador, Salwador  nasadził na krypto, aby móc szybko ewakuować się z tonącego okrętu (tzn. on być może wynurzy się za 5-6 lat, ale na razie topią go z całkowitą premedytacją). 

Zresztą najważniejsze jest nie to, że wprowadza się bitcoina jako środek wymiany, ale to że twórcy kryptowalut posiadają ogromne liczby pierwsze - to jest prawdziwa wartość, której nie mają zwykli posiadacze kryptowalut. No i już absolutnie najważniejsze jest/będzie stworzenie systemu rozliczeń odpornego na wszelkie cyber-ataki. Kryptowaluty ze swoimi liczbami pierwszymi mają zapewnić ochronę - są więc niezbędne, ale pełnić mają rolę służebną (tak jak szyfr/kod w stosunku do danych/informacji). 

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 08:31

Czy nowy system rozliczeń unieważni również gotówkę?

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 08:42

Ciekawe i bardzo prawdopodobne. Tak na marginesie, kupcy toskańscy chyba by się obrazili, że łączy ich Pan z Anglikami. Oni w gruncie rzeczy zawsze Anglikami gardzili, nawet wtedy kiedy robili z nimi poważne interesy. Teraz kupcy toskańscy wykorzystują głownie Amerykanów, którzy ich bronią i Francuzów, którzy u nich inwestują. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @maria-ciszewska 21 listopada 2022 08:31
21 listopada 2022 09:10

Oczywiście że nie. Gotówka będzie zawsze. Ale wycofsnie gotówki mało co pomoże multimilarderom - w istocie taki ruch jedynie przyspieszy upadek bankowrj piramidy, która zresztą celowo taką jest, aby być właśnie idealną pułapką dla tych "tłustych misiów". Obrót będzie, ale tylko w ramach tego jednego, jedynego systemu...chyba, że stanie się cud i drugi antagonista jednak wybroni się, tworząc odporny system konkurencyjny.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 21 listopada 2022 08:42
21 listopada 2022 09:16

Włosi nie tyle pogardzają, co zwyczajnie wykorzystują poprzez nadymanie, kokieterię i inne jeszcze numery, żerujące na ludzkiej pysze i próżności.

Nie wiem czy się obraziliby, ale łączę ich, bo już Coryllus wielokrotnie to powtarzał, że obecnie tu na Ziemi iatnieje tylko jeden poważny konflikt: USA kontra Anglia. Reszta to didaskalia. A skoro tak - a ja się z tym w 100% zgadzam - to zwyczajnie szukam istotnej przyczyny, fundamentalnej przyczyny, która z oczywistych względów musi być ukryta za jakimiś parawanami. Stąd, z uporem maniaka, będę się trzymał tej mojej tezy FIK kontra TRIK. Póki ktoś nie przedstawi mi czegoś sensowniejszego, nie będę zmieniał swojego poglądu.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 09:10
21 listopada 2022 09:19

Czyli "cienkie płotki" górą.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @maria-ciszewska 21 listopada 2022 09:19
21 listopada 2022 09:20

Tak...:)....to jest sieć na grube ryby.

zaloguj się by móc komentować

atelin @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 09:34

Właśnie jestem po wysłuchaniu wywiadu z fachowcem od energetyki. Powiedział, że kopalnie bitcoinów pochłaniają 7% całego prądu wytwarzanego na świecie.

Ale przy okazji zapytam się Autora notki (ewentualnie wszystkich PT Nawigatorów): padło hasło liczb pierwszych i skojarzyłem je z twierdzeniem Fermata. Twierdzenie, jak twierdzenie, ale ktoś mógłby mi wytłumaczyć jego praktyczne zastosowanie?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @atelin 21 listopada 2022 09:34
21 listopada 2022 09:47

A oglądał Pan ten zalinkowany film " Przekleństwo liczb pierwszych"? Radzę go obejrzeć na spokojnie i z uwagą. Bardzo klarowne wyjaśnienia nawet dla ludzi niezbyt lubiących matematykę.

Co do Fermata, to odpowiedź masz Pan tu:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wielkie_twierdzenie_Fermata

Praktyczne zastosowanie całej matematyki wyraża się w tym, co Pana otacza - cała ch9ćby teleinformatyka to praktyczne zastosowanie matematyki. Niektóre twierdzenia wydają się być nieprsktyczne, ale nawet sposób ułożenia puszek na palecie został wymyślony dzięki twierdzeniom matematycxnym. 

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 09:16
21 listopada 2022 10:03

Oczywiście, że Toskańczycy wykorzystywali Anglików, od średniowiecza do XIX wieku. Ale od XX wieku Anglicy nie są już Toskańczykom do niczego potrzebni. Zresztą umiejscowienie amerykańskiej bazy wojskowej pod Livorno to jest dosyć wymowny symbol. Livorno to była niegdyś angielska brama do Lewantu. I od XVI wieku nie ma jakiejś fundamentalnej róznicy interesów między Mediolanem i Florencją. Obie organizacje postanowiły, że fizycznym zabezpieczeniem ich egzystencji zajmie się cesarstwo. Zaś Anglicy w erze nowożytnej byli silniej związani z adriatyckim wybrzeżem Włoch. Tam operowala państwowa Kompania Lewantyńska, silne były powiązania z Wenecją (lwy to symbol i Anglików i Wenecjan). W Szkole Nawigatorów nie raz pisano o Anglikach kształcących się w Padwie.  Sam Pan pisał, że nie jest pewny, czy Florencja jest siedzibą FIK. Sądzę że nie jest. Myślę, że bliżej prawdy jest toscano7, który sugerował, że kierownictwo tej organizacji nie jest tak mocno związane z jakimś konkretnym miejscem na mapie. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 21 listopada 2022 10:03
21 listopada 2022 10:17

Myślę, że wysuwanie takiego wniosku z faktu istnienia bazy morskiej USNavy w Livorno jest mylne. Dlaczego? Bo na wyspach Czagos - należących do Korony - istnieje baza USNavy Diego Garcia (cxy jakoś tsk). Ponadto 3-4 lata temu świat obiegła wiadomość, że na wyspie Manus (niedaleko wybrzeży Nowej Gwineii, na Pacyfiku) powstanie wspólna baza morska Roysl Navy i USNavy. Co to oznacza? Że Anglia i USA to przyjaciele, sojusznicy? Bzdura! Myślę, że oba gangi włoskie zadecydowały o tym, jsko wynik jakiś obustronnych negocjacji. I tak to należy interoretować moim zdaniem. Jeden gsng chce mieć jakąś możliwość kontroli na danym obszarze, ale nie na zasadzie wyłącxności tylko na zasadzie współkontroli, cxyli de facto kontroli ograniczonej (kontrola "w kajdankach"). 

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 09:47
21 listopada 2022 10:19

Dzięki twierdzeniom matematycznym. To prawda, dzisiaj na licencjatach uczą się na pamięć wymiarów europalety i tego, co się da na to zmieścić. Może to zostało wymyślone dzięki jakimś twierdzeniom, ale według mnie dzięki potomkom gości od wielbłądzich karawan. Podzielenie palety na cztery, później na osiem, później na szesnaście: i na samej górze lądują najdelikatniesze artykuły np. pomidory w małych kartonach po cztery kilogramy. 

Ja się mogę zapytać jedynie o praktyczność twierdzenia Fermata, ponieważ twierdzenie Pitagorasa pozwoliło mi zdać maturę i o to pytam.

Czy twierdzenie Fermata zrewolucjonizowało transport puszek?

zaloguj się by móc komentować

klon @wierzacy-sceptyk 21 listopada 2022 01:06
21 listopada 2022 10:33

Wsparcie dla kompa kwantowego.

To je ono :) 

zaloguj się by móc komentować


saturn-9 @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 10:34

Jego aktualna  kapitalizacja to ok. 69mld$. 

69=QBLH musi tęgie głowy tym kręcą...

 

(mówi się coś o ok. 150 mld $)  futrują pod hasło hep-hep ?

 

bo wszystko rozbija się o REALNOŚĆ zabezpieczenia, czyli czy faktycznie twórca danego stablecoina utrzymuje rezerwy walutowe odpowiadajace wielkości emisji danego stablecoina.

znaczy Luft Gesheft [When you try to understand the meaning of the spectacular collapse of Sam Bankman Fried and his FTX all you need is a basic knowledge of the Yiddish Language. Luft Gesheft  is how NY 47st diamonds dealers describe his phenomenon…]

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 21 listopada 2022 10:34
21 listopada 2022 10:49

Nie mogę, bo to jest ściśle techniczna wiadomość. Nie wiem jak zmiany w protokołach ethereum wpłyną na proces wyposażenia technicznego, niezbędnego do "wydobywania" etherów. To są didaskalia - zasadniczy problem zarysowałem w tej notce i nie ma sensu rozwodzić się nad aspektami technicznymi - chyba że ktoś jest zainteresowany wydobywaniem kryptowslut. Ale osobiście radzę się z tym wstrzymać na okres min. 4 lat.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @atelin 21 listopada 2022 10:19
21 listopada 2022 10:54

Z tej dyskusji poniżej wynika, że chyba nie ma (na razie) zastosowania praktycznego.

https://www.quora.com/What-are-the-practical-uses-of-Fermats-Last-Theorem-given-the-wide-attention-it-has-received-from-the-math-community

Ten komentarz ciekawy: Znaczenie ostatniego twierdzenia Fermata nie polega na jego zastosowaniach, ale na narzędziach matematycznych, które powstały jako produkt uboczny poszukiwania dowodu

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 10:17
21 listopada 2022 10:56

Owszem, mogłoby być tak, że baza amerykańska jest przyczółkiem na wrogim terenie, ale nic nie wskazuje na to, że ten teren jest wrogi. Tak jak pisałem, Amerykanie i Francuzi inwestują w Toskanii, Francuzi przyjeżdżają turystycznie, arystokracja toskańska jest spokrewniona z francuską. Symbolem Florencji są lilie, a nie jakiś wenecko-angielski lew czy krzyż Św Jerzego.  Może gdyby akurat był jakiś konflikt amerykańsko-francuski to coś byłoby na rzeczy, ale sam Pan pisał, że obecnie i Stany i Francja są związane z Mediolanem. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 21 listopada 2022 10:56
21 listopada 2022 11:10

Zgadzam się z tym, że mam wątpliwości gdzie OBECNIE jest centrum dowodzenia konkurenta Mediolanu, ale same fakty historycxne wskazują, że Toskania kiedyś była takim centrum (jeszcze wcześniej Fenicja). Co do inwestycji to tu też należy być ostrożnym, gdyż nie wiem czy Pan wie, ale w USA największy udział w tzw.  inwestycjach bezpośrednich mają....Anglicy, a w Anglii największy udział mają....Amerykanie...:)...ot, taka niespodzianka. I weź tu rozgryź, o co tu chodzi?

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @ahenobarbus 21 listopada 2022 10:54
21 listopada 2022 11:12

Dokładnie tak. Skutki poszukiwan dowodów są bardzo wymierne, bo otwierają kolejne nieznane wcześniej możliwości. 

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 11:10
21 listopada 2022 11:29

Może więc nazywać FIK po prostu "Fenicjanami", bo to nie wprowadza w błąd, że chodzi o współczesną Toskanię. Co do inwestycji, to też mogą być takie przyczółki na wrogim terenie i nie wszystko pokrywa się z granicami państw. Nie wiem, czy Pan wie, że wojnę o niepodległość Stanów wspomagali nie tylko bankierzy z Amsterdamu, korona francuska i hiszpańska oraz cesarstwo. Także niektórzy kupcy z londyńskiego City, co wykrył admirał Rodney po zajęciu jednej z holenderskich wysp kolonialnych. Admirał bardzo się z tego powodu pieklił, ale to właśnie Rodney miał potem kłopoty z "opinią publiczną", a nie owi kupcy. 

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 10:49
21 listopada 2022 11:37

Pisze Pan:

" Czy już widzimy do czego tak naprawdę służą te bitcoiny i ethery? Właśnie do tego. Do obliczania i gromadzenia jak największych liczb pierwszych, bo to pozwala na łamanie cudzych szyfrów/kodów, czyli pozwala na osiągnięcie pewnej przewagi nie tylko technologicznej (poprzez wykradanie wynalazków) ale i ekonomicznej i wojskowej. "

Przejście z proof of work na proof of stake sprawia, że fraza o obliczaniu w przypadku eth jest już nie aktualna.

Jeśli to są tylko didaskalia, to gratuluję znajomości tematu.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zw 21 listopada 2022 11:29
21 listopada 2022 11:44

Dlatego używam skrótu FIK (Fenickie Imperium Kupieckie). I tu nie ma sporu.

Ci "niektórzy" to pewnie wtyki, udające przyjaciół Amerykanów - stąd mieli spokój. Rodney miał problemy, bo nie rozumiał tych zagrań i jak Katon trajkotał w kółko o tym. A chodziło o to, aby sprawę wyciszyć. Bo jak tu później werbować nowych fałszywych przyjaciół? Bez widocznych gwarancji bezpieczeństwa się nie da. 

Pan oczywiście może w to wątpić - w tych fałszywych przyjaciół - ale niestety jest to dość powszechna i stała praktyka plasowania agentury już na wczesnym etapie. Bo w późniejszym czasie jest znacznie trudniej i kosztowniej uplasować wysoko w hierarchii swoich agentów. Ich zadaniem jest w zasadzie tylko jedno - dostarczanie informacji i nic więcej. Żadnych działań dywersyjno-sabotażowych...tylko informacje. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 21 listopada 2022 11:37
21 listopada 2022 11:48

Chce mi Pan powiedzieć, że od tej pory komputery nie będą podłącxone do sieci ethereum? Że nie będą się grzały na maxa? Że nic nie będą obliczały? Za cóż więc będą "górnikom" wypłacane ethery? Za piękne oczy? Weź Pan mnie nie osłabiaj tą naiwnością. Oni - teórcy systemu - muszą bajerować...ja to rozumiem, ale czy my musimy w ten bajer wierzyć? Uwierzę jak sieć komputerowa ulegnie likw7dacji. Bo po co ją utrzymywać? 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 11:58

Szczerze, to jak się gubię w tych określeniach Mediolan - Florencja czy Toskania.

Jakie organizacje stoją za Mediolanem a jakie za Florencją? Można prosić o wyklarowanie tych pojęć?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 12:00

Tak w zasadzie jest coś jeszcze w temacie, na co nikt chyba nie zwraca uwagi. To gry przeglądarkowe. Pod pozorem zabawy (od której trudno czasem się oderwać) komputery pracują stale w jednej - dedykowanej sieci.

zaloguj się by móc komentować

przerywampanu @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 12:11

Mnie interesuje takie zagadnienie: czy obecny kryzys energetyczny został wywołany przez szaleństwo kopania kryptowalut, czu odwrotnie - nadmierne "wydobycie" spowodowało krach emergetyczny?

P.S. 

Ciekawa, syntetyczna analiza tematu. trzba przyznać, że ta słonina dobrze Panu służy :) 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 12:12

Dzięki za świetną notkę!

Daje dużo do myślenia. Mam wiele przemyśleń, niektóre od jakiegoś już czasu i one "odżyły". Nie ze wszystkim się zgodzę, ale to raczej chodzi o fakty, a nie to jak i o czym jest tu napisane. Nie chce Pan wchodzić w technikalia i ja to rozumiem, bo trochę zaciemniałyby to co Pan chciał przedstawić.

Zastanawiam się na przykład czy taka ilość komputerów sprzęgniętych w sieć nie jest  wykorzystywana do cyberataków. Konkretnie chodzi o brak możliwości namierzenia źródła ataku. Duże firmy, kiedyś czytałem o Microsofcie, mają tzw. farmy komputerowe, na których sprawdzają różne rzeczy, np. wprowadzenie zachowania się programu po wprowadzeniu poprawek.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Andrzej-z-Gdanska 21 listopada 2022 12:12
21 listopada 2022 12:28

Oczywiście, że tak! Ci którzy wchodzą w te sieci nie wiedzą i nie są w stanie sprawdzić CO tak naprawdę robi ich komputer. Zresztą, ci co wchodzą robią to tylko dla kasy i tylko kasa ich interesuje. Jak szczury, jak gołębie. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Andrzej-z-Gdanska 21 listopada 2022 12:12
21 listopada 2022 12:28

Oczywiście, że tak! Ci którzy wchodzą w te sieci nie wiedzą i nie są w stanie sprawdzić CO tak naprawdę robi ich komputer. Zresztą, ci co wchodzą robią to tylko dla kasy i tylko kasa ich interesuje. Jak szczury, jak gołębie. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 21 listopada 2022 12:00
21 listopada 2022 12:31

Faktycznie....dobre spostrzeżenie, a jest to ogromny potencjał do zagospodarowania i tani, bo fanom gier nie trzeba płacić tokenami bitcoinów i etherów - choć fakt, że ich kompy mniej się grzeją od tych świadomych "górników". 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @przerywampanu 21 listopada 2022 12:11
21 listopada 2022 12:36

Inaczej trzeba na to spojrzeć. Osobiście uważam, że drastyczny ruch w górę cen prądu to właśnie efekt zaostrzającej się wojny w sferze uzyskiwania liczb pierwszych. I chodzi tu o to samo, co w wojnach cenowych innych produktów - zniszczenie konkurencji poprzez zmuszenie jej do sprzedawania przez dłuższy okres czasu swoich towarów poniżej realnego kosztu wytworzenia. 

Kto pierwszy pęknie ten przegra.

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 11:48
21 listopada 2022 12:44

Proszę sobie samodzielnie przeczytać i się nie kompromitować więcej.

https://greenparrot.pl/blog/proof-of-stake/

Algorytm Proof of Stake działa zupełnie inaczej niż Proof of Work, nie wymagając wykonywania skomplikowanych obliczeń. Zamiast tego twórcy nowych bloków, wybierani są losowo spośród użytkowników zaangażowanych w staking. Ten ostatni polega na zablokowaniu wybranej kwoty kryptowaluty w sieci. Ta nieużywana suma gwarantuje bezpieczeństwo kryptowaluty, a więc ma taką samą rolę jak zasoby używane do miningu w przypadku algorytmu Proof of Work. Jeśli walidator będzie próbował zarejestrować fałszywą transakcję, a sieć to wykryje, straci część zablokowanych środków.

Im więcej użytkownik zablokuje środków, tym ma większą szansę na zostanie walidatorem. Poza tym algorytm przy wyborze może używać także innych metod, np. Coin Stage Selection, w której preferowani są użytkownicy, którzy prowadzą staking najdłużej. Nagrodą za udział w nim jest opłata transakcyjna, a w przypadku niektórych kryptowalut, również określona jej jednostka.

Widzi Pan różnicę w ilości wykorzystywanej mocy? A to przecież od tego, że sieć eth liczy coś szalenie skomplikowanego wymagającego gigantycznych mocy obliczeniowych zaczął Pan swój wywód. I co? Nagle, po tylu latach poziom trudności tego czegoś spadł i już nie potrzeba tych super mocy obliczeniowych?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 21 listopada 2022 11:58
21 listopada 2022 12:44

Odsyłam do mojej notki z 14 lutego 2022 - "Metoda Zagłady". Ale w skrócie: Mediolan (czyli TRIK) ma za swoje główne ciało operacyjne USA, a Florencja/Toskania (czyli FIK) ma Anglię za swoje główne ciało operacyjne. Stąd ten opisywany wielokrotnie przez Coryllusa konflikt USA-Anglia. 

Oczywiście tutaj z @zw "spieramy" się czy Florencja/Toskania nadal jest centrum decyzyjnym tego FIKu. Nie mniej obie te organizacje mają swe centra w Italii. I tu raczej sporu nie ma. 

Bardziej szczegółowe opisanie przynależności konkretnych państw do danej grupy kapitałowej to temat na odrębną notkę. Może się kiedyś pokuszę. Nie mniej z "Metody Zagłady" można samodzielnie sobie wydestylować pewien obraz całości. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 21 listopada 2022 12:44
21 listopada 2022 12:50

To Pan nie rozumie. Etheteum jest bardzo opóźnione w rozwoju wobec bitcoina i musi zwyczajnie go gonić. Te zmiany mają za zadanie ZWIĘKSZYĆ moc obliczeniową sieci, poprzez "oszczędności" energii na innych niezbędnych rzeczach. 

Już prościej nie jestem tego Panu wytłumaczyć. Pan chyba nie zrozumiał sensu mojej notki i nie widzi co jest tu nadrzędnym celem i w związku z tym błędnie interpretuje zmiany w sieci ethereum. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 21 listopada 2022 12:44
21 listopada 2022 12:54

Poza tym "chrzani" się w tych zmianach o transakcjach, gdy ja wyraźnie tu podkreśliłem, że to jest sadzenie lasu aby ukryć liść (niech Pan wróci na początku mojej notki, gdy wspomniałem o blockchainie). 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 21 listopada 2022 12:44
21 listopada 2022 12:57

Poza tym "chrzani" się w tych zmianach o transakcjach, gdy ja wyraźnie tu podkreśliłem, że to jest sadzenie lasu aby ukryć liść (niech Pan wróci na początku mojej notki, gdy wspomniałem o blockchainie). 

zaloguj się by móc komentować

zw @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 11:44
21 listopada 2022 13:35

Myślę, że sprawy tych kupców z City nie ma co rozważać na poziomie ogólników. Trzeba by sprawdzić, czyje towary i papiery zarekwirował Rodney na Wyspie Św. Eustachego i jakie były dalsze losy tych ludzi. Bo mogło być tak jak Pan pisze, jak i zupełnie inaczej. Anglia wtedy nie była jednolita, nawet w Kompanii Wschodnioindyjskiej były zwalczające się zaciekle frakcje. Podziały były też w masonerii, chociaż ja nie twierdzę, że to masoneria wszystkim rządziła. Raczej ludzie wstępowali do określonego rytu ze względu na przynależność do określonych organizacji handlowych. 

Ja nawet mam wątpliwości, czy Florencja kiedykolwiek była tym głównym centrum, już bardziej pasowałaby mi Genua. Ale przynajmniej jeśli chodzi o średniowiecze, to te związki Florencji z Anglią, czy z heretyckim południem Francji są rzeczywiście widoczne. 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 13:37

Cytuję:

...stablecoiny są potrzebne...   Do stworzenia nowego systemu rozliczeń za towary i usługi.
Rafał Zaorski bez ogródek twierdzi, że aby stablecoin był prawdziwym stablecoinem potrzebuje pełnego pokrycia realnego pieniądza - to raz. A dwa - w związku z tym potrzebne są GWARANCJE rządowe lub choćby porozumienie międzybankowe dla takiego projektu.

Widzę tutaj dwie wykluczające się sprawy - przynajmniej na razie.
Nowy system rozliczenia i gwarancje bankowe.

Banky zajmujące się "produkcją pieniądza z powietrza" chyba nie są zainteresowane w dawaniu jakiejś organizacji/instytucji gwarancji na cokolwiek.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 12:44
21 listopada 2022 13:42

Dziękuję! Teraz już jest jaśniej, skoro wiem, że TRiK to Mediolan a FiK to Florencja (chociaż tak naprawdę, całe centrum bankowe średniowiecznej i renesansowej Florencji mieściło się w Sienie).

Czy ja dobrze rozumiem? System Bitcoina jest rozwijany przez FiK/Florencję a system Etherum przez TRiK/Mediolan. Czy tak?

 

zaloguj się by móc komentować


Pioterrr @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 12:50
21 listopada 2022 14:13

A ja obawiam się, że tak się Pan zafiksował na tym swoim TRIK, FIK (BTW. czy miejsce na jakieś MIK?) że nie docierają do niego podstawowe fakty. Buduje Pan wielopiętrowe kombinacje, a tu rzeczywistość leży i skrzeczy.

 

Jak się Pan tak martwi co liczą te gry przeglądarkowe, to podpowiem, że jest coś takiego jak IOT, są też np. "inteligentne" telewizory. Proszę pomyśleś - co one robią/liczą jak odtwarzają np. film/serial  pobierany z sieci?

Kolejny spisek, tym razem naszych skośnookich braci?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Andrzej-z-Gdanska 21 listopada 2022 13:37
21 listopada 2022 14:15

Jeśli ktoś podchodziłby do sprawy uczcieie, to nie wykluczałoby jedno drugiego. Po prostu budujemy alternatywny system rozliczeniowy na wypadek paraliżu aktualnego. 

Natomiast, gdy ma to być już w założeniu tykająca bomba to tu banki są w sumie mało potrzebne, chyba że jako naiwne ofiary. Pon9ć nowojorski FED we współpracy z kilkoma bankami na swoim terytorium uruchamia pilotażowy/testowy program tzw. cyfrowego dolara, czyli stablecoina opartego sztywno na dolarze. Podejrzewam, że chcą przetestować zdolności i szybkość transferów pieniężnych (wołaty, wypłaty, zakupy za towary i usługi) oraz stopień bezpieczeństwa. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 21 listopada 2022 14:13
21 listopada 2022 14:20

Ehhh. Widzę, ze trudno Panu po prostu przyznać się do błędu w interpretacji tych zmian w ethereum. Ale to pański problem, a nie mój. Nikogo nigdy do niczego przekonywać nie będę na siłę. Ostro reaguję tylko wtedy, gdy ktoś zaczyna mnie obrażać, tzn. obrażać moją inteligencję (vide: dzisiejsze spięcie ze @stanisław-orda) i zamiast konkretnych zarzutów wyjeżdża mi ze swoimi osobistymi kompleksami. Niech Pan tego nie robi, bo potrafię ostro pojechać komuś po rajtuzach. 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @saturn-9 21 listopada 2022 10:34
21 listopada 2022 14:28

Zassane  w  sieci  (18.11.2022 to oryginał a godzina 9:00 [tekst sponsorowany?]  a tutaj tłumaczenie na niemiecki [pracowite pszczółki w akcji?])

 

Others, such as Marty BentSaifedean Ammous, and Allen Farrington have been ahead of the curve in identifying these risks. I share their assessment in realising that Bitcoin likely solves this.

zaloguj się by móc komentować

chlor @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 12:36
21 listopada 2022 14:40

"Osobiście uważam, że drastyczny ruch w górę cen prądu to właśnie efekt zaostrzającej się wojny w sferze uzyskiwania liczb pierwszych". Jeśli to uzyskiwanie odbywa się w milionach domowych komputerów to efekt w postaci wzrostu zużycia prądu jest znikomy. W Polsce zużycie energii el. w gospodarstwach domowych jest bardzo niskie, znacznie poniżej średniej unijnej i zbliżone do tego na Białorusi. Wprawdzie po 2020 trochę wzrasta, ale w tempie 1,5% rocznie. Jeśli te komputery się grzeją to raczej nie u nas.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @chlor 21 listopada 2022 14:40
21 listopada 2022 15:03

To nie o to mi chodziło...:)...nie o to, że te sieci zwiększyły popyt - to małe piwo. Sieci mogłyby ciągnąć i 1000 razy więcej prądu. Chodzi mi o to, że jakieś siły chcą koniecznie teraz powstrzymać proces rozbudowywania sieci lub nawet je mocno zredykować właśnie w ten sposób (podwyżka drastyczna cen prądu + jednoczesny drastyczny spadek ceny bitcoina i ethera) - bo innego skutecznego sposobu nie ma. Hakieś siły chcą stworzyć warunki, w których trzeba będzie "wytwarzać" kryptowaluty poniżej kosztów. Klasyczny przypadek wojny konkurencyjnej. Kto tu wygra? Przypuszczam, że ether. 

zaloguj się by móc komentować

emirobro @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 06:58
21 listopada 2022 16:36

Co jest pieniadzem, co jest srodkiem platniczym jest sprawa umow, postanowien prawnych i wymuszen. Ciagle podlega to zmianom, podobnie jak prowadzenie ksiag handlowych.  Fugerrowie przejeli od Wenecjan i ulepszyli prowadzenie podwojnych ksiag. Bylo to jednym z powodow ich sukcesow ale w koncu zbankrutowali.

Patrze czasem na ten rysunek pewnej systematyki pieniadza - a taxonomy of money pochodzacy z Wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_currency#List

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @emirobro 21 listopada 2022 16:36
21 listopada 2022 16:49

Pieniądz zawsze będzie miał fizyczną postać i tak będzie do końca świata...no chyba, że jakiekolwiek  gangi przestaną istnieć, bo elektroniczny pieniądz ogranicza ich pole manewrów...

zaloguj się by móc komentować

klon @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 16:49
21 listopada 2022 17:23

"(...)bo elektroniczny pieniądz ogranicza ich pole manewrów..." 

...
tworząc w ten sposób warunki do "panowania" jednego gangu. :)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @klon 21 listopada 2022 17:23
21 listopada 2022 19:28

Tyz prawda....  :)...ale mam nadzieję, że prędzej się nawzajem pozabijaja...:)

zaloguj się by móc komentować

peter15k @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 21:06

Jak widać wydarzenia globalne, które z pozoru wydają się całkowitym szaleństwem mają swoje uzasadnienie i są wdrażaniem pewnej koncepcji. Warto zwrócić uwagę, że banki nie są na straconej pozycji bo już dziś dysponują informacjami nie tylko o poszczególnych transakcjach klienta globalnie ( wszystko od przelewów po zakupy ) ale kojarzą te informacje z danymi z sieci społecznościowych. Wiedzą wszystko i chcą wiedzieć więcej . Na szczęście występuje konflikt interesów i w tym możemy pokładać nadzieję. W przypadku City of London wygląda na to że wdrożenie pewnych koncepcji płynących z USA wysadzi w powietrze dochody Londynu.

(…) tu na Ziemi istnieje tylko jeden poważny konflikt: USA kontra Anglia. Reszta to didaskalia(…)

zaloguj się by móc komentować

zkr @Pioterrr 21 listopada 2022 10:34
21 listopada 2022 21:33

Moze wreszcie karty graficzne beda taniec :) No i beda bardziej dostepne.
Bo to co sie zdarzylo w 2021 i trwa do dzisiaj to jakis obled. Zastanawialem co sie dzieje, czy padla jakas fabryka "scalakow" ale spotkalem sie z opinia, ze to wlasnie "kopalnie" wymiotly caly towar z rynku.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zkr 21 listopada 2022 21:33
21 listopada 2022 21:40

Nie liczyłbym na to. Kompy dalej będą się mocno grzały (rachunki za prąd się nie zmniejszą, bo zużycie prądu będzie takie same). Te zmiany mają zrobić dodatkowe miejsce do wykorzystania - czyli puszczenia większej mocy. Bo czasy są ciężkie teraz dla krypto i grozi realny spadek mocy obluiczeniowej sieci. Te zmiany mają temu zapobiec lub to złagodzić. No i twórcy ethera liczą na to, że bitcoin nie przetrwa tych trudnych czasów. Jak będzie - zobaczymy. 

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 21:46

Diabeł tkwi w szczegółach.

Proszę sobie wziąć do serca to powiedzenie. Nie można bowiem budować skomplikowanych konstrukcji na fundamentach, których się nie rozumie, a nawet świadomie ignoruje. Może się bowiem okazać, że owe fundamenty nie zawierają mechanizmów, które mogłyby napędzić Pana teorie.

Wyrzucił Pan do jednego garnka kryptowaluty i kryptografię. Nie rozumiejąc, jak sam przyznał, jak każde z nich działa. Do tego jeszcze potraktował Pan to wszystko prądem elektrycznym i wymieszał z polityką i finansami.

W mojej ocenie mierzy się Pan z czymś, czego nie rozumie. I ja Panu tego nie wytłumaczę. Za trudne.

Ja przyznaję, że nie wiem jak działają sieci blockchain i kryptowaluty, bo się tym nie zajmowałem. Nie rozumiem też inżynierii finansowej związanej z kryptowalutami. Zatem na chwilę obecną pozwalam sobie tylko na luźne dywagacje. Ot choćby takie, że kryptowaluty to eksperyment lub faza wdrożenia CBDC - cyfrowe waluty banków centralnych. Czy po zakończeniu tego procesu oba systemy będą współistnieć? Nie wiem.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 21 listopada 2022 21:46
21 listopada 2022 21:55

Jest Pan naprawdę świetny, a nawet zabawny - "Nic nie wiem, nic nie rozumiem, ale twój tekst jest do bani".  

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 21:55
21 listopada 2022 22:05

Odniósł się Pan do najmniej istotnej części mojego komentarza... Ale nawet tej części Pan nie zrozumiał. Trudno.

zaloguj się by móc komentować

zkr @chlor 21 listopada 2022 14:40
21 listopada 2022 22:10

> Jeśli to uzyskiwanie odbywa się w milionach domowych komputerów to efekt w postaci wzrostu zużycia prądu jest znikomy.

pradozerne sa tzw. farmy:

https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3123633/bitcoin-mining-northern-chinese-province-be-halted-amid

polecam tez to

https://www.cryptopolitan.com/7-most-amazing-bitcoin-mining-sites/

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 22:12

Ale kolega przywalił.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 21 listopada 2022 22:05
21 listopada 2022 22:15

Ok. To się odniosę do pańskiej dywagacji. Na jakiej podstawie Pan sądzisz, że bitcoin i ether to eksperyment banków centralnych? Nie hesr Pan wskazać takiej pidstawy, bo jej nie ma. A żeby to Panu wyjazać, to przypomnę, że od samego początki banki, a zwłaszcza bsnki centralne wrogo się ustosunkowywały do kryptowalut, utrudniając w stopniu maksymalnym no. zakładanie rachunków do obsługi handlu kryptowalutami. 

Obecnie ich podejście trochę złagodniało, ale to na skutek pewnej chciwości - tzn. kombinują, jak tu samemu na tym zarobić. I stąd nowojorski FED robi sobi stablecoina. 

Twórca bitcoina jest anonimowy, a twórca ethera jest znany, ale znikone powiązania z bankami centralnymi. Jeśli zna Pan takowe, to proszę tu podać. 

Mam nadzieję, że powyższe jakoś Pana zadowala. Proszę więc na przyszłość przestrzegać zasady wzajemności, bo inaczej sam się Pan prosisz o ironię lub nawet szyderstwo.

zaloguj się by móc komentować

olo @OjciecDyrektor
21 listopada 2022 22:36

bedziesz temat zglebial, czy to jednorazowa notka?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @olo 21 listopada 2022 22:36
21 listopada 2022 23:06

Nie wiem...teraz zająć się muszę "suplementem" do Metody Zagłady...mam co czytać, choć szkielet już mam w głowie

Do niedawna każdą moją notkę traktowałem jako ostatnią i czułem ulgę (bo nie lubię pisać), że od teraz mogę się zająć już tylko komentowaniem. Niestety teraz już wiem, że każda moja notka jest "przedostatnią"....i chyba tak już pozostanie...:)...więc kto wie? Może będę zgłębiał ten temat...

zaloguj się by móc komentować



OjciecDyrektor @Pioterrr 22 listopada 2022 03:57
22 listopada 2022 07:09

Niech Pan nie spamuje....to nie na temat niniejszej notki. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 07:09
22 listopada 2022 09:28

Ciekawa notka.

Już spotkałem się z twierdzeniem że górnicy podczas zatwierdzania transakcji mogą wykonywać coś "na boku". Problem jest taki że bitcoin to tak naprawdę program komputerowy rozproszony po całym świecie. Ale nie zmienia to faktu że jest to program komputerowy o otwartym kodzie źródłowym. Jakby była tam zaszyta jakaś funkjonalność niepożądana to już dawno by było o tym głośno. Kod jest dostepny dla wszystkich i wielu programistów pracowało nad nim :

https://github.com/bitcoin/bitcoin

Używając tego oprogramwoania każdy może podłączyć się do sieci bitcoin i zatwierdzać transakcje (oczywiście potrzeba drogiego sprzętu).

Druga sprawa z ETH czyli ethereum. W tym roku przeszli z konsensusu PoW (proof of work) takiego jak Bitcoin do innego rodzaju zatwierdzania transakcji PoS (proof of stake) która nie polega na energożernym "wyliczaniu" poprawności transakcji.

Moim zdaniem kryptowaluty zostaną po prostu zagarnięte przez finansjerę. Już są pierwsze skowronki tej sytuacji. Kryptowaluta ETH rózni sięod Bitcoina. Posiada tzw. "smart contract" który jest "aplikacją" która działa w sieci ETH. Na podstawie "smart contracts" działają stablecoiny dolarowe USDT i USDC. I właśnie tu jest ciekawa sprawa. USDT jest niezależna od finansjery i je przyszłość może być różna ale USDC ma być kontrolowana przez USA i może zawierać różne funkcjonalności jak blokada środków.

Ogólnie dużo się teraz tam dzieje ale chyba ta technologia nigdzie nie pójdzie co najwyżej może zostać "zawłaszczona", a może już jest.

Przepraszam za techniczny komentarz

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 09:28
22 listopada 2022 09:44

Rozumiem...wybaczam...:)

W mojej notce usilnie jednak staram się wykazać, że te tzw. "transakcje" i "inteligentne kontrakty" to zasłona dymna - sadzenie lasu. Po prostu nie wierzę, że do weryfikacji transakcji potrzebne jest aż tyle komputerów i aż takie zużycie energii. Banki, ze swoim tradycyjnym modelem rozliczeń, zapewniają bardzo wysokie bezpieczeństwo - na pewno wyższe niż krypto (gdzie afera goni aferę, a kradzieże walut są powszechne), i dlatego niesłychanie dla mnie podejrzeliwy jest ten kryptosystem. 

Co ciekawe - wspomniał Pan, że "górnicy" mogą sobie coś robić na boku. Hmmm....te zmiany w ethereum jak widać też mają na celu "zdyscyplinowanie" tych "górników-krętaczy". Po prostu okradają twòrców systemu...:)...jakie to zabawne w kontekście "chrzanienia" o bezpieczeństwie i przejrzystości. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 09:28
22 listopada 2022 09:51

Gdyby weryfikacja poprawności transakcji miała faktycznie zżerać tyle prądu, to banki już dawno poszłyby z torbami, a Visa i te wszystkie Paypal'e zwinęłyby się po kilku miesiącach. Po prostu uważam, że dla każdego średnio rozgarniętego człowieka takie coś musi być uznane za ściemę - nawet po tych "energooszczędnych" zmianach. I jeszcze raz piwrarzam po raz n-ty, że te energooszczędne zmiany to nuc innego jak robienie wolnego miejsca na twardym dysku, aby poprawić szybkość jego pracy - czyli cel cały czas ten sam - ZWIĘKSZENIE MOCY OBLICZENIOWEJ SIECI.

Amen.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 09:51
22 listopada 2022 09:53

Ale kod źródłowy bitcoina jest dostępny, nie jest to ogromna aplikacja i przez tyle lat rzesza programistów nie wykryła że bitcoin liczy liczby pierwsze ?

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @rob0 22 listopada 2022 09:53
22 listopada 2022 10:04

Po pierwsze taka praktyczna uwaga. Kod otwarty, w większości przypadków, to taki chwyt psychologiczny - nie trzeba sprawdzać, ktoś już sprawdził, bo to kod otwarty.  Ten, kto naprawdę sprawdził, ten kod na pewno nie poleciał na rynek, tylko udał się do właściciela na rozmowy, eh! No ale tutaj mogę się mylić.

Co do powiązania liczby pierwszych i kryptografii i sieci obliczeniowych rozproszonych, to nie trzeba wcale głęboko szukać. Wystarczy polska wikipedia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Liczba_pierwsza

Sekcja zastosowanie.

Teraz następny link:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Great_Internet_Mersenne_Prime_Search

I następny:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obliczenia_rozproszone

I to tylko przy szybkim, bardzo powierzchownym poszukiwaniu. Więc jest coś na rzeczy, w tym co pisze Pan Dyrektor. Ja bym tez Dyrektora nie odrzucał jednym prychnięciem ale poważnie się nad nimi zastanowił.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @mniszysko 22 listopada 2022 10:04
22 listopada 2022 10:16

" tylko udał się do właściciela na rozmowy, eh! "

Właśnie tu jest problem że nie ma właściciela bitcoina.

 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @rob0 22 listopada 2022 10:16
22 listopada 2022 10:24

Eh, muszę pisać wprost i dokładnie. Nie ma właściciela ale jest zespół zarządzający. Jeszcze lepiej. Przecież bitcoin, to nie jest dzika pustynia, na której nie ma luda. Sieci open source mają swoją metodologie zarządzania i nie jest tajemnicą, że między nimi jak i w samym zarządzie są różne układy. To nie jest społeczność sprawiedliwych rodem z Apokalipsy św. Jana, co w męczeństwie swe szaty wybielili, eh!

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 09:44
22 listopada 2022 10:25

" Banki, ze swoim tradycyjnym modelem rozliczeń, zapewniają bardzo wysokie bezpieczeństwo - na pewno wyższe niż krypto (gdzie afera goni aferę, a kradzieże walut są powszechne), "

Ile BTC zżera prądu wiemy, niestety nie wiemy ile zżera tradycyjny model rozliczeń bo nikt nam tego nie mówi.

Czy bezpieczeństwo jest wyższe to bym polemizował bo dopóki nikomu Pan nie odda klucza prywatnego albo tzw "seeda" to nikt Panu środków nie zawłaszczy. Afery są z tego powodu że środki są lokowane u strony trzeciej czyli np giełdy

zaloguj się by móc komentować

rob0 @mniszysko 22 listopada 2022 10:24
22 listopada 2022 10:30

Ojciec też może dołączyć się do sieci i nikt nie będzie tego zabraniał. Oczywiście że są różne rodzaje zarządzania projektami opensource jednakże na końcu mamy kod który możemy sami ocenić skompilować i uruchomić. Zaszyty kod liczenia liczb pierwszych jest w stanie wykryć absolwent politechniki. Na bazie kodu BTC powstało setki projektów nie jest w stanie prześliznąć się taka wielka wrzutka jak liczenie licz pierwszych.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 10:25
22 listopada 2022 10:37

Ok. Możesz  Pan "handlować" z kimś bitcoinem czy etherem w sieci peer-to-peer bez posredników. Ale jak wycenisz Pan te aktywa? Po prostu MUSI być rynek, czyli giełda, czyli zewnętrzny podmiot, który Panu to wyceni. Ale nie za darmo - bo trzeba wykreować obrót czyli koniunkturę. 

Bez giełdy caly ten system się wali, bo ludzie pidłączają swe kompy do sieci dla KASY, kady która pochodzi z WYMIANY bitcoinów i etherów.

Poza tym ojciec @mniszysko usiłuje - nie wiem czy bezskutecznie - wyjaśnić, że nie ma "bezpańskich" systemów czy kodów źródłowych. Ten, co go stworzył może go zmienić,  a nawet zniszczyć. Niech Pan nie będzie naiwny - to nie Linux. To bardzo ale to bardzo poważna sprawa. Inaczej nikt by nie rozkręcał takiej konunktury, angażując w to wiele dziesiątek (a może i setek) miliardów dolarów.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 10:30
22 listopada 2022 10:52

Mówi Pan, że student Politechniki wykryje, że jego komp pidłączony do sieci wykryje liczenie liczb pierwszych. Jak? Skoro twórca sieci tłumaczy, że to grzanie się kompa to nie liczenie liczb pierwszych tylko "no wiesz...takie tam budowanie kolejnego bloku". Hę? W jaki spisób Pan zweryfikujesz prawdziwość tych deklaracji? Jak mona sprawdzić owy powstający blok?

zaloguj się by móc komentować

peter15k @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 11:00

(...) Gdzie mądry człowiek ukryje liść? W lesie! A jak nie ma lasu? To go zasadzi!". (...)

Jak poszperają to może znajdą ten liść w lesie

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 10:52
22 listopada 2022 11:00

Bo ma kod źródłowy noda, nie jest to łatwe ale jest możliwe sprawdzenie co robi node bitcoina

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 11:00
22 listopada 2022 11:08

I co mu ten node pokaże? Że "buduje blok"? Może jeszcze jakąś wuzualuzację zobaczy? Np  całe osiedle bloków? Sorry za kpiny, ale nie kupuję takiego zapewnienia że "zobaczy". Zobaczy tylko to, co tworca kodu chce, aby zobaczył. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 11:08
22 listopada 2022 11:16

Tam się nie dzieją żadne czary. Uruchamiając kod BTC sciaga Pan cały blockchain do siebie. Sieć BTC to nic innego jak N aplikacji BTC które operują na tym samym blockchainie skonpiowanym N razy które się ze sobą komunikują. Nie ma centralnego serwera który by realizował coś innego niż kod BTC który może być analizowany przez każdego kto zna C++

Jakby była funkcjonalność która by wstrzykiwała dodatkowe obliczenia musiała by być zawarta w kodzie BTC.

 

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @OjciecDyrektor 21 listopada 2022 12:50
22 listopada 2022 11:32

Podstawowa różnica pomiędzy bitcoin i ethereum jest taka ze ethereum umożliwia tworzenie tzw. smart contracts natomiast w bitcoin tego nie ma. 
Mowienie ze ethereum jest opoznione w rozwoju do bitcoina świadczy o braku zrozumienia  jak obydwie sieci działają. 
 

Jesli chodzi p matematykę, która stoi u podstaw blockchain to nie jest żadna tajemnica. Natomiast autorzy w artykułach popularnych odpisują jedni od drugich i dlatego wszędzie pojawiają się frazy typu "rozwiązywanie trudnych zadań" zamiar spróbować wytłumaczyć na czym ta matematyka polega. 

A liczby pierwsze były  wykorzystywane we współczesnej kryptografii  na długo przed technologią blockchain. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 11:16
22 listopada 2022 11:36

To jak się Pan odniesie do tych informacji zalinkowanych przeze mnie, że "górnicy" muszą rozwiązywać coraz bardziej dkomplikowane "łamigówki"/obliczenia/algorytmy?

Przecież jeśli na tym polega "budowanie" bloku to istotne jest zadanie sobie pytania, czy ja naprawdę "buduję" blok czy może mój komputer pid tym "budowaniem" robi coś, i czym nie wiem? 

Pan ciągle zatrzymuje się przed tym i poprzestsje na drklaracjach anonimowych twórców bitcoina. 

Czy teraz Pan rozumie o co mi chodzi?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 11:36
22 listopada 2022 11:41

Zaskoczę Pana bo rosnąca trudność algorytmu jest też zaszyta w kodzie BTC który Pan ściąga na komputer w celu uruchomienia noda. Tak samo jak halving co cztery lata czyli malejąca nagroda dla górników. W tym kodzie C++ odnajdzie Pan wszystkie odpowiedzi na Pana pytania.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @DrzewoPitagorasa 22 listopada 2022 11:32
22 listopada 2022 11:43

Ok. Ja to wiem. Ale zadaję pytanie o szczerość/prawdziwość deklaracji. Sam Pan potwierdza, że są to zadania matematyczne - i muszą być, bo cała informatyka to przecież matematyka. 

Ethereum faktycznie różni się technicznie od bitcoina, ale cel jest ten sam - zachęcenie jak największej liczby ludzi do pidłączenia swoich kompów do tej sieci. Temu Pan nie możesz zaprzeczyć. Pytanie więc - dlaczego, po co to?

A uzyłem wyrazu "opóźnione" bo prawdą jest, że wystartowało ethereum znacznie później oraz że ma mniejszą sieć - gdyby było inaczej, to miałoby to natychmiastowe przełożenie w całkowitej kapitaluzacji ethera. A lażdy sobie może sprawdzić, że na obecną chwilę bitcoin ma 4-5 razy większą kapitalizację. Więc nie ma co dyskutować z faktami. 

 

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 11:45

Bitcoin to jest open source, tzn. Może pan ściągnąć na swój komputer kod bitcoina ( napisany w C++), skompilować i Pana komputer stanie się częścią sieci bitcoin, czyli będzie uczestniczyć w potwierdzaniu transakcji i budowaniu bloków. 
https://github.com/bitcoin/bitcoin

zaloguj się by móc komentować

Krystian @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 11:46

Gdyby odpowiedzią było szukanie liczb pierwszych, dawno dałoby się ten proces poddać RE, profesjonalnych badaczy bezpieczeństwa jest na świecie dziesiątki tysięcy, a na kod BTC patrzyły setki tysięcy, jeżeli nie miliony profesjonalistów, zawodowych matematyków. GDYBY tam było coś więcej niż SHA256, to już dawno jeden z drugim zgłosiliby to i mieli wieczną chwałę za udowodnienie scamu BTC. 

Nie jestem wybitnym zwolennikiem krypto, ale pracuję w IT, zajmuję się obliczeniówką i myslę że używa Pan pojęć których nie rozumie od strony technicznej.

 

Proszę -  60 sekund szukania w google, co jest liczone w BTC. 

https://medium.com/swlh/the-mathematics-of-bitcoin-74ebf6cefbb0

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 10:37
22 listopada 2022 11:49

... nie wytłumaczy pan wielu ludziom prostej rzeczy. Aby istniała wymiana wysokoobrotowa, a taką jest kryptowaluta, musi być, siła, która gwarantuje bezpieczeństwo tej wymiany i jej stabilność oraz wymusza określoną dyscyplinę.
W warunkach obrotu towarowego czy klasycznego pieniądza jest to państwo ze swoim prawem, policją i wojskiem.

Przy krypotowalutach, też musi być, taka siła alpha, która nienachalnie ale pewną ręką zarząda jednym lub drugim projektem. I nie jest to "niewidzialna ręka rynku". Niewidzialna to ona może być dla zwykłych konsumetów i końcowych detalistów. Inaczej nie będą przepływać pieniądze.

Anarchia to może być tylko na wykładzie u profesora, co nie potrafi zarządzać ludzką grupą.

P.S. Przy Linuksie też są gremia zarządzające mające swoje kodeksy, pomijając fakt, że w wielu sprawach ostatnie słowo należy do Linusa. Oczywiście można stworzyć własne gremium, ale jeśli nie jest ono silne, liczne i nie ma parcia, staje się marginalną dystrybucją, która umiera naturalną śmiercią.

"Bezpaństwowcem" można być tylko wtedy, kiedy istnieją liczne i silne organizacje wzajemnie ze sobą konkurujące. Jeśli jesteś zdeterminowany i godzisz się na wiele ograniczeń z tej sytuacji wynikających, to możesz przeskakiwać z kwiatka na kwiatek, nie wiążąc się specjalnie.

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 11:43
22 listopada 2022 11:51

"Dlaczego i po co"  zachęca się ludzi do podłączenia swojego kompa do sieci bitcoin? 

Dlatego ze główną ideą stojąca za bitcoinem jest decentallizacja czyli ze nie ma jednej organizacji która kontroluje emisje waluty ( w przeciwieństwie do baków centralnych) 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 11:41
22 listopada 2022 11:52

Nie zaskoczył mnie tym Pan, bo ja to wiem. Nagroda maleje o połowe w bitcoina chyba co 5 lat, a nie co 4. Ostatnio było to w 2020. Wieć zobacxymy za 2-3 lata kto w tym szczególe się myli. 

Wiem też, że im więcej kompów pidłączonych do sieci, tym sksla trudności większa. Ale to wciąż są szczegóły - didaskalia. Mi chodzi o fundamenty, o zadadniczy cel tego przedsięwzięcia. I nie wierzę, że tu chodzi tylko i wyłącznie o rozwijanie technologii blockchain. Bo można to robić w spisób nawet laboratoryjny, czyli przy użyciu malutkiej sieci. A sam Pan zauważa, jak oba systemy starają się niemal "piżreć" wszystkie zasoby komputerowe na świecie. Istnieje pęd do jak największego rozwoju, di mega/hiper-skali. 

No ale nie odpowiedzial mi Pan na moje pytanie: skąd Pan wie CO robi w rzeczywistości komputer podłączony do sieci (i nieważne tu jest cxy jedt to zcentralizowana sieć czy peer-to-peer). 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @DrzewoPitagorasa 22 listopada 2022 11:51
22 listopada 2022 11:55

Nie, no proszę...bez takich wyswiechtanych sloganów. To nie są anarchiści-ideowcy...tu chodzi o kasę, jaką dostają za podłączenie. Nie widzisz Pan tego? 

Widzę, że od Pana nie uzyskam jakiejś inspirującej mnie odpowiedzi....ehhh

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @DrzewoPitagorasa 22 listopada 2022 11:51
22 listopada 2022 12:02

Dlatego, że główną ideą demokracji jest, aby nikt nie został wykluczony a każdy miał udział w procesie decydowania o istotnych celach państwa i lokalnej społeczności, w której żyje.

To takim sam głodny kawałe, eh!

P.S. Czyli każdy może załatwić sobie farmę sprzętu i jest w tym wyścigu równy. Coś takiego!

 

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 10:52
22 listopada 2022 12:03

"W jaki spisób Pan zweryfikujesz prawdziwość tych deklaracji? Jak mona sprawdzić owy powstający blok? "

W takich razach człowiek bierze ten kod i sobie sam sprawdza jak działa ten mechanizm (o ile ma odpowiednia wiedzę). Ale jak ktoś się uparł, że tam musi być drugie dno (i/lub nie ma odpowiedniej wiedzy), to zamiast tego będzie snuł niewiadomo jakie teorie spiskowe.

A dwa - to już ostatnie podrygi kryptografii opartej o liczby pierwsze. Gdyby się Pan zapoznał z linkiem, który wrzuciłem, to by się zorientował, że teraz pracuje się nad kryptografią kwantową.

Trzy - była sprawa programu do szyfrowania dysku, Truecrypt. Ono też miało otwarty kod. Po tym jak ktoś sprawdził, że jednak nie działa jak trzeba nie poszedł do firmy i zarządał kasy za milczenie, ale upublicznił swoje odkrycie, co skompromitowało cały ten pakiet. Więc sorry, ale jak ktoś nie ma pojecia jak coś działa, to będzie snuł swoje wizje, że autor może wycofać swój kod.

https://pl.wikipedia.org/wiki/TrueCrypt

Trzy (a). Jest system plików reiserfs. Jego twórca siedzi od 2006 w pierdlu za morderstwo żony. Kodu już nikt nie rozwija, ale on nadal jest używany. Mimo iż autor nie ma z nim nic do czynienia. To, że ktoś tam skasuje swoje respozytorium, to nie znaczy, że automatycznie skasuje z dysków milionów użytkowników, kórzy go pobrali. I licencja nie działa wstecz. Coś co było darmowe, może być nadal rozdawane. Tylko nowsze wersje już nie.

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @rob0 22 listopada 2022 11:41
22 listopada 2022 12:05

Tu jest podany ślad węglowy dla transakcji VISA i tej w sieci bitcoin:

https://bithub.pl/kryptowaluty/bitcoin/ile-energii-elektrycznej-zuzywa-bitcoin/

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 11:52
22 listopada 2022 12:05

" No ale nie odpowiedzial mi Pan na moje pytanie: skąd Pan wie CO robi w rzeczywistości komputer podłączony do sieci (i nieważne tu jest cxy jedt to zcentralizowana sieć czy peer-to-peer).  "

Co robi komputer podłączony do sieci BTC ? Robi to co wszystkie inne komputery i jest to zaszyte w kodzie źródłowym C++ kóry można studiować bo jest opensource

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @mniszysko 22 listopada 2022 12:02
22 listopada 2022 12:06

"Czyli każdy może załatwić sobie farmę sprzętu i jest w tym wyścigu równy. Coś takiego! "

Może się Pan zdziwić, ale tak.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @Pioterrr 22 listopada 2022 12:06
22 listopada 2022 12:09

Każdy ma taką gotówkę, aby postawić sobie odpowiednio dużą farmę czy kilka farm a potem opłacać koszty nieruchomości, prądu itd.

Pomaga mi pan odkrywać rzeczywistość, o której nie miałem pojęcia.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @Pioterrr 22 listopada 2022 12:05
22 listopada 2022 12:09

Proszę wybaczyć ale nie ufam pojęciu "śladu węglowego" i wszelkich prób przliczania go na naszą aktywność

zaloguj się by móc komentować

rob0 @mniszysko 22 listopada 2022 12:09
22 listopada 2022 12:15

" Pomaga mi pan odkrywać rzeczywistość, o której nie miałem pojęcia. "

W wielu domach w Polsce pracują koparki krypto

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 12:15

Jeszcze jedna uwaga, która ładnie pokazuje jaki jest poziom znajomosci tematu przez autora.

Otóż jest OFICJALNY projekt poszukiwania liczb pierwszych:

http://www.primegrid.com/

Oraz są różne projekty oparte o woluntariat w których użytkownicy udostepniają swoją moc obliczeniową innym, klasyczny to SETI@home.

Ciekawe, że wspomniano o grach przeglądarkowych i o tym, że nie wiadomo co tam liczą, ale nie wspomnianio o takich projektach. Czyżby brak wiedzy?

Co do gier - nie trzeba być geniuszem, ale łatwo WYDEDUKOWAĆ, że tam nic nie ma. Odkrycie dlaczego pozostawiam OjcuDyrektorowi i Mniszysko.

Ktoś, kto generuje takie wielopiętrowe intrygi jak TRIK i FIK powinien NATYCHMIAST odkryć, dlaczego.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 22 listopada 2022 12:15
22 listopada 2022 12:30

Chłopie jesteś arogancki i w zadadzie powinienem cie stąd wykopac, ale mam słabość do takich, bo mogę trochę się pośmiać.

Otóż czytałem twój link, ale ty nie oglądałeś tego zalinkowanego filmu "Przekleństwo liczb pierwszych" - to pierwsza różnica pokazująca, że ty się nastawiasz na konfrontację, a na zgłębienie wiedzy.

Z tego twojego linku wynika tylko to, że Chińczycy opracowali coś, co niby działa ale tak jakby nie działalo. Bo napisane tam jest, że ten kwantowy kod nie zapewnia skuteczniejszej ochrony niż kod oparty o liczby pierwsze. Napisali tam, ze jedynie latwo jest zauważyć włamanie, ze ktoś kod złamał. Widzisz człowieku różnicę? To mniej więcej tak jakby ktoś zachwalał dzwi z dykty lub papieru bo "Panie! Od razu zauważysz, że ktoś się do pańskiego domu włamał". 

Tak - to jest szyderstwo, ale sam się o nie prosiłeś tą swoją arogancją. 

Więc włóż głowę do lodówki...albo zacxnij na spokojnie i z uwagę czytać i oglądać wszystko, co podsłem na tacy w tej notce. 

Nie bądź dysfunkcjonalnym durniem (bo tylko tacy szydzą z mojej "Metody Zagłady"). 

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @rob0 22 listopada 2022 12:09
22 listopada 2022 12:30

Ja też bym nie ufał.

Ale podane porównanie zużycia energii przez 1 transakcje VISA i w sieci bt. A to chyba Pana interesowało.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 22 listopada 2022 12:15
22 listopada 2022 12:30

Chłopie jesteś arogancki i w zadadzie powinienem cie stąd wykopac, ale mam słabość do takich, bo mogę trochę się pośmiać.

Otóż czytałem twój link, ale ty nie oglądałeś tego zalinkowanego filmu "Przekleństwo liczb pierwszych" - to pierwsza różnica pokazująca, że ty się nastawiasz na konfrontację, a na zgłębienie wiedzy.

Z tego twojego linku wynika tylko to, że Chińczycy opracowali coś, co niby działa ale tak jakby nie działalo. Bo napisane tam jest, że ten kwantowy kod nie zapewnia skuteczniejszej ochrony niż kod oparty o liczby pierwsze. Napisali tam, ze jedynie latwo jest zauważyć włamanie, ze ktoś kod złamał. Widzisz człowieku różnicę? To mniej więcej tak jakby ktoś zachwalał dzwi z dykty lub papieru bo "Panie! Od razu zauważysz, że ktoś się do pańskiego domu włamał". 

Tak - to jest szyderstwo, ale sam się o nie prosiłeś tą swoją arogancją. 

Więc włóż głowę do lodówki...albo zacxnij na spokojnie i z uwagę czytać i oglądać wszystko, co podsłem na tacy w tej notce. 

Nie bądź dysfunkcjonalnym durniem (bo tylko tacy szydzą z mojej "Metody Zagłady"). 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 22 listopada 2022 12:30
22 listopada 2022 12:49

I jeszcze jedno. Ten link o śladzie węglowym to klasyczna propaganda dla ćwierćinteligentów. Sorry, ale napusanie w tym tekście, że przelewy idą kilja dni, gdy w krypto wszystko dzueje się w sekundach jest właśnie taką propagandą. Każdy kto robi przelewy wie, że realuzowane są bardzo szybko, nawet tak szybko jak w krypto. Poza tym ględzenie o energii i jej używaniu w celu "robienia transakcji". To ciągle powtarzają, jsk zdarta płyta.

Idę o zakład, że wszyscy ci, co mają kompy pidłącxobe do ethereum, będą płacić takie same rachunki za prąd - nie niższe. To "stakowanie" to dodatkowy bonus, ale dla twórcy systemu. Górnicy być miże distaną triszeczkę więcej tego kryptog****na, ale że cena będzie jego spadała więc suma sumarum i tak będą w plecy. 

Nie wklejsk takich badziewiastych linków, bo są przegadane i mało konkretów. To chyba jakiś gimnazjalista pisał. 

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 12:30
22 listopada 2022 13:18

Nie bądź dysfunkcjonalnym durniem (bo tylko tacy szydzą z mojej "Metody Zagłady").

To już pachnie zwyczajną pychą. Nie niepokoi to Pana?

I nie. Nie jestem wobec Pana złośliwy. Nie chcę też Pana obrazić. Po prostu buduje Pan skomplikowane teorie na niewiedzy.

We współczesnej użytkowej kryptografii odchodzi się już od liczb pierwszych. Już w tej chwili Google używa szyfrowania za pomocą krzywych eliptycznych (eliptic curve). Można to sprawdzić analizując certyfikaty witryny. A i to tylko do wymiany kluczy, bo potem działa szyfrowanie symetryczne AES, które też nie ma nic wspólnego z liczbami na pierwszymi.

Pan tu występuje anonimowo, więc Pana kompromitacja będzie niewiele kosztować. Ale portal SN straci znacznie więcej. Temat kryptowalut jest modny...

Jeżeli uznać pańskie teorie za prawdziwe, to ja jestem uprawniony to wysnucia teorii, że wszystkie komputery w Internecie zajmują się namierzaniem źródeł teorii spiskowych z wykorzystaniem AI. Robi to również Bitcoin. Ponadto twierdzę, że dzięki wspomnianej sztucznej inteligencji, przy pomocy Bitcoina, można wspomagać algorytmy chińskiego systemu kontroli społecznej. I niech Pan nawet z moją teorią nie dyskutuje, bo będę mógł Pana nazwać "dysfunkjonalnym durniem".

A teraz na poważnie: proponuję zamknąć ten wątek. I najlepiej aby Pan sam to zrobił...

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 12:30
22 listopada 2022 13:34

Nic Pan nie zrozumiał: próba PODSŁUCHANIA transmisji niszczy wiadomość. A bez podsłuchania nie można jej zdekodować. Może mieć Pan nie wiadomo jak wielkie liczby pierwsze, ale NIC Pan z nimi nie zrobisz, bo algorytm szyfrujący z nich nie korzysta. DOTARŁO?! Hasło klucz: klucze jednorazowe.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwantowa_dystrybucja_klucza

Mam dla Pana propozycję: proszę pobrać ten kod źródłowy dla klienta sieci bitcoin, przejrzeć go i udowodnić, że służy do liczenia liczb pierwszych. Następnie są dwie drogi do wyboru:

1. udać się do właściciela i zarządać kasy za milczenie;

2. upublicznić swoje odkrycie, co doprowadzi do skompromitowania tego projektu. Zostanie Pan zapewne ogłoszony jednym z dobroczyńców Ludzkości, a ceny prądu spadną do tych przed wymyślenia bt. (a nie, czekaj, na Ukrainie jest chyba jakaś wojna, wyłączono kilka jej elektrowni atomowych, wprowadzono embarga na surowce z Rosji, w Europie spekulują jakimiś ETSami, bez których nie można w konwencjonalnych elektrowniach opartych o węgiel i gaz generować prądu, prąd z fotowoltaiki jest drogi więc.... chyba jednak nic nie spadnie).

ZANIM Pan to zrobi, to wszelkie dywagacje o tym do czego on służy, to zwykłe pierdy z d. wzięte, którymi możesz Pan imponować totalnym lajkonikom. Bo kazdy kto jakie takie pojęcie, wie, że to bzdury. O czym delikatnie i subtelnie usiłuje Panu powiedzieć jeszcze kilku komentujących pod tym wpisem.

A teraz możesz mnie Pan wykopać z tego forum i zablokować komentowanie, bo jestem cham, arogant i nic nie kumający idiota.

Ale to nie zmieni faktu, że zrobił Pan z siebie pośmiewisko. Więc moja dobra rada, proszę raczej skasować cały ten artykuł.

Więc... żegnam Pana.

PS. Napisał Pan, że za podwyżkami cen prądu na całym świecie stoi kopanie bt i eth. Czy Pan się orientuje z czego wytwarzany jest prąd elektryczny i jak cena surowca (oraz nazwijmy to "generatorów" - panele foto nie rosną na drzewach, nie mają wiecznej żywotności, nawet jak generują prąd z darmowego Słońca) wpływa na jego cenę? Pytanie retoryczne, bo nie sądzę, abym miał możliwość coś tu jeszcze skomentować.

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 12:49
22 listopada 2022 13:39

" napusanie w tym tekście, że przelewy idą kilja dni, gdy w krypto wszystko dzueje się w sekundach jest właśnie taką propagandą "

Myli Pan pojecia. Przelew między dwoma krajami może iść tyle czasu, bo nie są rozliczane w czasie rzeczywistym. Wiem, bo robiłem przelewy do i z Polski. Wiem, kiedy kasa była u klienta na końcie albo u mnie. Co innego gdy przelewy są rozliczane natychmiast, jak np. między niektórymi bankami w Polsce. Zlecam przelew o 11 a o 11:05 jest w drugim banku. Widzi Pan różnicę?

 

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 11:55
22 listopada 2022 13:45

Ja mówię o faktach, jak to działa. Oczywiście, że ten kto udostępnia swój komputer do weryfikowania tranzakcji dostaje za to "nagrodę" jako wynagrodzenie za zużycie prądu, sprzętu itd. 

Dlaczego korzystnie jest gdy sieć jest duża? Dlatego, że można zastosować atak 51%, tzn. ten kto posiada kontrolę nad co najmniej 51% węzłów w sieci bitcoin jest w stanie zmienić cały blockchain. Im sieć większa tym trudniej jest to zrobić. 

Zagrożeniem dla kryptowalut jest raczej chęć przejęcia całej zabawy przez banki centralne i komercyjne poprzez tworzenie tzw. CBDC czyli Central Bank Digital Currency. Właśnie ruszył progam pilotażowy, w którym biorą udział duże banki (Citigroup, Mastercard, Wells Fargo etc) oraz NY Fed.

https://watcher.guru/news/global-banks-partner-with-new-york-fed-for-12-week-digital-dollar-pilot

I dla jasności: ja nie jestem fanką kryptowalut (tak jestem Panią a nie Panem). Wolę gotówkę. 

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 13:47

I jeszcze jedno - pod poprzednim swoim artem napisał Pan, że Duda wypowiedział Pakiet Klimatyczny. To, że on wypowiedział coś zupełnie innego jakoś zupełnie go nie wzruszyło, bo w żaden sposób nie skorygował swojej informacji.

Powodzenia w dalszym kompromitowaniu się.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 22 listopada 2022 13:18
22 listopada 2022 13:49

No tak..robi Pan z ofiary sprawcę. Wie Pan jak to się nazywa? S******wo I nie zmienia tego faktu pański "pojednawczy" ton. 

Wy mnie tu probujecie wyśm8ać nie 9dnosząc się do meritum problemu i nie odpowiadacie mi na fundamentalne pytania i jeszcze ubieracie się w ubranka ofiar mojej rzekomej pychy. 

Jeśli dla Pana coś jest skomplikowane i nie rozumie tego, to właśnie przehawrm pychy jest zarzucanie mi, że jestem kompletny osiol, że się nie znam na poruszanej tematyce. Pokora zaś podpowiadałaby zadawanie pytan lub siedzenie cicho. Nieprawdaż?

Czy podając te info o używaniu przez Google ostatnio  innych szyfrów niz kody oparte na liczbach pierwszych, nie zauważył Pan, że może to mieć zwiazek właśnie z tym, że klucze te nie są już tak bezpiecxne, gdyż sieć bitcoina i ethereum mają taką moc obliczeniową, że bardzo szybko potrafią złamać takie kody? Czyli, że panski info-argument tak naprawde uprawdopodabnia moje tezy? Niech Pan zacznie nie tylko czytać, ale i zastanawiać się nad tym. To bardzo rozwija umysłowo i człowiek nie jest tylko papugą, powtarzająca slogany. 

Tak. Zakończę z wami tę dyskusje ale na swoich warunkach. Ani temu aroganckiemu Pioterrrrowi (który podaje mi link o grupie zajmujacej się poszukiwaniem liczb pierwszych, z zarzutem, że  nawet nie raczyłem się o tym dowiedziec - gdy ja pidałem link do filmu, gdzie są wymuenione owe grupy - czyli wiem o tym) ani Panu, ani kulturalnemu - to podkreślam - rob0 nie byłem w stanie delikatnie naprowadzić na pewną myśl, wiec wyłuszczam tu ją łopatologicxnie - jak teraz nie zrozumiecie o co chodzi w tej mojej notce to już nic wiecej nie pomoże.

Otóż nie może być prawdą, ze ten cały system zistał stworzony tylko do przetwarzania transakcji kryptowalutowych. Bo komputery tak samo grzały się i tyle samo prądu ciągnęly 5-7 lat temu jak i dziś. A przecież kiedyś było znacznie mniej transakcji do przetworzenia. To samo w przyszłości - kompy będą tak samo się grzać i zżerac tyle samo prądu mimo że transakcji będzie wiecej do przetworzenia. 

W tradycyjnych systemach przetwarza się miardy transakcji dziennie i co? Jak wygladają serwerownie banków? Pr-ypominają choć troszeczkę te gigantyczne komputerowe  farmy kryptowalutowe? Nie. A to oznacza, że do przetwarzania transakcji nie potrzeba tak wielkuch mocy sprzętowych i energetycznych..

Wy widzicie na swoich monitorach jskieś komunikaty, które mają was utwierdzuć w przekonaniu, że "budujecie" bloki  i przetwarzacie "transakcje". Ale to powyższe pokazuje, że nie może to być prawdą. 

Upieracie się, bo macie tylko jakąś wiedzę techniczną, ale piza nią już nie wychodzicie i każdego, kto wam chce coś pokazac traktujecie ze wzgardą jak profana. 

Tak - to wy macie w sibie pyche...a nie ja.

I teraz mogę zakończyć z wami dyskusję. 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 13:51

Ja napiszę jak laik a Pan Dyrektor czy inni niech mnie poprawią, jeśli coś przekręcę.

Podstawą tzw. kryptowaluty są koparki kryptowalut. Są to komputery wyposażone przede wszystkim w liczne i mocne karty graficzne oraz system chłodzenia. Na nich spoczywa główny ciężar "wydobywania". Polega ono na wykonywaniu bardzo skomplikowanych działań matematycznych.

Oznacza to, że istnieje rynek, który ma zapotrzebowanie na wykonywanie działań matematycznych i na korzystaniu z wyników tych działań. Rynek ten jest gotów nagradzać za takie rezultaty właśnie kryptowalutą.

Księgowanie tych działań, ich rezultaty oraz należna im wartość jest zapisywana w blockchain. Aby blockchain dawał gwarancje autentyczności musi być systemem rozproszonym, czyli fizycznie musi działać rozproszona sieć komputerów (peer-to-peer) czy serwerów.

Mamy więc dwie rzeczywistości. Zapotrzebowanie na obliczenia matematyczne, za które ktoś jest gotów płacić i rozproszone sieci komputerowe, które przechowują rezultaty.

Pan Dyrektor suponuje, że owe obliczenia matematyczne, to poszukiwanie coraz większych liczb pierwszych, które odgrywają bardzo ważną rolę w kryptografii. Proszę zauważyć, że etymologicznie kryptowaluta i kryptografia stoją bardzo blisko, prawie się zlewają.

Chyba wszyscy się zgodzimy, że za coś takiego już można płacić. Skutkiem bezpiecznego utrwalania tych rezultatów jest powstanie olbrzymiej rozproszonej sieci komputerów, którą można wykorzystywać na różne sposoby.

Sam zauważyłem, że coraz więcej projektów informatycznych  czy programów wykorzystuje technologię blockchain. Wiki podaje różne dziedziny jej zastosowania:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Blockchain
Sekcja: zastosowania

Nie piszcie mi teraz, że każda firma buduje własną rozproszoną sieć do przechowywania bazy danych lub że taka sieć skada się tylko z większych lub mniejszych serwerowni danej firmy. To wszystko wydaje się niewystarczające. Wydaje mnie się, że nieżależnie od zapotrzebowania na obliczenia matematyczne wobec olbrzymiej liczby danych, które trzeba przechowywać, przetwarzać i zabezpieczać na różne sposoby postanowiono wyjść poza ten zamknięty system i stąd technologia blochchain.

Który system kryptowalutowy ma większą zdecentralizowaną sieć, ten ma większe możliwości świadczenia tych usług, które wymagają rozproszonej, bezpiecznej sieci. Myślę, że tutaj oprócz wykonywania obliczeń, tkwi wartość danej "kryptowaluty".

To byłoby tyle.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 22 listopada 2022 13:34
22 listopada 2022 13:53

Ehh. Glupu jesteś lub złośliwy naprawdę. Bo nie napisałem że ether i bitcoin odpowiafa za pidwyżke cen prądu. 

Masz problemy ze zrozumieniem tekstu. Już chlorowi to tłumacxyłem, ale ty lubisz cxyrac tylko siebie. Żegnam. A banować i kasować niczego nie bede - przyszłośc pokaże kto tu jest idiotą. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 22 listopada 2022 13:47
22 listopada 2022 13:58

Jesteś wybiórczy jak gazownia..napisałem że albo sejm uchwalił taką ustawę albo jyz Duda ją pidpusał. Jak nie pidpusał to logicxne, że musiał to zrobic Sejm, a ustawa czeka na pidpus. Weź sięodwal chlopie bo naprawdę zarobisz bana za złośliwą manipulację. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 22 listopada 2022 13:51
22 listopada 2022 14:03

Dokładnie tak ojcze...

No i niestety tego Pioterrrrr'a zbsnowałem. Z chamem mogę wytrzymać, ale ze złośliwą glisdą nie. 

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 13:49
22 listopada 2022 14:09

Po pierwsze, na jakiej podstawie twierdzenie, że sieć bitcoin albo ethereum łamią kody? Wypadałoby to twierdzenie jakoś uwiarygodnić.

Po drugie, wiedza techniczna pozwala zweryfikować, że program (do którego link podałam wyżej) działa tak jak twórcy twierdzą, że działa. Pioterrr podał przykłady gdy ludzie z zewnątrz wykryli nieprawidłowości w działaniu kodu właśnie dzięki temu, że był to open source (tak jak w bitcoin), czyli można było uruchomić go na własnym komputerze, puścić przez debugger, poeksperymentować z różnymi opcjami i prześledzić jak to wszystko działa. Na prawdę są ludzie, którzy to rozumieją. Miałam przyjemność pracować z takimi. 

A że jest dużo pytań po co to wszysko? Owszem, cała operacja wygląda dosyć podejrzanie od samego początku (kim jest Satoshi Nakmoto?), ale na razie nie ma nie budzącej wątpliwości odpowiedzi na to pytanie. 

Niektóre Pana twierdzenia pokazują, że nie rozumie Pan od strony technicznej jak działa technologia blockchain. I w związku z tym przyjmuje Pan błędne założenia. Z błędnych założeń można udowodnić wszystko. To próbowali koledzy wyżej przekazać. Nie ma się o co obrażać. Jest coraz więcej wiedzy do przyswojenia i coraz bardziej skomplikowana. Nie każdy musi się znać na wszystkim.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @mniszysko 22 listopada 2022 13:51
22 listopada 2022 14:12

Rozumiem tę tezę. Pytanie czy mówimy o dzisiejszym BTC czy o innej kryptowalucie która pojawi się w przyszłości. Bo jak o dzisiejszym BTC to możemy sprawdzić co się zapisuje na blockchainie oraz możemy zobaczyć kod źródłowy BTC. Jest możliwość że powstanie w przyszłości BTC 2.0 który będzie opensource ale poza tym bedzie pobierał dodatkowe zadania do wykoniania z jakiejś centrali.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @DrzewoPitagorasa 22 listopada 2022 13:45
22 listopada 2022 14:13

To dlaczego nie było ataków, gdy sieć była mała? Chyba że te forki - "bunty" są takim elementem/próbą rozsadzenia systemu. 

O nowojorskim FED jyż wspomniałem w jednym z komentarzy tu (mithrandirowi odpowiadałem) - to nie chęć przejęcia, a chciwiść. Bo oni nie tworzą konkurencyjnej sieci (ciekawe dlaczego? Skoro to takie łatwe jak pisał ten @Pioterrr), a emitują własnego stablecoina.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 14:13
22 listopada 2022 14:20

" Bo oni nie tworzą konkurencyjnej sieci (ciekawe dlaczego? Skoro to takie łatwe jak pisał ten @Pioterrr), a emitują własnego stablecoina. "

Fed nie robi stablecoina, Fed chce zrobić centralnego coina w którym były by możliwe "smart contracts". CBDC to nie bedzie BTC albo ETH. Tak jak na ulotce ECB z cyfrwego EURO ( w zeszłym tygodniu krążyła w internecie) - żeton EBC euro bedzie miał zaprogramowany limit transakcji, może ślad węglowy może datę wygaśnięcia. Cokolwiek co się im wymarzy. Ale najważniejsze będzie on zcentralizowany

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @DrzewoPitagorasa 22 listopada 2022 14:09
22 listopada 2022 14:21

No właśnie. Wy technicy nie zafajecie sobie pytania KTO i PO CO? Ja zadaję i próbuję odpowiedzieć. Wy wyśmiewacie moje tezy argumentując z zupełnie innej beczki. Mianowicie wchodzicie w technikę i w niej próbujecie sxuksć uzasadnien. Ale ona nie daje ZADNYCH uzasadnien i żadnych odpowiedzi KTO i PO CO. 

Po cóż więc brnąć w technikę? Z uporem maniaka próbuję was skierować na znalezienie odpiwiedzi p8za techniką, a wy z uporem maniaka trzymacie się tej techniki. Tu jest fundament nieporozumienia. Ja chcę poznać cel, a wy tego celu nie chcecie piznać. Po co więc zabieracie tu głos? Nie ułatwiacie zrozumienia tematu nikomu, a tych którzy chcirliby to zrobić - wyśmiewacie. 

Kurcze, jak tu się nie irytować na was? Nie poteaficie przyswoić prostych, jednoznacznych komunikatów, jakie emituję w waszą stronę. Ogarnijcie się. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 14:20
22 listopada 2022 14:25

Kurcze...mówię o NOWOJORSKIM oddzisle Fedu. On robi stablecoina! 

I albo Pan się zajmie poszukiwaniem odpowiedzi KTO i PO CO robi tę kryptokoniunkturę albo nie ma sensu dłużej dyskutować. Bo do niczego nie dojdziemy. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @DrzewoPitagorasa 22 listopada 2022 14:09
22 listopada 2022 14:31

Nie napisałem, że łamią kody. Napisałem, że piszukują jsk największych luczb pierwszych, aby móc łamać kody. Ta potencjalna możliwiść jest realna. A to co podał @mithrandir (że Google zrezygnowało z kodów opartych o luczby pierwsze) uprawdopodabnia tezę, że bezpiecznie nie jest. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioterrr 22 listopada 2022 13:47
22 listopada 2022 14:40

A tak jeszcze arogancki chłopie pomyśl - bo odpisać już mi nie możesz (sorry batory, ale nie jestem oceanem cierpliwości jak Coryllus) - jeśli próba włamania powoduje w kodach kwantowych zniszczenie owych kodowanych danych, to jak bardzo ograniczony zakres stosowania/przydatności ma ta technika. Problem polega bowiem na tym, że te dane gdzieś trzeba przechowywać i musi to być miejsce bezpieczne - czyli chronić same dane przed zniszczeniem jak i przed wykradzeniem. 

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 14:21
22 listopada 2022 15:02

Znowu twierdzenie bez pokrycia, ze nie zadajemy pytań po co to wszystko. Jak najbardziej zadajemy, ale tak jak powiedziałam wyżej, na razie nie można dać odpowiedzi, która nie będzie budziła wątpliwości. Natomiast Pan zdjae się twierdzić, że taką odpowiedź ma. Stąd chyba nieporozumienie. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 14:25
22 listopada 2022 15:05

Swojego żetona CBDC nie robi tylko FED, robi go ECB, centralny bank Chin i wiele pomniejszych banków centralych.

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 14:31
22 listopada 2022 15:06

Niestety tak nie jest

Ocenia się, że szyfrowanie RSA 2048 będzie bezpieczne do 2030 roku. Ale to nie ważne. Ja dokładnie wczoraj uruchomiłem system oparty o klucze RSA 4096. Nikt nie jest wstanie (chyba) obecnie określić jak długo będą bezpieczne klucze o tej długości.

Problem w tym, że szyfrowanie oparte o liczby pierwsze jest mało wydajne.

Aby się włamać nikt obecnie nie zadaje sobie trudu łamania algorytmów szyfrowania symetrycznego i asymetrycznego. Są dużo prostsze techniki wykradania danych takie jak socjotechnika oraz błędy implementacji tych algorytmów w aplikacjach.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @rob0 22 listopada 2022 14:12
22 listopada 2022 15:13

Ja bym chciał, aby pan mi odpowiedział na proste pytanie. W jaki sposób są podejmowane decyzje, które skomplikowane działania matematyczne, są do obróbki (wydobycia) i kto jest ostateczny odbiorcą wyników tych obliczeń?

To przecież jest przedmiotem handlu. Mój komputer (koparka) oblicza (wydobywa) i za to dostaję konkretne wynagrodzenie w kryptowalucie.

Przecież nie jest tak, że wszystkie komputery obrabiają tę samą funkcję z tymi samymi danymi i potem każdy komp, jest wynagradzany, za ten sam numerycznie wynik.

W jaki sposób obliczenia są dystrybuowane i gdzie są wyniki przesyłane? Jest coś wiadome w tej materii?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 22 listopada 2022 15:06
22 listopada 2022 15:15

No ale niech Pan pomyśli że mogą byc kody RSA wyrażone w milionach lub miliardach. Tak naprawdę nie wiemy jak wielkie liczby pierwsze juz zostaly odkryte (moim zdaniem dzieki sieci bitcoin) i jak wielkie liczby chronią najważniejsze dane. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 14:25
22 listopada 2022 15:16

" I albo Pan się zajmie poszukiwaniem odpowiedzi KTO i PO CO robi tę kryptokoniunkturę albo nie ma sensu dłużej dyskutować. Bo do niczego nie dojdziemy.  "

Tu są dwie rzeczy. Jedna to jest taka kto i po co robi koniunkturę. Nie jestem w stanie tego powiedzieć tropów jest kilka. Można zauważyć pewne trendy i skowronki jakie się pojawiły np przejście ETH na PoS i jakie idą za tym konsekwencje.

Druga sprawa to poznanie technologii która czy tego chcemy czy nie będzie naszą rzeczywistością.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @DrzewoPitagorasa 22 listopada 2022 15:02
22 listopada 2022 15:17

Zadam naiwne pytanie. Skąd wiadomo, że ta odpowiedź jest wątpliwa a tamta niewątpliwa? Przecież, aby móc to roztrzygnąć, musi być znana jakaś matryca, jakiś test, który pomaga rozstrzygnąć dany problem.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 22 listopada 2022 15:13
22 listopada 2022 15:21

Zadał ojciec pytanie na ktore nigdzie nie znalazlem odpowiedzi. Obawiam się, że nikt z "fachowców" i "ekspertów" nie jest w stanie udzielic takiej odpowiedzi. Otworzą ze zdziwienia usta i powiedzą "ale tunic nie liczymy, my tylko przetwarzamy transakcje, budujemy bloki". Nie zrozumią pytania. I to jest straszne. Gadał dziad do obrazu - obraz ani razu.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 15:16
22 listopada 2022 15:26

PoS w ethereum zmieni tylko tyle, że odciąży system, dzięki czemu będzie wydajniejszy. Czyli szybciej będzie liczył.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @mniszysko 22 listopada 2022 15:13
22 listopada 2022 15:44

" Przecież nie jest tak, że wszystkie komputery obrabiają tę samą funkcję z tymi samymi danymi i potem każdy komp, jest wynagradzany, za ten sam numerycznie wynik. "

 

Tak wszystkie komputery liczą to samo i odbywa się "wyścig" kto pierwszy ten lepszy. Każdy komputer sieci uruchamia ten sam program i każdy komputer sieci ma swoją kopię blockchaina

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 15:44
22 listopada 2022 16:10

Chcesz Pan powiedzieć, że ten kto bedzie "drugi/trzeci...setny itd. na mecie" nie otrzyma żadnej nagrody? Czyli że jest to coś jak hazard? Noe wydaje mnie się. Albo ja Pana źle rozumuem albo Pan coś nieprecyzjnie przekazał.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 16:10
22 listopada 2022 16:21

"Chcesz Pan powiedzieć, że ten kto bedzie "drugi/trzeci...setny itd. na mecie" nie otrzyma żadnej nagrody? "

Górnik który nie wykopał nowego bloku nie otrzymuje nagrody. Tak to jest hazard a może inaczej - wyścig.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 16:10
22 listopada 2022 16:24

Ja mam takie same wrażenie. Albo nasi interlokutorzy - z całym szacunkiem dla nich - nie wiedzą, co mówią (mają oczy ale nie widzą, mają uszy ale nie słyszą) albo nie potrafią się wyrazić. Myślą jedno a piszą nie do końca z tym co myślą i naprawdę nie chcę tutaj nikogo obrażać.

Jeśli jest prawdą, że WSZYSTKIE komputery liczą, TO SAMO, a część z nich mimo, że jest druga, trzecia i czwarta, itd., otrzymuje nagrodę w postaci krypto, to znaczy że, ich główna funkcja jest inna, niż liczenie tego samego. Może główną funkcją jest, tak jak pan wskazuje, tworzenie sieci i bycie w sieci, dla jakiś nieropoznanych zadań (funckje blockchain).

Rozumiem, że ze względów bezpieczeństwa i asekuracji, część komputerów, oblicza to samo. Ale napiszę jeszcze raz, jeśli wszystkie LICZĄ TO SAMO, to znaczy, że spełniają jeszcze jakąś inną funkcję zakrytą przed nami, a liczenie to samo jest pretekstem.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @rob0 22 listopada 2022 16:21
22 listopada 2022 16:25

Co to znaczy, od strony praktycznej "wykopać nowy blok". Bardzo proszę o możliwie łopatologiczny opis.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 16:21
22 listopada 2022 16:27

Aha. Czyli zmuszenie ludzi do maksymalnego zaangażowan8a finansowego na najlepszy sprzęt. Diabeł tego by lepiej nie wymyslił. Ale to tym bardziej powinno bydzić podejrzenia, ze nie o "transakcje" tu chodzi. Dziekuje za te wyjaśnienie. Czy w ethereum podobnie to działa?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 16:27
22 listopada 2022 16:33

Dotychczas działało tak samo aż do wakacji gdzie ETH przeszło na Proof of stake. ETH idzie w stronę centralizacji zapewne ze względu na USDC

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 16:35

Proszę poświęcić 25 minut i obejrzeć https://www.youtube.com/watch?v=bBC-nXj3Ng4 zaczyna się niewinnie a dalej w prosty sposób omawia zasadę działania BTC

 

Whitepaper bitcoina :

https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

zaloguj się by móc komentować

rob0 @mniszysko 22 listopada 2022 16:25
22 listopada 2022 16:36

Proszę poświęcić 25 minut i obejrzeć https://www.youtube.com/watch?v=bBC-nXj3Ng4 zaczyna się niewinnie a dalej w prosty sposób omawia zasadę działania BTC

 

Whitepaper bitcoina :

https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 16:37

Ostatni komentarz miał być do @mniszysko

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 16:35
22 listopada 2022 16:38

Obejrze za3-4h. Obawiwm wię, ze i tak wszystkiego nie mówia i trzeba będzie snuć domysły. A ethereum pidobnie "wynagradza" czyli kto pierwszy ten lepszy?

zaloguj się by móc komentować

klon @mniszysko 22 listopada 2022 16:25
22 listopada 2022 16:39

To jak znalezienie kolejnej liczby pierwszej (  choć nie te wartości  konkretnie obliczją kompy) .9Jest skonstruowany algorytm wg którego "wykopuje" się bloki

 Wszystkie komputery w sieci dowiadują się że znaleziono poszukiwany  blok.  Wtedy automatycznie przestawiają się na szukanie kolejnego.

Nie pamiętam ile jest bloków do odnalezienia  dla bitcouna ale jest to liczba skończona. W odróżnieniu od liczb pierwszych. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 16:38
22 listopada 2022 16:46

" A ethereum pidobnie "wynagradza" czyli kto pierwszy ten lepszy? "

W tym momencie już nie.

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @mniszysko 22 listopada 2022 15:17
22 listopada 2022 16:46

Ojcze, ja nie wiem kto i po co uruchomił kryptowaluty. I tego się możemy nie dowiedzieć. Bo nawet jak stanie się to, do czego to zmierza, to proszę zwrócić uwagę, że kryptowaluty to tylko narzędzie. I my możemy nawet nie zauważyć związku tego co się stanie z kryptowalutami.

Wiem tylko, że użyto "powszechnie" dostępnych narzędzi jak matematyka wyższa i umiejętność programowania.

Moja szklana kula mówi mi, że może to mieć związek z CBDC, bo te mogą, ale nie muszą korzystać z mechanizmu blockchain. Np w celach testowych, aby zbadać słabe punkty technologii. Tu oczywiście można postawić pytanie, czy CBDC powstałoby gdyby nie kryptowaluty. Przy okazji można było na tym nieźle zarobić.

Ale ja czasem nie wierzę swojej szklanej kuli. "Stara pieprzy trzy po trzy..." ;-)

Kod jest otwarty i można sprawdzić, czy Bitcoin liczy liczby pierwsze. I ludzie to robią... Nie warto unieważniać roli otwartego kodu, gdy nie działa się w branży. Oczywiście to nie jest gwarancja, że wszystko jest "cacy".

Podobnie jest z kryptografią. Tu wszystko jest wiadome. Mało tego. Jest gwarantowana metoda na odszyfrowanie danych nie mając kluczy. Trzeba tylko dysponować nieskończenie wydajnym komputerem i mieć nieskończenie dużo czasu. Dlatego używa się innych sposobów, o których wspomniałem w innym komentarzu.

 

PS. Muszę to znaczyć: w swoich komentarzach w tym wątku stosuję uproszczenia. Nie mam daru tłumaczenia spraw skomplikowanych w prosty sposób.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 22 listopada 2022 16:46
22 listopada 2022 16:54

A nie pomyślał Pan, że ktoś celowo pokomplikował ten mechanizm, aby ludzie nie wiedzieli do czego to służy? Czyli tak jak pisalem - ktoś zasadził las, ukrył liść i teraz ten las pielęgnuje, uprawia. My tu własnie staramy się ten las wykarczować.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 16:46
22 listopada 2022 17:07

Aha. Czyli ethereum w dobie kryptokryzysu chce przyciagnąć "detalistów" czyli zrobić "masę" powiększyć się i moc obliczeniową. Bitcoin zostaje w takim razie czymś w rodzaju exclusive-club. 

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 16:54
22 listopada 2022 17:08

Oczywiście. I to już dawno temu. Odpowiedź jest prosta. To co dla Pana czy dla mnie jest skomplikowane, nie musi być skomplikowane dla innych. I proszę mi wierzyć. Na co dzień się stykam z tym problemem. Raz stając po jednej stronie komplikacji, raz po drugiej :-)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 22 listopada 2022 17:08
22 listopada 2022 17:41

Najgorsze jest to, że nie znam i nie spotkalem - a problem badam od 7 lat -  nikogo, kto by mi wytlumaczyl na czym konkretnie polega "wydobywanie" bloku czy jego budowanie i dlaczego to aż tyle energii zzera. Bo jak już napisalem wczesniej, technologie blockchain może rownie dobrze badac lanoratoryjnie, przy pomocy malwj sieci komputerow. Nikt mi nie powie, że do tego potrzebne sa miliony komputerow. 

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 17:41
22 listopada 2022 18:27

Bo pewnych rzeczy nie da się pojąć bez wcześniejszego przygotowania. Wiedzy oraz doświadczenia. Być może odpowiedzi leżą w tekstach, które są Pan już czytał. Ale nie dostrzegł ich Pan, bo nie miał wiedzy. Adresatami tych tekstów były osoby odpowiednio przygotowane. Piszę to na podstawie własnego doświadczenia. Wielokrotnie ponowne czytanie dokumentacji po nabyciu doświadczenia powodowało, że znajdowałem tam odpowiedzi na pytania, których za pierwszym razem nie potrafiłem nawet sformułować.

Niestety działając na wysokim poziomie abstrakcji, w trudnych dziedzinach, jesteśmy skazani na wiedzę rodem z Discovery czy National Geographic.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 22 listopada 2022 18:27
22 listopada 2022 19:24

Uwazam, że tu sie Pan myli. Wszystko można pojać o ile ten, ktory ma wiedzę - jak sam uważa - sam to rozumie. Znam kilku informatyków, ktorzy tak naprawdę nie rozumieja co robią, a znajomy informatyk potwierdzil to i dodał, że takich jest większość. Oni są zwyklymi automatami, które nabyly jakaś sprawnośc i nic ponad to. Stąd mylnie sądzą, że mają wiedzę. Oczywiscie ja nie wiem jak to z Panem jest.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 20:07

" Wszystko można pojać o ile ten, ktory ma wiedzę - jak sam uważa - sam to rozumie. " Zgadzam się w stu procentach, wszystkie dzisiejsze pytania i wątpliwości są zapisane w kodzie źródłowym Bitcoina

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @rob0 22 listopada 2022 20:07
22 listopada 2022 20:28

Nie tyle pytania i wątpliwości, ile odpowiedzi na nie...;-)

I na chwilę obecną proponuję aby tym jakże trafnym podsumowaniem zakończyć dyskusję. No chyba, że ktoś tu przyjdzie i wniesie coś nowego.

zaloguj się by móc komentować

olo @rob0 22 listopada 2022 20:07
22 listopada 2022 20:29

to ja sie nie zgodze, tzn.  zamienilbym "sam to rozumie" na sam to stworzyl

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 16:36
22 listopada 2022 23:04

Obejrzałem ten film i jestem zachwycony...:( od mniej więcej 13-24 minuty lektor opisuje dokładnie to, co zawiera zalinkowany przeze mnie filmik "Orzekleństwo liczb pierwszych" - ta sama metoda liczenia i sorawdzania. Co więcej od ok. 15 minuty lektor jedzie otwartym tekstem, że dokonuje się odwrotnego liczenia, czyli sprawdzania wusrygodności "transakcji" czylu tak naprawdę ŁAMANIE KODU ZABEZPIECZAJACEGO - popezez żmudne i czasochłonne liczenie danych wyjściowych (czyli dwóch liczb pierwszych stanowiacych klycz prywatny).

Rewelacja!!!!! To potwierdza moją tezę, że ustotą tego systemu są dzuałania na lumiczbach pierwszych. Dziękuję...:)...choć zdaję sobie sprawę, że Pan teraz pewnie czyta to w osłupieniu, ale radzę obejrzeć ten film "Przekleństwo liczb pierwszych" i porównać metodę. Identyczna!!!

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 23:04
22 listopada 2022 23:05

Po "zachwycony" ma być :)...a nie :(

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 22 listopada 2022 20:07
22 listopada 2022 23:14

Ten cały "dowód pracy" to właśnie łamanie kodu poprzez wyszukanie dwóch luczb pierwszych - danych wejściowych - czyli klucz prywatny.

Sprytnie to ukryli dla kogoś, kto nie zgłebił metody kodowania przy użyciu liczb pierwszych, a samo pojęcie liczb pierwszych zastąpiono pojęciem klucza 256bitowego. 

Ale to nie zmienia niczego - po prostu to takie "opakowanie". Jeszcze raz dziękuję za ten link-film. Demaskacja totalna - dla mnie. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 23:14
22 listopada 2022 23:47

Errata to pierszego komentarza - powinno być "poprzez żmudne i czasochłonne liczenie danych WEJŚCIOWYCH". 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor
22 listopada 2022 23:57

I jeszcze jedno ważne spostrzeżenie z tego filmu. Bloki to takie zabezpieczenie przed przejęcirm - niejako "kradzieżą" - pracy włożonej w łamanie kodów opartych na liczbach pierwszych (wszyscy mają być posłuszni najdluzszemu ciągowi/łańcuchowi bloków...stąd nazwa blockchain). Sprytne, bo puszczone w obieg  opensource pozornie jest "wolne", jest "niekontrolowane". Ale trn mechanizm pozwala zachować kontrolę w sposób naturalny i samoczynny. 

Piękny system. Widać, że twórcy mocno się napracowali, aby wszystko wyglądało na całkowity spontan. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 07:04

Czekam teraz panowie-technicy na wasze opinie. Nadsl będziecie mówuć, że "w kodzie źródłowym nie ma dowodu na liczenie lucxb pierwszych"? I czy nadal będziecie tak ślepo i bezkrytycznie patrzeć na ten kod źródłowy?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 08:24

Dzień dobry

Brut force SHA256 to nie liczenie liczb pierwszych. Proszę pokazać że zgadywanie SHA256 pomaga w znajdywaniu liczb pierwszych. Co do kodu źródłowego niestety ale kod źródłowy aplikacji jest tym co rysunek techniczny dla inżyniera - nic się nie ukryje. Zupełnie mnie nie przekonuje Pana twierdzenie bo nie ma zupełnie podstaw do tego. Miłego dnia

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 08:29

Panowie technicy nic nie powiedzą bo z tego co wczoraj czytałem niektórych Pan poblokował :)

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @rob0 23 listopada 2022 08:24
23 listopada 2022 08:30

OD vel Matka Kurka zapewne nie ma nawet matury z matematyki - szkoda na to czasu.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 08:29
23 listopada 2022 08:40

Tylko jednego @pioterrr bo był złośliwy. Sam się prosił i nawet domagał. 

Niech Pan porówna METODĘ liczenia/weryfikacji klucza prywatnego z metodą dekryptażu na filmie "Przekleństwo liczb pierwszych" - chyba tak od ok. 8 minuty filmu. 

Pana mylą oficjalne nazwy i stąd Pan tego nie zauważa. Te oficjalne nazwy to opakowanie zastępcze. SHA256 to takie opakowanie. Ważna jest METODA LICZENIA/WERYFIKACJI. 

Proof of work to zwyczajne łamsnie kodow. Proszę zauważyć, że każdemu górnikowi program przypisuje losowo inny klucz prywatny, który składa się - w spisób ukryty - z pary dwóch liczb pierwszych. Skąd to wiem? Z METODY weryfikacji tego klucza prywatnego. Jest IDENTYCZNE z tym, ci w filmie przeze mnie zalinkowanym nazywa się łamaniem kodu - cxyli ustalaniem stanu wejściowego. 

No i te bloki - nie zauważył Pan, że to klasyczne zabezpueczen8e się przed przejęciem projektu, przed kradzieżą owoców pracy? 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @kpiotrzk 23 listopada 2022 08:30
23 listopada 2022 08:41

A tobie trollu mówię - spadaj. Zostałeś zbanowany i idź sobie popłacz gdzieś indziej. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 08:40
23 listopada 2022 08:53

Pan myli wiele rzeczy proszę się zapoznać co to jest SHA256, co to jest klucz prywatny a publiczny, co to jest podpisywanie (signing). Brute force SHA256 ma się nijak do znajdywania liczb pierwszych. Jest wiele funkcji chyba w matematyce nazywają się jednostronne czyli że jak mamy funcję f(x) = y to łatwo policzymy y a trudnoi na podstawie y policzyć x. I nie musi to mieć cokolwiek wspólnego z liczbami pierwszymi. SHA256 to nie jest tylko nazwa nie jest coś co BTC wymyśliło to jest powszechnie uzywana i znana wszystkim uczelniom matematycznym funcja hashująca.

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @OjciecDyrektor 22 listopada 2022 23:14
23 listopada 2022 09:05

Obejrzałem ten film.

Myli Pan pojęcia. Funkcja skrótu (tzw. hash) to nie to samo co długość klucza w szyfrowanie asymetrycznym. Z tym podejściem to będzie Pan badał temat jeszcze kolejne siedem lat i tak dalej.

I tak na szybko. Jeśli już Pan chce do czegoś to porównać, to można do prób złamania haseł w Windows lub Linux. Ale błagam, niech Pan nie buduje na tym żadnych teorii.

W jednym jednak miał Pan rację: w kryptowalutach w modelu proof of work jest coś fascynującego. Ale to zupełnie inny temat... Bliżej piramidy finansowej.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 08:53
23 listopada 2022 09:07

Pan nie rozumie, co staram się wyjaśnić. Pokazuję Panu, że METODA weryfikscji klucza prywatnego w systemie bitcoin jedt identyczna jsk łamanie kodu opartego na luczbach pierwszych. Pan przechodzi nad tym obojętnie i nie dziwi to Pana. Dlaczego? Jeśli met8da jest identyczna, to zasadne jest pytsnie czy te definicje zawarte w systemie i kodzie źródłowym nie są aby takim "opakowaniem" aby ukryć niepiękny proceder.

To jest to, co mnie przeraża u techników - końskue klapki na oczach i nie zauważanie niczego. W szkole średniej byłem w klasie o profilu matematyczno-fizycznym i tam rozwiązując zadanie nie raz (a z reguły bardzo często) stosowane są podstawienia do wzorów, skróty wzorów. Czyli używa się pewnych - że tak powiem - modułów, które ułatwiają objęcie całości i liczenie. 

Pan miał matematykę na poziomie rozszerzonym w szkole średniej albo studiował matematykę?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 23 listopada 2022 09:05
23 listopada 2022 09:11

Przepraszam Pana, ale w takim razie pańskie zdolnosci intelektualne i matematyczne oceniam fatalnie. Nie zauważa Pan IDENTYCZNOŚCI METODY?!!!!! To jakieś horrendum!

Ludzie kochani - nie załamujcie mnie!

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 09:07
23 listopada 2022 09:12

Tak jak pisał kolega wyżej proszę badać temat kolejne 7 lat. 7 lat to dużo można zgłębić tajemnice SHA256 oraz nauczyć się c++ żeby sprawdzić czy przypadkiem w kodzie bitcoina nie ukryto dodatkowych funcji. Wszystko przed Panem. Ja mam klapki na oczach

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 09:07
23 listopada 2022 09:14

A co z blokami?  Tu też nie mam racji? To nie jest żadne zabezpieczenie przed przejęciem projektu opartego na opensource? Bo jeśli mam racje, to pojawia się pytanie KTO to wymyślił i w jakim celu. Bo to tylko udaje opensource. I tak samo to liczenie, ta weryfikacja udaje to, do czego rzekomo jest potrzebna.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 09:12
23 listopada 2022 09:16

Dziekuję za szczerość - czyli walę grochem o ścianę. Sciana niczego twórczego i nowego nie stworzy....ehhhh...szkoda mi was panowie.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 23 listopada 2022 09:05
23 listopada 2022 09:19

Ten moj komentarz-pytanie o bloki, to do Pans. Odpowie mi Pan? Czy może tak jsk rob0 zaleci mi jeszcze 7 lat badania? 

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 09:20

" Pokazuję Panu, że METODA weryfikscji klucza prywatnego w systemie bitcoin jedt identyczna jsk łamanie kodu opartego na luczbach pierwszych. "

To zdanie jest bez sensu i nie zauważa tego Pan. To jakieś horrendum!

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 09:22

Obrażaniem ludzi nic Pan nie uzyska bo traci Pan szansę by się czegoś od nich nauczyć. Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 09:27

To że ktoś ma inne zdanie nie znaczy że mówi bzdury - może wie coś więcej w temacie. Ja na forum coryllusa nauczyłem się jednego. Nie wyrywaj siębo tu na forum jest wiele specjalistów z wielu dziedzin. Pewnie jakiś matematyk też jest (Jak go Pan nie wyżucił)

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 09:28

I osoby duchowne też są. Super forum

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 23 listopada 2022 09:05
23 listopada 2022 09:30

I co do hsshu i klucza. Jeśli Pan obejrzał ten film zalinkowany orzeze mnie, to widział tam 4 liczby. Trzy z nich są niewiadome - prawda? A więc msmy klucz prywatny (to jest stan wejściowy - czyli dwie liczby pierwsze na tym filmiku) oraz kolejna liczba (którą w bitcoinie jest hash). 

Sam lektor na filmie wyjaśniającym działanie bitcoina mówi wyraźnie, że weryfikacja klucza odbywa się poprzez ODWROTNE liczenie. A skoro tak, to METODA jest IDENTYCZNA. Odwrotne luczenie ma tę właściwość, że nie ma na to algorytmu i stąd trzeba wszystko liczyć "na puechitę". Ale proces ten przyspueszyć można wykorzystując mega-sieć. I to nawet ów lektor bitcoinowy mówi - mówi wyraźnie, że w tym odwrotnym luczeniu biorą udział wszyscy. 

Więc jak to jest? Uważacie sięza znawców tematu, a ignorujecie to, co inny znawca- zalinkowany przez rob0 - wyraźnie mówi. Durnia ze mnie robicie, cxy co? Czy chcecie się popisać swoją własną niewiedzą?

Przepraszam, że tak ostro, ale jeśli odsyłacie mnie na dalsze 7-letnie studia bitcoinowe, to uważam to za pogardę w stylu "nie znasz sie, a ja ci ch****j powiem".

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 09:22
23 listopada 2022 09:34

To wy mnue obrażacie i nie chcecie wyjaśnić. Nie odnosicie się do meritum. A mowienie, że identyczność metody jest bez sensu, pokazuje że Pan nie jest spostrzegawczy. No chyba że mi Pan tu i teraz wykaże czarno na białym, że te odwrotne liczenie w butcoinie to nie jest tak naprawde odwrotne liczenie - czyli, że ten soecjalista-lektor od bitcoina gada bzdury. Ok?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 09:38

Odwrotne licznenie nie oznacza że ktoś liczy liczby pierwsze.

Jak mam x + y = z i x*y=z to jak na podstawie z chcę wyznaczyć x i y to chcę poznać tajemnicę dodawania czy mnożenia ?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 09:39

a no właśnie zależy od funkcji czyli od tego czego szukam

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 09:39
23 listopada 2022 09:46

Nie odwracaj Pan kota ogonem. Bo wiesz, że tu chodzi o bardzo skomplikowane liczenie odwrotne, gdy są aż trzy niewiadome. Lektor 9d bitcoina wyraźnie to powiedział, że jest liczenie na zasadzie prób i błedów, czyli tak jak w liczbach pierwszych. I do tego występują trzy niewiadome.Tu jest właśnie to podobieństwo, które Pan ignoruje "bo ten hash256 i klucz prywatny to nie liczby pierwsze". 

A jeszcze w takim razie spyram Pana o te bloki. Tu też nie msm racji i te bloki nie służą do zabezpieczenia systemu przed jego przejęciem lub wykradzeniem owoców pracy (liczenia)?

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 09:11
23 listopada 2022 09:49

Przykro mi, że Pana zawiodłem.

Problem w tym, że aby Panu wszystko wyjaśnić musiałbym rozpocząć cały cykl notek na SN. Nie zrobię tego z dwóch powodów. Po pierwsze nie mam czasu - muszę machać rękami jak mawia Valser. Po drugie to nie ma związku z profilem tematycznym SN i moje wynurzenia nikogo nie zainteresują.

Biorąc udział w tej dyskusji pozwoliłem zrobić z siebie idiotę, działając w dobrej wierze.

Po raz trzeci i ostatni proszę Pana o zakończenie dyskusji w sposób elegancki. Kompromituje Pan portal SN.

I jeszcze jedno. Niech Pan pamięta, że wszelkie tu linkowane filmy mogą zawierać uproszczenia. Po prostu ich autorzy pewne rzeczy muszą uprościć, aby trafić do większej liczby odbiorców.

Muszę też jednak Panu podziękować. Zainteresował mnie Pan tematem kryptowalut. Dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 09:51

Bloki służą do tego żeby nikt nie powiedział że bitcoiny na Pana portfelu nie należą do Pana

Co do bloków to dziwne by było żeby przechowywały cokolwiek co nie można przejąć bo blockchain z transaksjami i dodatkowymi liczbami dla których jest wiliczany hash są ogolnie dostępne i można czytać tę księgę i kopiować dowoli.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 09:39
23 listopada 2022 09:52

I już powiedziałem, ale jeszcze raz powtórzę - pod pozorem koniecxnosci wrryfikacji klucza prywatnego (bo to jest konueczne do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa transakcji) dokonuje się NIEZWYKLE skomplikowanych i czasochłonnych obliczeń. Dla tak małego o bardzo ograniczonego systemu finsnsowego robienie takich maksymalnych zabezpieczeń jest bardzo wysoce podejrzane (bo zabezpieczenia systemów, ktore obejmują dziesiątki i setki bilionów dolarów nie są aż tak skomplikowane). Nie dziwi to Pana rzecz jasna, prawda?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 23 listopada 2022 09:49
23 listopada 2022 09:55

Skąd Pan wiesz, że nikogo nie zainteresują. Tu na SN interesujemy się wirloma i bardzo różnorodnymi rzeczami. Nie bądź Pan tski skromny i jieśmiały. Proszę napisać - z ogromną chęcią poczytam. Może wtedy zweryfikuję swoje poglądy. Bo narazie nic konkretnego Pan mi nie napisał w komentarzach.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 09:58

Proszę Pana weryfikacja poprawnosći klucza prywatnego nie jest ani czasochłonna ani kosztowne. To jest tzw signing czyli podpisuje Pan transakcję swoim kluczem prywatnym a mając klucz publiczny mozemy stwierdzić że to Pan. Jest to operacja szybka. Na tej podstawie identyfikuje Pan swój "wallet" w sieci bitcoin i identyfikuje transakcje. Łącząc się po https wykonuje Pan wiele razy takie czynności.

Nie ma to nic wspolnego z hashem wyliczanym dla danego bloku. Myli Pan rzeczy ze sobą i próbuje wyciągać wnioski.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 09:51
23 listopada 2022 09:58

Czyli mam rację co do funkcji bloków, bo bitcoiny to też owoc pracy - w tym przypadku górników. 

Jakoś cuężko to Panu napisać wprost. Dlaczego tak na około Pan piszesz?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 09:58
23 listopada 2022 10:03

W takim razie lektor-specjalista opisuje proof of work w sposób wadliwy. I komu tu mam wierzyć? Wspomina o "hashowaniu" bloku po dowodzie pracy, ale tam - przy tym hashowaniu bloku - nie mówi, jsk bardzo jest to ciężka robota i jsk długo trwa liczenie. Dziwne, co?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 09:58
23 listopada 2022 10:03

W takim razie lektor-specjalista opisuje proof of work w sposób wadliwy. I komu tu mam wierzyć? Wspomina o "hashowaniu" bloku po dowodzie pracy, ale tam - przy tym hashowaniu bloku - nie mówi, jsk bardzo jest to ciężka robota i jsk długo trwa liczenie. Dziwne, co?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 10:08

Nie zrozumiemy się. Miłego dnia

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 10:11

A co do teorii spiskowej na temat BTC to miało by to sens jakby ta cała moc obliczeniowa współpracowała ze sobą a nie konkurowała (nowy blok wyliczy jeden górnik a nie cała sieć wspólnie) Wszyscy liczą to samo - jakie marnotrastwo mocy obliczeniowej

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 10:11
23 listopada 2022 10:18

No właśnie - to mnie zastanawia, że dopiero na samym końcu olśniło 0ana i swietdził, że w tym systemie jest coś dziwnego i bez sensu. Dobre spostrzeżenie i szczerze Panu gratuluję (bez żadnej ironi i szyderstwa). 

Uważam to za wielki sukces tej wymiany zdan. Na konuec jednak proszę się głębiej nad tym "bezsensem" zastanowić i pomyśleć, że nsjprawdopodobniej to nie jest bezsens. Co to jest? To jest właśnie to, co twórca tego systemu chce ukryć przed górnikami. I to coś próbuję tu usulnie wszystkim wytłumaczyć. 

Miłego dnia. ;)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 10:11
23 listopada 2022 10:24

Jeśli wszyscy liczą w tym samym czasie to ssmo, to to oznscza, że cała m9c obliczeniowa sieci SKONCENYROWANA jest na jedym celu, na jednym zadaniu. Jakim? Tu jest właśnie ukryta tajemnica. Sądzę, że mogą to być właśnie poszukiwania jak największych liczb pierwszych albo - jak zauważył Andrzej z Gdańska - potężne cyber-ataki. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 10:37

Jak wszyscy liczą to samo to znaczy że 99% obliczeń idzie w gwizdek. Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 10:37
23 listopada 2022 10:51

Myli się Pan. To nie dureń stworzył ten system i nie durnie wypompowali kurs bitcoina w kosmos. Niech Pan o tym pamięta - gdzie olbrzymua kasa, tam poważne cele. 

Pan ich nie widzi i o to właśnie chodzi. Wszyscy mają myśleć, że to durnota i w najlepszym wypadku jakaś piramida finansowa. 

Wracajmy do pracy...:)

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @rob0 23 listopada 2022 10:37
23 listopada 2022 10:57

Na obecny stan mojej wiedzy, ten model proof of work to jedno wielkie przepalanie prądu.

Ale genialność tego rozwiązania polega na tym, że inwestuje się w sprzęt, płaci za prąd i dodatkowo generuje się duże zyski. Takie pieniądze z prądu. Potem tylko trzeba znaleźć ludzi, którzy uznają ten produkt za pieniądz lub też będą gotowi zapłacić za niego już uznanym pieniądzem. Takie moje uproszczenie ;-).

Ale zostawmy to...

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 10:37
23 listopada 2022 14:26

I tak jeszcze rozmyślałem o tym, kto ma rację: Pan czy ten lektor-specjalisty z filmu. Doszedłem do wniosku, że on, gdyż nagridę czyli bitcoiny dostaje się po uzyskaniu "proof of work" (cxyli dowodu pracy). Gdyby przyjąć pański poglad, że dopiero "hashowanie bloku" jest fazą intensywnej pracy/obliczeń, to w takim razie nagroda powinna przypadać dopiero po tym etapie. W końcu logiczne jest dla każdego, że jak ktoś za coś płaci, to płaci za coś trudniejszego do wykonania niż łatwiejszego. Tak więc ta praca ("work") przed "hashowaniem bloku" musi być naistotniejsza i najtrudniejsza. 

Może Pan się z tym nie zgadzać, ale niech mi Pan powie: nagroda przyznawana jest po "proof of work" czy dopiero po "hashowaniu bloku"? W tym drugim wypadku Pan ma rację, a w tym pierwszym lektor-specjalista z filmu. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 16:27

Proszę wysłuchać jeszcze raz. Znalezienie liczby dla której hash z bloku jest prawidłowy to jest właśnie proof of work i wymaga mocy obliczeniowej. O czym Pan mówi ?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 16:31

Nie wiem czy Pan zauważył ale ja mam takie samo spojrzenie na procesy w bitcoinie jak autor filmu czemu Pan ciągle uważa że sądzę coś inaczej

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 16:27
23 listopada 2022 16:37

Mówię o tym co jest między 13-stą a 17-stą minutą zalinkowanego przez Pana filmu. 

Ale ok. Wszystko się zgadza - jedynie się niezrozumieliśmy..:). Proof of work poprzedza block. I właśnie ten "work" to jest liczenie, czyli "hashowanie". Diabeł by tego lepiej nie zagmatwał. 

Czyli lektor-specjalista ma rację, ale Pan po prostu zrobił skrót myśliwy, który mnie zdeka zmylił i niechcący pojawiła się w mojej głowie sprzecxn9ść miedzy Panem a tym lektorem-specjalistą. 

Czyli podsumowując - istotą jest ZNALEZIENIE LICZBY. Pięknie! Wszystko gra. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 16:43

I za co ta znaleziona liczba odpowiada w Pańskie teorii ?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 16:43
23 listopada 2022 16:58

Za to, co napisałem w notce. Dzięki pańskiej uprzejmości o cierpliwości udało nam się wykarczować las i mamy ów poszukuwany LIŚĆ!

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 18:31

Niestety nie, bo nie jest Pan w stanie odpowiedzieć na pytanie co ta liczba ma wspólnego z szukaniem liczb pierwszych i dlaczego do szukania tych liczb nie uzywa się współpracy (liczenie nie jest rozproszone po wszystkich nodach) a konkurencji (wszystkie nody liczą to samo a wiec marnują ogromną moc obliczeniową). Super że Pan się cieszy że znalazł liść a moim zdaniem niestety nic Pan nie znalazł. Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 18:31
23 listopada 2022 18:50

Koncentruje sie Pan na szczegółach technicznych. Już myslałem, że zauwazenie jawnego nonsensu wzbudzi w Panu jakąś głębszą refleksję. Np. Czy to co widzi się na ekranie kompa odpowiada faktycznie temu, co robi twardy dysk? Za nonsens jawny nikt nigdy nie płacił i nie będzie płacił kasy - zwłaszcza TAKIEJ kasy. 

Musi po prostu być coś ukrytego. I liczenie PRZEZ WSZYSTKICH tego samego zadania może wcale nie oznaczać, że moc jest rozproszona. 

Czy górnicy poznają liczbę, po jej obliczeniu? Wiedza jaka jest jej wartość? Czy tylko ogólny komunikat dostają?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 18:50
23 listopada 2022 18:57

KAżdy może podejrzeć te liczby są one zapisywane na blockchain i są dostępne dla wszystkich do odczytu. Bloki wraz z hashem są dostępne dla wszystkich. Dlatego naprawdę nie klei mi się Pana teoria.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 18:31
23 listopada 2022 19:02

I jeszcze raz proszę rozważyć taki paradoks. Transakcje, ktore zawiera jeden blok, to są jakieś strasznie małe grosze w porównaniu z monstrualnym obrotem pieniężnym generowanym przez banki. A mimo to ten znikomy obrót jest chroniony monstrualnymi zabezpieczeniami w porównaniu do zabezpieczeń chroniących globalny, tradycyjny, bankowy obrót. Niech się Pan zastanowi nad tą skrajnie rażącą dysproporcją. Bo wg mnie takie monstrualne zabezpieczenia blockchainowe dowodzą, że chroni się nie ten znikomy pod wzgledem wartości obrót, ale coś co jest adekwatne czyli monstrualnie ważne - ważniejsze niż cały światowy obrót pieniężny. Nie ma nonsensów, gdy idzie o pieniądze - tak się ma wydawać tylko na zewnątrz.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 18:57
23 listopada 2022 19:03

A ilucyfrowe są te liczby?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 18:57
23 listopada 2022 19:08

I czy są to tulko parzyste czy tylko nieparzyste albo mieszane? Bo rozumiem, że są coraz większe - skoro czytałem, ze zadania są coraz trudniejsze.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 18:50
23 listopada 2022 19:08

Nawet ma Pan serwisy online na których można podejrzeć bloki i transakcje oraz wyliczone hashe :
https://blockchair.com/bitcoin/blocks#

Oczywiście może Pan ściągać blockchain do siebie na komputer i także odczytać te dane. Nie jest to ukrywane

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 19:08
23 listopada 2022 19:19

Dziwnie wygląda ten hash. Co oznaczają te litery w ciagu cyfr? Bo z takiego zapisu nie wiem jaka to liczba?

No i niech Pan pamięta, żee w dekryptarzu liczb pierwsxych zawsze jedna jest jawna. Moze to właśnie ten hash?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 19:08
23 listopada 2022 19:24

Tzn. pardon - do dekryptarzu potrzebne są dwie (czyli para) i za ich pomocą odkrywa się dwie inne (druga para). Hash więc - być może - stanowi część składową tej pierwszej pary, i potem łamie się kod złiżony z drugiej pary. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 19:35

Ten hash jest wyliczany z całego bloku a w bloku jest masę przypadkowych danych czyli lista transakcji ta wyliczna liczba jest tylko dodatkiem do całej porcji danych żeby hash wyszedł odpowiedni. Naprawdę kroczy PAn ślepa uliczką

Litery w ciągu cyfr są dlatego że jest to zapis szesnastkowy. Ma Pan tam liczby od  0 do F

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 19:35
23 listopada 2022 19:44

Ok. To może mi Pan z tego linka podać tu dla przykładu 4-5 hashy (pierwsze - najnowsze - od góry) zapisane w sposób tradycyjny, cxyli cyframi arabskimi?

Nie mam "translatora".

zaloguj się by móc komentować

rob0 @rob0 23 listopada 2022 19:35
23 listopada 2022 19:44

Liczba szukana przez górników nazywana jest " Nonce" w nagłówku bloku.

Przykladowe liczby z ostatnich bloków :
Nonce 26,392,960

Nonce 2,106,247,772

Nonce 685,206,876

Nonce 1,737,450,035

Liczby są parzyste  jak i nieparzyste

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 19:35
23 listopada 2022 19:46

Skoro hash to taki "drobiazg" to dlaczego za wyliczenie jego dostaje się nagrode, a za inne rzeczy nie? Pomyślał Pan o tym?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 19:44
23 listopada 2022 19:51

I one nie układają się  rosnąco. Dziwne. Skoro zadania są coraz trudniejsze, a wynik jest zmienny, bez żadnego porządku, to w takim razie zadam kolejne pytanie - Czy znane są (są jawne) dane i rodzaj działań, jakie dokonuje twardy dysk (efektem których jest wynik końcowy czyli hash)?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 19:46
23 listopada 2022 19:52

" Skoro hash to taki "drobiazg" to dlaczego za wyliczenie jego dostaje się nagrode, a za inne rzeczy nie? Pomyślał Pan o tym? "

Jakby nie było to nagradzane to możliwe by były ataki na sieć i system transakcyjny podatny byłna ataki. Nie zastanawiał się Pan dlaczego przez tyle lat nie udało się nikomu zhakować transakcji w sieci która nie ma centali ? Może właśnie dlatego że górnicy są nagradzani za wyznaczanie kolejności bloków i nikt nie jest w stanie zafałszować bloków (jest to opiane w filmie)

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 19:51
23 listopada 2022 19:53

" I one nie układają się  rosnąco. Dziwne. Skoro zadania są coraz trudniejsze, a wynik jest zmienny, bez żadnego porządku, to w takim razie zadam kolejne pytanie - Czy znane są (są jawne) dane i rodzaj działań, jakie dokonuje twardy dysk (efektem których jest wynik końcowy czyli hash)? "

 

Algorytm wyliczania hashy jest w kodzie bitcoina jawne dla każdego kto zna C++

zaloguj się by móc komentować

rob0 @rob0 23 listopada 2022 19:53
23 listopada 2022 19:54

Działania wykonuje procesor a nie twardy dysk

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 19:44
23 listopada 2022 20:00

A już coś kojarzę. Ten "nonce" to wynik końcowy - on jest jawny. Dokładnie tak samo jak w dekryptarzu licxb pierwszych. TA SAMA METODA! A więc zacxyna się liczenie (work) od końca - odwrotne liczenie. Pozostale liczby (są aż trzy)  oblicza się na zasadzie prób i błedów, czyli "na piechotę", bo na to nie ma algorytmu. I teraz jak się hash "ustali/uzgodni" to to oznacza, że udało się ustalić te trzy niewiadome liczby. Czy one są znane górnikom? Bo myślę, że nie. 

Tę metodę m8żna obrazowo porównać do sytuacji, gdy stoimy przed zamkniętymi drzwiami i mamy pęk np. miliona kluczy. Wiemy, że jeden z nich jest właściwy, ale nie wiemy który. Więc po kolei próbujemy. Może się ydać otworzyć drzwi już za pierwszym razem, ale może też i za ostatnim. Istnienie dużej sieci skraca czas. 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 19:52
23 listopada 2022 20:05

Wiem, że nagroda ma za zadanie przyciągać jak największą liczbę osób-komputerów. I wiem, że cxym większa siec rozproszona, tym trudniej ją unieruchomić. 

Ale zadaję po raz trzeci pytanie: po co takie ekstremalne zabezpieczen8a dla ichrony takich groszy? Gdy biliony są chronione skutecznie w o wiele mniej ekstremalny sposób. 

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:00
23 listopada 2022 20:07

Nie nie nie. Nie ma żadnych 3 liczb, jest ciąg bajtów bloku (losowy zbiór transakcji), szuka się takiego Nonce żeby końcowy hash spełniał warunki (ilość zer na początku)

Dlatego jest to takie pracochłonne żeby nikt nie zafałszował transakcji bo musiałby wyliczyć wszystkie nounce i hashe na nowo taka operacja bedzie zawsze wolniejsza od normalnego kopania bloku. Na tym polega zabezpieczenie transakcji

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:05
23 listopada 2022 20:12

" Ale zadaję po raz trzeci pytanie: po co takie ekstremalne zabezpieczen8a dla ichrony takich groszy? Gdy biliony są chronione skutecznie w o wiele mniej ekstremalny sposób.  "

One nie są eksteremalne i kto wie czy nie będą w przyszłości podstawą systemów transakcyjnych

Czy bezpieczniejsze dla Pana jest mieć konto w banku czy środki na rozproszonym blockchainie ktorego część mechanizmu już Pan poznał ? Co jest łatwiej Panu zabrać czy zablokować ?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:07
23 listopada 2022 20:14

Ok. Z tymi trzema liczbami wyjechałem, by ułatwić zauważenie podobieństwa czy wręcz identyczności METODY. 

Podkreślam wyraz "metoda", bo działania mogą w szczegółach być inne. Nie wiem jakie dokładnie kody można łamać, ale wudać, że tu musi być skoncentrowana moc obluczeniowa na coś poważniejszego, ciś większego niż tylko chęć zabezpieczenia tych "groszy". No bo ile można wykraść bitcoinów z bloku? I jaka to wartość? W porównaniu z zasobami choćby takiego jednego rozwiniętego państwa to śmiech na sali. 

Powtarzam więc z uporem maniaka - nie tworzy się takiej gigantycznej sieci dla zabawy i dla takich groszy. Tu musi być coś tajnego, ukrytego przed górnikami. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:12
23 listopada 2022 20:17

Są ekstremalne, bo porownaj Pan liczbę komputerów w sieci bitcoin z liczbą serwerów pracyjących w bankach. Żadna serwerownia największych banków nie jest tak wielka, jak farma kompów-koparek bitcoinowych. 

I do tego zżerają serwery bankowe mniej prądu - czyli mniej intensywniej pracują. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:14
23 listopada 2022 20:20

Ale od kiedy jest ona gigantyczna ? 10 lat temu była piaskownicą dla nerdów

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:17
23 listopada 2022 20:21

" Są ekstremalne, bo porownaj Pan liczbę komputerów w sieci bitcoin z liczbą serwerów pracyjących w bankach. Żadna serwerownia największych banków nie jest tak wielka, jak farma kompów-koparek bitcoinowych.  " Skąd ma Pan te dane ?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 20:22

Jeszcze raz zapytam gdzie by Pan wolał mieć ulokowane środki i gdzie były by zabezpieczone przed blokowaniem czy konfiskatą - na koncie w banku czy na rozproszonym blockchainie których częśćzabezpieczeń Pan poznał

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:12
23 listopada 2022 20:26

Jak sam Pan piwiedział - piznanie blockchaina jest częściowe. Po drugie blockchain obecnie chroni kryptoaktywa, które poza Salwadorem i Ekwadorem i tym afrykańskim państwem nie są środkiem płatniczym. I piza tym jest ich mało wobec skali emisji pieniądza tradycyjnego. No i te aktywa podlegają ogromnej zmuenności cenowej. Wcxoraj 65, dziś 16 a jutro może 6. I co Pan na to? Bezpieczne to? 

Dlatego tu musi chodzić o coś innego. Gadanie i transakcjach i bezpueczeństwie przechowywania "plastikowych żetoników/tokenów" jest czystą zasłoną. Te tokeny mogą przecież soaść do zera. I co wtedy Pan zrobisz? Kto je kupi od Pana? Moze Pioter? On w końcu numizmatyk.....:)...ale i tak ten token mysiałby wtedy być jakąs blaszką....:)

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:26
23 listopada 2022 20:28

" Te tokeny mogą przecież soaść do zera. " Odpowiem tak w szufladzie mam plik banknotów z PRL odkupi mi je Pan ?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 20:30

" I piza tym jest ich mało wobec skali emisji pieniądza tradycyjnego. " To dobrze że jest ich mało. I nie można ich dodrukować. Na szczęście dzielą się na 10000000.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:22
23 listopada 2022 20:30

Ale na razie na blockchainie chroni się nie realne pieniądze więc pytanie bezprzedmiotowe.

Widzisz to Pan, że te aktywa na blocjchainie można unicestwić w inny sposób (zjazd kursu, podwyżki prądu)? 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:28
23 listopada 2022 20:33

Dobra...rozmowa schodzi na boczny, mało ważny tor.

Czy wie Pan jakie działania konkretnie wykonuje procesor?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:30
23 listopada 2022 20:35

" Ale na razie na blockchainie chroni się nie realne pieniądze więc pytanie bezprzedmiotowe. " Trzeba najpierw odpowiedzieć sobie co to jest pieniądz może nasze obecne pieniądze nie spełniają już definicji pieniądza ?

" Widzisz to Pan, że te aktywa na blocjchainie można unicestwić w inny sposób (zjazd kursu, podwyżki prądu)?  " Oczywiście że można jednakże ostatnio nasila się trend "przejmowania" a nie niszczenia.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:33
23 listopada 2022 20:36

" Dobra...rozmowa schodzi na boczny, mało ważny tor. " To jest bardzo ważny tor

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:21
23 listopada 2022 20:37

Bithub.pl czasem podaja informacje, ile dany pidmiot zajmujący się "wydibywaniem" krypto ma gorników czy innych jeszcze komponentów. Trzeba tam poszukać w archiwum, bo ja tego nie archiwizuje. Piza tym fakt, że podają szczątkowo, ale skala tego musi być ogromna. Niech Pan pamięta o konkurencji jeszcze. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:33
23 listopada 2022 20:39

" Czy wie Pan jakie działania konkretnie wykonuje procesor? " Procesor wykonuje komendy zawarte w programie komputerowym jak zamierza się Pan doszukiwać spisku w tym że program wykonuje coś czego nie przewidział kod źródłowy w C++ to juz za dużo jak dla mnie

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:36
23 listopada 2022 20:39

Co robi pański procesor? Wie Pan? Może Oan to sorawdzić jakie konkretne działania wykonał i wykonuje?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:39
23 listopada 2022 20:41

Czyli jakie działania wykonuje by ustslić wspólny hash?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 20:42

" Co robi pański procesor? Wie Pan? Może Oan to sorawdzić jakie konkretne działania wykonał i wykonuje? "

Po co ?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:41
23 listopada 2022 20:43

" Czyli jakie działania wykonuje by ustslić wspólny hash? " Wykonuje działania zapisane w kodzie źródłowym c++ który nastepnie jest kompilowany do pliku wykonywalnego bitcoina.

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:46
23 listopada 2022 20:50

Niech Pan nie będzie zlośliwy i nie zmusza mnie do czytania całej instrukcji. Czyli rozumiem, że Pan konkretnie nie wiesz, jakie konkretne działania wykonuje procesor, by ustalić wspólny hash. Na monitorze ciś tam miga, jakieś cyferki, ale jakie konkretnie działania to już niewiadomo, tak?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:46
23 listopada 2022 20:53

A sorry. Dopuero teraz przeczytałem "po co?"  Czyli Pana to kompletnie nie interesuje. To skąd zatem te zdecydowane twierdzenia, że na pewno procesor nie wykonuje działan przypominajacych obliczanie liczb pierwsztch lub łamanie kodów złożonych z liczb pierwszych? 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:50
23 listopada 2022 20:56

Wszystkie programy tak działają. Programista pisze kod źródłowy w języku programowania np c++. Kod jest kompilowany do programu komputerowego ( w windows z rozszerzeniem exe) Procesor realizuje program zapisany w języku c++.
Oczywiście jest możliwość poznania kodu maszynowego procesora ale wygodniej dla człowieka jest czytać kod źródłowyt programu. Jeżeli się tam Pan doszukuje szwindli to znaczy że wszystkie programy nie mają prawa istnieć

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 20:59

" To skąd zatem te zdecydowane twierdzenia, że na pewno procesor nie wykonuje działan przypominajacych " Procesor nie wykonuje sam działań, prcesor wykonuje działania napisane przez programistę.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 20:59
23 listopada 2022 21:18

Otóż to. A kto jest owym programistą? Gall Anonim. 

I niech Pan nie będzie naiwny jak dziecko, bo wie Pan doskonale, że programy często deklarują (tzn. ich twórcy) że robią tylko to i to, a w rzeczywistości robią jeszcze inne - tajne - działania. I zwyczajnie wszystko opiera się na zaufaniu, a nie na realnych miżliwiściach sprawdzenia, czy te deklaracje pokrywają się z rzeczywistością.

Program do "wydobywania" kryptowaluty o tyle trudno oskarżyć o to, że robi coś niewłaściwego, gdyż istotą wydobycia są zadania matematyczne. I weź tu dokładnie sprawdź, które są konieczne, a które zbędne działania. Nie wiem - nie sądzę, aby był ktoś taki, kto by mógł to określić. Dlatego górnicy nigdy nie zauważą niczego podejrzanego w pracy ich komputerów. Nigdy!

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 21:26

Tak jak pisał ktoś wczoraj sha256 jest znanym algorytmem i powszechnie używanym. Kod bitcoina był tysiące razy studiowany i powielany przez tysiące programistów na świecie. Wielu szukało dziur które pozwolą zhakować sieć. Złożoność aplikacji bitcoina jest nieporównywalnie mniejsza niż np jądro systemu operacyjnego Linux. Proszę szukać afery ale ja nie widzę podstaw.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 21:26
23 listopada 2022 21:45

Nie chodzi mi o to, że ten program może mieć dziury itp. Zauważam, że program bitcoina jest doskonały w swej funkcji i prostocie. Takie ethereum nieustannie się modyfikuje, co wg mnie świadczy o jakiś brakach, niedociągnięciach. Tu sporu nie ma między nami.

Chodzi mi o to, że użytkownicy tego programu sami nie wiedzą, jskie działania są konieczne do "wydobywania" bitcoina, a jakie zbędne. Sam algorytm to tylko algorytm, ale JAK on konkretnie oblicza? Można ustaluć jaki sposób działania algorytmu jest konieczny, a jaki "dodany" choć tak naprawdę zbędny? Nie sądzę. Nikt się z tym nie będzie bawił, bo musiałby mieć wiedzę jaką miał twórca tego systemu. Przecież nie odbyło się żadne głosowanie nad stosowaniem takiego czy innego algorytmu. Algorytm każdy dostał "w zestawie". Nie pasuje ci algorytm? To wypad z kopalni. Tylko taka jest alternatywa. A każdy chce zarobić, więc się nie pyta i nie wnika, czy on mógłby mieć jakiś inny algorytm. Bo przecież są, prawda? Dlaczego akurat ten wybrano? Jest powszechnie używany, a więc budzi zaufanie. Ale czy to oznacza, że każdy wie co jest liczone i jak jest liczone? Co - to już wiemy, ale nie do końca, bo znamy tylko wynik końcowy "nonce", a trzeba jeszcze do niego niejako dojść od tyłu, czyli ustalić/obliczyć stan wejściowy. 

Jak - tu jest zagadka. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
23 listopada 2022 22:30

Jak już pisałem wszystkie odpowiedzi są w kodzie źródłowym bitcoina

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 23 listopada 2022 22:30
23 listopada 2022 23:05

Rozumiem. Pan tych odpowiedzi nie zna. Nie studiował Pan kodu. Ehhhh. Czy jest jakiś "górnik", który studiował kod i zna odpowiedzi na moje pytania?

No ale na szczęście ustaliliśmy, że hash to liczba jawna i do niej trzeba "dopasować" resztę, czyli obliczyć stan wejściowy (metoda identyczna jak przy konstrukcji kodu opartego na liczbach pierwszych). I to obliczanie jest istotą pracy czyli "work" i jak się to dokona, to uzyskuje się "proof of work" (dowód pracy), który jest warunkiem otrzymania nagrody/zapłaty. 

Reszta jest domysłem. Ale to wcale nie oznacza, że bzdurą. Po prostu są poszlaki (to wcale nie słabe), ale nie można uzyskać ostatecznego dowodu.

I tym stwierdzeniem kończę tę trzydniową "katorgę". 

Dobranoc. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 23:05
24 listopada 2022 08:27

Nie podoba mi się Pana zakończenie. " metoda identyczna jak przy konstrukcji kodu opartego na liczbach pierwszych ". To nie jest prawda bo dopasowywanie wejscia żeby ustalić wyjscie jest używane w wielu działaniach gdzie mamy do czynienia z funkcją jednostronną np przy łamaniu haseł metodą "brutforce". Mówienie o liczbach pierwszych jest sporym nadużyciem aby pasowało do Pana teorii.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 08:27
24 listopada 2022 08:42

Mówiłem o liczbach pierwszych, bo ta metoda jest mi znama. Ale dziękuję za wyjaśnienia, z których wynika, że ta metoda jest ZAWSZE lub Z REGUŁY stosowana przy ŁAMANIU ZABEZPIECZEŃ/KODÓW. To bardzo cenna uwaga....:)...czyli tak czy siak, chodzi o budowanie bazy-kluczy, które pozwolą otworzyć każde  zamknięte drzwi. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 08:42
24 listopada 2022 10:05

Kolejne nadużycie z Pana strony, nie każde wyliczenie które jest czasochłonne to łamanie zabezpieczeń.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
24 listopada 2022 10:06

Jakiej bazy kluczy ?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 10:06
24 listopada 2022 10:48

Wiem, że nie każde, ale nie bądźmy naiwni.  Nikt za ten "bezsens" - jak sam Pan to nazwał - nie wyłożylby tyle miliardów dolarów ( bo nie powie mi Pan, że wartość bitcoina "sama się tak zrobiła"). Jedyne co się opłaca za te miluardy dolarów, to dostęp do pilnie strzeżonych informacji. 

Bazy klucze - chodzi mi o gromadzenie wszystkich możliwych kombinacji  i ich wyników (czyli zestawów). Aby mieć już je niejako w pogotowiu. Tak sądzę, bo te liczenie jednak trochę czadu zajmuje, a może zajść koniecxność szybkiej reakcji - czyli szybkiego otwarcia zamkniętych drzwi i dostania się do tajnych informacji. Każdy złidziej ma cały zestaw już gotowych na różne okazje kluczy-wytrychów. Nie robi ich ad hoc. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 10:48
24 listopada 2022 12:55

To za dużo jak dla mnie :

1. "Nikt za ten "bezsens"" - nie uważam że to jest bezsens. Kto wie czy nie jest to najbezpieczniejszy system transakcyjny jaki wymyślił człowiek

2. " to dostęp do pilnie strzeżonych informacji " - informacje nie są pilnie strzeżone, każdy ma do nich dostęp

3. " Bazy klucze - chodzi mi o gromadzenie wszystkich możliwych kombinacji  i ich wyników (czyli zestawów). Aby mieć już je niejako w pogotowiu. " Jakich kluczy ? Jakich wszystkich możliwych kombinacji ? Jak wyliczony nounce + hash z całego bloku może się przydać do czegoś innego poza tym blokiem. Blok jest zależny od transakcji jakie przyjdą do sieci bitcoin i zostaną dołożone do aktualnego bloku

4. " Każdy złidziej ma cały zestaw już gotowych na różne okazje kluczy-wytrychów. " - to już są Pana wymysły których się nie da obronić.

Podsumuje to tak że notka nie powinna iść do śmieci ale powinna być przykładem do jakich wniosków można dojść nie znając tematu

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 12:55
24 listopada 2022 13:57

Proszę Pana, lubię Pana i doceniam to, że miał tyle cierpliwosci żeby odpowiadać na moje pytania, ale zmusza mnie Pan do napisania czegoś, czego nie chciałem Panu pisać.

Otóż dla każdego postronnego obserwatora, który zapiznał się z moją nitką jak i z całą dyskusją jasne jest, że cały proceder kryptowalutowy ma swoje drugue, ukryte dno. To dno jest niepiękne, bardzo wątpliwe moralnie i rozumiem, że jako osoba zaangażowana w proces "wydobywczy" kryptowalut chciałby Pan mieć spokojne sumienie i szuka wszelkich, nawet najmniejszych "okoliczności łagodzących". Ale niech Pan przynajmniej nie zaprzecza sam sobie i nie popisuje się naiwnością.

Nie oceniam osób użyczających swych komputerów do tego przedsięwzięcia, ale widzę ich "zaangażowanie emocjonalne" i zwyczajnie nie są obiektywne. 

Teraz co do panskich zarzutów:

1. Sam Pan napisał tu wyżej, że to jest bezsens, że wszyscy liczą to samo i że w związku z tym 99% energii się marnuje - to Pan napisał, nie ja. I o ten bezsens mi chodzi. Do tego ssm tu twierdzi teraz, że to najbezpiecxniejsxy system ochrony pieniędzy, a wyżej spierał się ze mną o zwrot "ekstremalne zabezpieczenia" - gdy wykazywalem dziwaczną, a przez to podejrzliwą ogromną dysproporcję pomiędzy ekstremalntm stpniem zabezpieczenia, a tymi groszami, które ten system chroni - jakoś tego Pan nie chcesz zauważyć i pomyśleć o tym. 

2. Mam tu na myśli informacje, które chce się wykraść przy pomocy tej METODY używanej do łamania kodów. Proszę czyać uważnie. 

3. Nonuce się nie wylicza - to się UZGADNIA, bo hash jest jawny. Wylicza się to "uzgadnianie bloków". Tak było na filmie zaprezentowane. A więc luczy się COŚ, ale nie hash. CO? Właśnie to COŚ podejrzewam (nie mam dowodów ale mam silne poszlaki) o to, że umożliwa łamanie kodów/zabezpieczeń..

4. Tu już Pan gadasz jak "pierwsza naiwna". Na jakim Pan świecie żyjesz? Akurat miałem docxynienia z takimi ludźmi i wiem, co mówię. 

Tak więc ze smutkiem muszę stwierdzić, że pomimo wykazania takiej cierpliwości zwyczajnie jest Pan stroną zainteresowaną w tym, aby to wydobywanie kryptowalut było przynajmniej neutralnie moralnie. Bo przecież nikt nirmalny nie lubi żyć w poczuciu, że ułatwia komuś dokonywanie jakiś niepięknych czynów.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 13:57
24 listopada 2022 14:26

Kolejny raz Pan leci ze swoimi fantazjami.

" że jako osoba zaangażowana w proces "wydobywczy" kryptowalut chciałby Pan mieć spokojne sumienie " - nie mam nic wspólnego z kopaniem kryptowalut.

Dlaczego uważa Pan że to jest wątpliwe moralnie ? Dla mnie obecny system finansowy jest wątpliwy moralnie.

3. Nic tajnego się nie liczy. Liczy się w uproszczeniu : na wejsciu : bajty bloku (zawiera listę transakcji), nounce -> na wyjsciu hash z zerami na początku. Szuka się takiego nounce żeby hash się zgadzał. Kod tego programu przechodził przez tysiące oczu programistów, matematyków i nikt nie zauważył tak wielkiej rzeczy jaką Pan tutaj wymyśla. 

4. Tak tutaj lecą straszne bzdury i proszę zachować dla siebie teksty o naiwności albo o nierozumieniu świata.

A na końcu jakiej neutralności moralnej Pan mówi. Trochę Pan się zapędza w ocenie osób na podstawie swoich wyobrażeń.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 14:26
24 listopada 2022 14:42

W takim razie, skoro Pan nie wydobywa kryptowalut, to jest dla mnie niepojeta pańska naiwność i bezrefleksyjność. Po prostu ręce mi opadają.

I to szukanie czyli liczenie jest tak szalenie skomplikowane, że grzeją się od tego miliony komputerów i opłacane to jest miliardami dolarów, a mimo to nie zastanawia to Pana, po co taka gigantomachia dla ochrony takich groszy!!!!!!!!

To jest naiwnośc, żeby nie powuedzieć coś gorszego. 

Probowalem delikatnie Pana naprowadzić i zmusić di refleksji nad tą szaloną niedysproporcją zaangażowanych środków do ochrony takich marnych groszy. Ale skoro jest Pan na to odporny to faktycznie - zakończmy tę dyskusję. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 14:26
24 listopada 2022 14:56

No i jeszcze tylko Oanu przypomnę moje pytanie, na które mi Pan nie odpowiedzial - nie po to, aby uzyskać odpowiedź, ale po to, aby pokazać Panu, że stosuje Pan podwójne standardy oceny rzetelności.

Zadalem pytanie: Skorp nie znasz Pan kodu źródłowego bitcoina, to skąd ta pewność, że nic tajnego nie liczy?

Nie zna Pan kodu, a autoratywnie stwierdził, że moja teoria jest bezwartościowa i przykładem fałsxu opartego na niewiedzy.

Pan też nie masz wiedzy co do kodu źródłowego, ale nie przeszkadza to Psnu wygłaszać swoich teorii i uznawać je za prawdziwe. 

Tylko tule. Życzę powodzenia.

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 14:56
24 listopada 2022 15:21

" Zadalem pytanie: Skorp nie znasz Pan kodu źródłowego bitcoina, to skąd ta pewność, że nic tajnego nie liczy? "

To zadam Panu inne pytanie. Istnieje na świecie kilka tysięcy ludzi którzy widzieli, studiowali, pisali swoje projekty na podstawie kodu bitcoina i nic - żadnych przecieków co do "tajnego" liczenia liczb pierwszych albo znajdowania "kluczy do otwierania dzrzwi" A Pan stawia zagmatwaną teorię na podstawie czego ?

" I to szukanie czyli liczenie jest tak szalenie skomplikowane, że grzeją się od tego miliony komputerów i opłacane to jest miliardami dolarów, a mimo to nie zastanawia to Pana, po co taka gigantomachia dla ochrony takich groszy!!!!!!!! "

Zabezpieczenie transakcji bez trzeciej strony tyle kosztuje.

Takzę czuję że należy skończyć tę dyskusję

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 15:21
24 listopada 2022 15:40

Pan tu cxyta stale notki...różne, ale przeważnie  historyczne się tu pojawiaja. One traktują, dotyczą rzecxy, o których żaden historyk nie chce się nawet zająknąć, a jak już to w tski sposób, że nic z tego nie można sensownego wysnuć. Oni mają dostęp do o wiele większego "kodu źródłowegi" niż my tutaj, a mimo to właśnie tu odkrywamy takie powiązania i takie rzeczy, o których nigdxue nie przecxytasz Pan. 

Stąd też mogę zadać Panu pidobne pytanie - jak to jest, że tyle dziesiątków tysięcy naukowców-historyków z tytułami profesorskimi bada owe "kody źródłowe", a mimo to żaden z nich nie zauważył niczego podejrzanego? 

Jak Pan myślisz, dlaczego? 

My tu stoimy orzed zamazanym obrazem i zauważamy kolano, stopę, łokieć i nadgarstek. Wnioskujemy więc poprawnie, że musi być i korpys ciała oraz głowa. One są niewidoczne na obrazie i z tego tytułu zarzuca się nam, że fantazjujemy albi, że stosujemy błędne wnioskowania - bo "tu nic nie widać". 

A nie myśli Pan, że cu infirmatycy albo źle badali ten kod - bo np. tylko pod kątem, czy nie ma dziur lub wirusów itp. paskudztw?  Kilka razy zadałem pyranie JAK procesir liczy? Cxyli jakie konkretnie działania wykonuje? I co? Głucha cisza. Czy taki "specjalusta bada ten aspekt? Czy on w ogóle pomyśli i zainteresuje się tym? 

Pan jako - tak sądzę, może błędnie - informatyk w ogóle nie zastanawia się nad rażącą nieadekwatniścią zabezpieczen do zgrimadxonych środķów. To mniej więcej tak, jakby Pana nie dziwiło, że ktoś pistawił ogromny sejf z mnóstwem zabezpieczeń, że pistawuł pezy sejfie nie jednego żołnierza, ale całą dywizję, tylko po to, aby w tym sejfie orzechowywać książkę. 

Tak więc jest wysice prawdopodobne, że informatykom wiele aspektów umyka z pola widzebia i zwyczajnie nie badają wnikliwie. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 15:21
24 listopada 2022 15:54

"Zabezpieczenie transakcji bez osoby trzeciej tyle kosztuje" - to ja Panu odpowiadam na to: 9 lat temu g*****no to kosztowało! Rozumuesz Pan? Nie wtjeżdżaj mi Pan z takim czymś, bo to obraża moją inteligencję i wtedy dostaję szału.

Napiszę jeszcze raz - bitcoin i jażda inna krypto g****no by kosxtowałi, gdyby jakieś nieznane siły wpompowały w to setki miliardów dolarów (na tyle się oblicza obecnie - już po tym krachu cenowym - kapitalizację rynku krypto). 

A jeślu wpompowano, to nie po to, aby Pan i inne pieknoduchy  mógły sobie myśleć, że to ot tak "samo się zrobiło". Pieniądz to bardzo poważna rzecz, a pańskie dywagacje tu sprowadzają go do jakiejś operetkowej roli. 

I powtórze po raz n-ty: technologię blockchain moźna badać, testować i rozwijać bez konieczności angażowania do tego milionów komputerów. Zwykłe warunki laboratoryjne (akademickie) wystarczą do tego. 

Proszę więc mi nie "chrzanić" takich rzeczy. 

Przepraszam za ostry ton, aleś mnie Pan - zapewne niechcący - zdenerwował. 

zaloguj się by móc komentować

koncereyra @wierzacy-sceptyk 21 listopada 2022 00:48
24 listopada 2022 17:26

Udowodnienie/obalenie hipotezy nie przełoży się na dekonstrukcje współczesnej kryptografii asymetrycznej (tam są potrzebne liczby pierwsze), bo ona opiera się na założeniu, że rozkład liczby na czynniki jest trudniejszy niż mnożenie. Owszem może ktoś znajdzie jakiś szybki algorytm rozkładu, ale to nie ma nic wspólnego z Riemannem. Prędzej z P!=NP choć to akurat też radykalne uproszczenie.

zaloguj się by móc komentować

koncereyra @klon 21 listopada 2022 10:33
24 listopada 2022 17:27

Tak, komputery kwantowe wykolejają współczesną kryptografię, kryptowaluty, zakupy w internecie i generalnie internet jaki znamy

zaloguj się by móc komentować

koncereyra @Pioterrr 21 listopada 2022 12:44
24 listopada 2022 17:29

Nareszczie ktoś kto wie o czym mówi a nie pisze pi**doły:)

ETH jest po prost bardziej uniwersalny niż BTC i dlatego w długim terminie obstawiam że wyprze BTC

zaloguj się by móc komentować

koncereyra @mithrandir 21 listopada 2022 21:46
24 listopada 2022 17:34

"CBDC - cyfrowe waluty banków centralnych"

To są "Strachy na Lachy".

 dominująca większość obiegu kapitałowego (nawet nie licząć derywatywów) to transakcje bezgotówkowe. Tu i tak kontrola jest prawie pełna i nawet lepsza niż CBDC, bo tam "programowalność" pieniądza tworzy nieuniknione dziury w systemie

Plus przy pewnej liczbie represjii wobec gotówki (przypadek Szwecji) ludzie nagle odwracaja się od niej i przechodzą na alternatywne rozliczenia (gotówka innych krajów np) i zdolność kontroli aparatu spada. 

 

zaloguj się by móc komentować

koncereyra @Krystian 22 listopada 2022 11:46
24 listopada 2022 17:38

O to dobrze, że ktoś to też widzi, bo myslałem ze tu komentują tylko wariaci-dylentanci.

"13 liczbą pierwszą, 13 przynosi pecha, na widły matematyków!"

zaloguj się by móc komentować

koncereyra @OjciecDyrektor
24 listopada 2022 17:41

[daje minusa]

Ten tekst jest absolutnie dyletancki. Autor nie ma pojęcia o czym pisze.

Nie rozumie PoW w BTC (tam nie ma liczb piewszych)

Nie rozumie różnicy między ETH a BTC.

Nie rozumie nawet tego, ze cały rynek kryptowalut to jest jakis marny pikuś w świecie finansów. Derywatywów jest lekko licząć 1000x więcej.

Dobrze, że choc kilka osób to wytneło w komentarzach, bo większośc niestety łyka jak młode pelikany (maść na szczury)

zaloguj się by móc komentować

koncereyra @koncereyra 24 listopada 2022 17:41
24 listopada 2022 17:42

kupcie sobie jakąś książkę typu "Kryptowaluty dla nieogarów" typu

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5043407/kryptowaluty-dla-zabieganych

a nie zajmujcie ludziom czas

zaloguj się by móc komentować

moher @OjciecDyrektor
24 listopada 2022 20:14

Szybko idzie, Kanada już się szykuje (po angielsku):
https://twitter.com/grodzkirobert/status/1595511854226456576

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @koncereyra 24 listopada 2022 17:41
24 listopada 2022 20:28

Pan mnie zwyczajnie irytuje, bo nie przeczytał wszystkiego, co napisał - cxyli popusuje się ignorancją. 

A więc;

1. Wskazałem, że rynek krypto to jakieś grosze w porównaniu z tym, co krąży w rozliczeniach zabezpieczanych w inny sposób niż blockchain. A Pan się przypiernicza do czego? Co więcej dałem do rozwagi/przemyślenia tą zadziwiającą i rażącą nieadekwstn8ść poziomu zabezpieczania tych groszy i podałem porównanie z sejfem strzeżonym przez dywizję wojska po to tylko, aby w tym sejfie trzymać książkę. O co więc Panu tu chodzi?

2. Nie koncentrowałem się na szczegółach technicznych. Intencją notki było zadabie sobie pytania po co to? I komu na tym zależy? Bezsensowne pytania? Widzę że dla "fachowców znających się na tym" pytania te są, jak kolory dla ślepca. Dla Pana także. A głupotą jest twierdzić, że rynek krypto zrobił się sam, że wartość bitcoina też "sama urosła" - gdy widać gołym okiem, że nie. 10 lat temu bitcoin był g****nianą zabawą. Dopiero jak weszła gruba kasa zaczęto kupować sprzęt i "wydobywać bloki". 

3. Widzę różnicę pomiędzy ryhetem a bitcoinem - weź mnie człowieku nie denerwuj, bo kilka razy o tym pisałem. Zgafzam się, że po tych zmianach ether ma szanse zdominiwać bitcoina. Nie zgadzam się, że jest lepiej dopracowany - dowod: był błąd w protokole, który pizwolil ukraść 1/3 aktywów zgrimadzonych w ethereum. Poza tym ether to 1/4 lub nawet 1/5 kapitalizacji bitcoina - czyli rynek lepuej wycenia możluwości bitcoina. Gdyby hyło inaczej ether nie byłby tak mały w9bec bitcoina. Pana może to jue przekonywać, ale zayważyłem tu, że techników nic nie orzekonuje poza ich własnym, ciasnym horyzontem myślowym. 

4. Jak Pan taki "fachowiec" to powiedz mi JAK procesor liczy - uzgadnia ten jawny "nounce"? Jakie konkretnie działania wykonuje? Możesz je tu  wymienić, czy też nie wiesz, a się wymądrzasz? Bo to że używa algorytmu, czyli "haszuje" nie jest żadną konkretną odpowiedzią. 

Jeśli moja notka jest dyletqncka, to znaczy że nie zrozumiał Pan ISTOTY problemu. 

A istotą jest to, co wyłożyłwm w rozmowie z rob0. Weź ją sobie Oan jeszcze raz prześledź i odpowiedź mi na zawarte w niej pytania, ok? 

Bo co mnie tu wkurza to to, że wy myślucie wg swouch wyobrażen - czyli, że ja tu chcę się lansować, być yważanym za znawcę i tym podobne pierdy. Mnie to nie interesuje - interesuje mnie ustalenie prawdy - całej prawdy, a nie szczegółow technucxnych, jtore nuczego nie tłymaczą i nie udzielają żadnej odpowiedzi na najważniejsze pytania zadane przeze mnie. 

Wy potraficie tylko skwitować jednym zwrotem to, ci napusałem, ale żadnych konkretów od was nie otrzymałem. Co gorsza ignorujecie moje pytania lub udajecie naiwniaków nie zauważając tego słonia w składzie porcelany (być może nimi faktycznie jesteście, ale ti by dyskwalifikowało was do udzielania się tutaj).

Więc zamuast tak "zamiatać" emocjami proszę o konkretne ustosunkowanie się do pytań, na które rob0 nie chciał lub nie potrafił odpowiedzieć.

Ten cały pioterrr ma problemy ze swoją własną głową i z emocjami, więc jak uważasz że coś konkretnego wniósł do rozmowy, to piwtórz to tylko jie tak arogsncki, bo zbanuję 

Mozecie tę notkę krytykować, ale nie na zasadzie "wiem coś, czego ty nie wiesz, ale g****no ci powiem". Bo narazie tak ze mną dyskutujecie. I jeszcze jesteście na tyle bezczelni, że mnie obrażacie, a gdy ja was pocisnę, to wy mi zarzucacie, że to ja was obrażam. 

Więc prosze...masz Pan teraz pole do popisu. Tylko zanim napuszesz ciś, przestudiuj dokładnie moją dłygą dyskysję z rob0. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @moher 24 listopada 2022 20:14
24 listopada 2022 20:35

A możesz Pan nie zmuszać ludzi do dodatkowej roboty. Trudno to Panu wrzucić w translator, skopiować i wkleić tu? Już naprawdę takie to ciężkie? Szsnujmy czas. Chcesz coś Pan powiedzueć, dorzucić to zrób tak, aby inni nie musieli robić dodatkowych ruchów. Bo zwyczajnie zacznę takie pisty usuwać za brak szacunku dla innych. Czy ja też mam z wami się komunikować wklejając linki po szwedzku? Bo mam ich całą masę. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @moher 24 listopada 2022 20:14
24 listopada 2022 20:44

To jest zwyczajne ratowanie sytuacji. Zrobił się kryzys i grozi to wykolejeniem się całego projektu krypto. I dlatego kurs kryptowalut mają ratować bsnki centralne. To potwierdza, że za bitcoinem stoi FIK (Anglia jako ciało opetacyjne). I to iznacza, że sytuacja jest bardzi poważns. Ale to też oznscza, że ten butcoin nue może być TYLKO tym o czym "chrzanią" mi tu wszyscy technicy. Gdyby tak było - gdyby ten kod źródłowy nic innego nie robił piza klockami lego - to nikt, żaden bsnk centrslny nie reagowałby teraz, gdy kurs się wali i nie podnosi. A w perspektywie grozi zjechaniem na długi czas poniżej kosztów tego "haszowania". 

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że ten pański link z twittera nie zrobi żadnego wrażenia na tych technikach. Co gorsza - zaczną mnie tu przekonywać, że interpretacja tego wydarzenia powinna być inna. Mianowicie, że te "haszowanie" to tak sam z siebie jest tak niesamowicie cenne, że już banki centralne to dostrzegły i jie ma nic dziwnego w tym, że takue monstrualne zabezpueczenia są czyniibe dla ichrony tych "klocków lego". 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 20:35
24 listopada 2022 20:48

I sorry za "zjechanie" - myślałem, ze jakiś tekst tam jedt, a to nagranie videi..ok..tego się nie da tak zrobić...:)... obejrzałem, odsłuchałem - tylko kto to bedzie interpretował tak jak ja?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @koncereyra 24 listopada 2022 17:41
24 listopada 2022 21:13

I jeszcze jedno - proszę nie "chrzanić" mi tutsj o kwantiwych komputerach. Ten cały @pioterrr zapodsł link o tym. Odpisałem mu, że ta technika ochrony cxyli szyfrowania będzie miała bardzo, ale to bardzo wąskie zastosowanie, bo skoro dane ulegają zniszczeniy orzy próbie włamania, to jaki jest sens chronienia taką metodą danych, które muszą być zachiwane ale jednicześnie ściśle tajne? Jednym zdsbiem fsni tej metody cierpią na bezmyślny entuzjazm.

Ponadto pidejrzenie powinno wzbudzić u Pana i tego pioterra fskt pidsnia przez Chińczyków takiej informacji. Dlaczego? Bo skoro ta metoda faktycznie - jak twierdzicie - zmiecie obecną kryptografię, to pi co to ujawniać, że się ma narzędzie do łamania wszelkich zabezpieczen? Tulko glupi ny to ujawnił, bo każdy mądry po prostu zacząłby łamać kody i zdobywać tajne dane. Nieorawdaż? Któż tu więc jest głupcem? Moim zdaniem ten, kto w takie info Chińczyków wierzy. 

To tak dla ochłody.....zacznijcie rozważać to, co czytacie, a nie od razu bezmyślne powtarzanie i głupi entuzjazm. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 21:13
24 listopada 2022 21:34

I jeszcze taka prośba do wszystkich następnych "techników", jscy tu się mogą jeszcze pojawić - nie obsrczajcie mnie winą za wasze deficyty, które uniemożliwiają wam pojąć sens tej notki orsz uniemożliwiają wam udzielenie mi konkretnych odpowiedzi na moje pytania skierowane do was. 

Bo właśnie zrobiłem "risercz" waszych komentarzy i jedynie co wartościowe było to link rob0 z filmem tłumaczącym (choć nie idealnie jak się okazało w dalszej dyskusji z rob0) na czym technicznie polega ten cały proces "wydobywczy". A także podanie przez rob0, że uzgadniana liczba jest jawna. 

Tylko na tyle was stać? Tyle ujadania na mnie, a sami coście tu wnieśli? Tylko pretensje, że "profan" ośmielił się dotknąć "świętość". 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
24 listopada 2022 21:42

"A w perspektywie grozi zjechaniem na długi czas poniżej kosztów tego "haszowania". " Proszę poczytać o bitcoinie. Jeżeli cena zjedzie do dołu i górnicy będą bankrutować odłączając się od sieci, sieć dostosuje automatycznie trudność hasha na prostrzy i bedzie mniej kosztowne wyliczanie. Dawno dawno temu mógł Pan liczyć hashe na domowym komputerze.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
24 listopada 2022 21:51

Nie dziwię się że Pan 7 lat studiował temat i nie dowiedział się prawdy jak do wszystkich z pogaerdą mówi "technicy". Technika nie śmierdzi proszę Pana

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
24 listopada 2022 22:03

""Tylko na tyle was stać? Tyle ujadania na mnie, a sami coście tu wnieśli? Tylko pretensje, że "profan" ośmielił się dotknąć "świętość". To są jakieś Pana fantasmagorie. W ten sposób się Pan nic od nikogo nie dowie

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 21:51
24 listopada 2022 22:18

Bo wy mną gsrdzicie i zwyczajnie albo nie wiecie o czym mówicie albo n8e potraficie tego wszystkiego sensownie wytłumaczyć, choć "flekujecie" mnie za dyletanctwo. 

I zeby nie być gołosownym. 

Pidsm mi Pan link z hashami. Te hashe są jawne. Nieuzgodniobe hashe nazwał Pan "nounce" czy jakoś tak. O teraz z tego co Pan powiedział, to cały "work" polega na uzgodnieniu u wszystkich w sieci tego "nounce" (ten "nounce" brany jest z bloku właścicirla, który się najbardziej "napracował"   - tsk zalinkowany przez Pana film to wyjaśnia, więc jeśli to nieprecyzyjne, to sorry - nie odpowiadam za przekaz kogiś innego). 

Ale to uzgodnienie to jest liczenie. Procesor tu wykonuje w tym procesie uzgadniania jakieś zadania matematyczne (jakie konkretnie? Nie potrafi Pan powiedzieć i inni też mi nie mówią, choć twierdzą że się znają na PoW).

I teraz najciekawsze i zarazem najbardziej irutujące mnie. Otóż w matematyce liczy się TYLKO to, ci jest NIEWIADOMĄ!!!! Tym czasem z tego, co tu mi Pan prezentuje wynika, że ta liczba, która podlega pracy procesora jest już ZNANA!! Nie widzi tu Pan logicznej sprzeczności? Absurdu? Może z kodu źródłiwego on nie wynika - nie można go zauważyć, ale jsk oderwiemy się id tego kodu źródłowego i uruchomimy szare komórku, to ten absurd jest widoczny. Jeśli wszyscy członkowie sieci mają u siebie tę liczbę, to po co ją liczyć? Jej się nie liczy. Ją się wyławia z pozostałych inntch - a to jest czynność banalna dla zwykłego procesora. Ale procesor się grzeje na maxa. Wykonuje jakąś szaloną pracę. 

Co to oznacza? Bo przecież program komputerowy nie jest nielogiczny i nie może być sprzeczny wewnętrznie. Otóż jeśli to uzgadnianie jest de facto liczeniem, to MUSI ono dotyczyć czegoś, co jest niewiadome. Rozumiesz Pan? Stąd się upieram, że program liczy COŚ, czego nie znamy, a skoro nie widzimy tego na ekranie monitora ani w samym kodzie źródłowym, to mysi to być tajne, ukryte. 

Jeśli gdzieś w tym rozumowaniu moim jest błąd, to proszę teraz mi to wskazać. Ale konkretnie. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 21:42
24 listopada 2022 22:25

Jesli ludzie odłączą się od sieci, to kurs kryptowaluty spadnie do takiego poziomu, że tylko idiota nadal bedzie się w to bawił, chićby było to proste jak tabliczka mnozenia. Bo nie powiesz mi Pan, że eachunki za orąd będą mniejsze. Bedą takie same. Jedynie co się zmieni, że szybciej, czyli więcej będziesz Pan dostawał tego bezwartościowego g****na. 

Pan teraz ujawniasz podstawowe deficyty z dziedziny ekonomii. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 22:25
24 listopada 2022 22:46

"Pan prezentuje wynika, że ta liczba, która podlega pracy procesora jest już ZNANA!! Nie widzi tu Pan logicznej sprzeczności? Absurdu? Może z kodu źródłiwego on nie wynika - nie można go zauważyć, ale jsk oderwiemy się id tego kodu źródłowego i uruchomimy szare komórku, to ten absurd jest widoczny."

Proszę jeszcze raz obejrzec film.

Na wejsciu  : 1. blok z transakcjami + Nounce (nieznany) -> Tu liczony jest hash, dobiera się taki  Nounce żeby hash miał określoną ilość zer - jak jest znaleziony to górnik ogłasza że znalazł taki Nounce żeby hash spełniał warunki. To jest liczone i jest pracochłonne bo wymaga powtórzenia wielu operacji liczenia SHA256. 

Jeżeli Nounce jest znaleziony ogłasza się blok do wszystkich nodów i one mogą już w prosty sposób sprawdzić czy blok jest prawdłowy licząc hash z (transakcji) + znaleziomny Nounce -> na wyjsciu ma wyjsc wyliczony hash przez górnika - można dostać nagrodę i zapisać blok u wszystkich

Rozumie Pan ? Proof of work musi wykonać miliony hashy zeby znaleść odpowiedni Nounce zeby wyzedł hash spełniający warunki NIEZNANY hash ale spełniający warunki, a nie tak jak Pan pisze że LICZBA JEST JUZ ZNANA

Zeby potwierdzić poprawność bloku wystarczy zrobić jeden raz hash bo już mamy Nounce zmnaleziony przez górnika.

I tu dochodzimy o tego po co nam to jest. Wyobrazi Pan sobie że jest Pan hakerem i próbuje ogłosić w sieci bitcoin fałszywą transakcję - żeby to było poprawne musi Pan wyliczyć bloki zeby się zgadzały Nounce z hashami kolejnych bloków - bo hash jest dokladany jako parametr do kolejnego bloku z transakcjami. Okazuje się że zhakowanie zafałszowanie transakcji  przez hakera jest nie do zrobienia bo wymaga dłuższej pracy procesora niz wykopanie kolejnego bloku przez górnika. I ot cała tajemica.

To tak w uproszczeniu.

Dobrej nocy

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 22:25
24 listopada 2022 22:48

"Bo wy mną gsrdzicie" nikt nikim nie gardzi

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 22:46
24 listopada 2022 23:10

Niech Pan tylko trzyma się ściśle określeń, bo tu czegoś nie rozumiem. Otóz "dobiera się taki Nounce (czyli nieznany blok, czyli nowy blok, czy może hash/liczba? - tak, proszę to określuć bo raz tak, a raz tak z tekstu wynika), który musi spełniać parametry hashu (jak Pan napisał dobiera się nounce jakiś - kto go określa? Anonim? głosowanie?jakie kryteria decydują? Kto określa jaki ma być hash?).

Hash to inaczej liczenie, czy to skrót myślowy? Czy chodzi o to, że hash to liczba. Bo pisze Pan tak, że raz z tekstu wynika, że to liczenie ("wykonać miliony hashy"), a raz że liczba ("NIEZNANY hash"). Proszę więc to wyjaśnić przejrzyście i nie mieszać definicji. Z linku, który mi Pan zapodał wynika, że to jest liczba.

Trudno więc mi się odnieść do panskiego wyjaśnienia...przepraszam, ale straszny bełkot pojęciowy i nie kumam, o co tu chodzi. Można przejrzyściej prosić? Wtedy unikniemy niepirozumień. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 22:46
24 listopada 2022 23:19

I jeszcze jedno - górnik ogłasza, że znalazł taki nounce, który spełnia warunki hashu (cxyli hash ma określoną ilość zer). Jak on ten nounce znajduje? Liczy? Bo jeśli liczy, to nie rozumiem, dlaczego inni też to luczą tylko, że po nim. Bo skoro on już policzył, to mógł przesłać całą treść zadania - czyli wszystkie operacje na liczbach, jakie dokonal. Sprawdzenie poprawności liczenia jest krotsze niż liczenie od początku. Zresztą skoro wszyscy używają tego samego algorytmu, to jakim cudem wynik mógłby wyjść inny, skoro dane są rakie same? Nie widzi tu Pan absurdu?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 23:10
24 listopada 2022 23:30

Jeszcze raz :

termny :

hash - liczba wynikowa funkcji haszującej

funkcja hashująca - zamienia bajty (można wrzucić tam wszystko - jest uzywana powszechnie) w ciąg liczb.

Podczas proof of work musimy jako pierwsi zatwierdzić blok z transakcjami.

W uproszczeniu

Na wejsciu mamy blok z transakcjami (kto i ile komu przesłał bitcoinów) w bloku jest też hash poprzedniego bloku. I teraz musimy do bloku dodać NIEZNANĄ LICZBĘ - nounce. Taką liczbę że jak przepuścimy blok z tym nounce przez funkcję hashującą to otzrymamy hash (iczbę) z odpowiednią liczbą zer na począku NIEZNANY HASH spełniający warunki liczby zer na początku. Aby tego dokonać musimy zgadywać NOUNCE tyle razy żeby nasz hash się zgadzał,. Gdy to zrobimy wygraliśmy wyścig z innymi górnikami. Dodajemy nounce do bloku. To ta operacja wymaga milionów operacji jest czasochłonna.

 

Gdy już znajdziemy rozgłąszamy do innych nodów w sieci że udało nam się znaleść hash dla bloku wszyscy to sprawdzają. Wtedy jak mamy nounce sprawdzenie bloku polega na wyliczeniu jednokrotnie hasha z bloku i porównanie wyniku z hasem podesłanym przez górnika. Jest to operacja szybka

Ta praca ma na celu to żeby nikt nie mógł zafałszować transakcji bo praca jaką trzeba włożyć jest większa niż wyliczenie kolejnego bloku przez górnika. Dlatego przez tyle lat nikt się nie włamał do sieci bitcoin i nie zafałszował transakcji.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 23:19
24 listopada 2022 23:37

"I jeszcze jedno - górnik ogłasza, że znalazł taki nounce, który spełnia warunki hashu (cxyli hash ma określoną ilość zer). Jak on ten nounce znajduje? Liczy? "

Nie liczy a zgaduje. funkcja hashująca ma todo siebie że nie dą sie policzyć x w łatwy sposób. Nie wiem jak to robi bitcoin ale zapewne leci od zera liczy funkcję hashującą z całego bloku + nounce i spradza jaki hash wyszedł. Musi znaleść taki nounce zeby hash spełniał warunek liczby zer na początku. Funckja hashująca ma to do siebie że jak się zmieni chociaż jeden bajt (nounce z 0 na 1 czy na 2 itd) to hash jest zupełnie inny i nie do przewidzenia. Dlatego trzeba wykonać miliony operacji by losowo znaleść odpowiedni hash. I dlatego hakerzy nie są w stanie zafałszować transakcji bo po prostu będą wolniejsi od standardowego liczenia następnego bloku który i tak jest czasochłonny. Genialne prawda ?

Jest to dobrze opisane w tym filmie

zaloguj się by móc komentować

rob0 @rob0 24 listopada 2022 23:37
24 listopada 2022 23:48

"Nie wiem jak to robi bitcoin" Źle się wyraziłem, nie wiem jaką metodę w kodzie wybrał programosta bo może albo losować liczby albo brać je od początku od 0 do N - to bez znaczenia.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 23:37
24 listopada 2022 23:54

Dziekuje. Teraz zrozumiale. Czyli potwierdza sie to, o czym pisałem w jednym z komentarzy, czyli opisywałem jak funkcjonuje/działa łamanie kodu/zabezpieczenia w tym systemie. 

Napisałem mianowicie, że to jest tak, jskbyśmy stsli z pękiem miliona kluczy przed zamkniętymi drzwiami. I wiemy, że jeden z tychbkluczy otworzy nam drzwi, ale nie wiemy który. Próbujemy więc otworzyć po kolei sprawdzając poszczególne klycze (metoda prób i błędów). Możliwe, że uda się nam otworzyć za puerwszym już razem, ale istnieje ryzyko, że dopiero za ostatnim. Czyli hazard - tak jak Pan to w jednym seoim komencie napisał.

Inni też stoją z takim samym oękiem klyczy, przed tymi samymi drzwiami i komu uda się pierwszemu trafić na właściwy klucz, ten otwiera drzwu i wygrywa. 

Co do hakerów - to już pisałem wcześniej, że bloki są po to, aby uniemożliwić przejęcie całej pracy włożonej w to. Więc tu nie trzeba mi tego wyjaśniać. Tu wszystko jest jasne. 

I ciekawi mnie tylko, kto określa ten nounce i czy funkcja hashująca jest stała, czy tsm też dokonuje się jakiś zmian?

Ale widzi Pan teraz dlaczego porównuję te zgadywanie do łamania kodu. Po prostu METODA jest identyczna. I wiem, że Pan zaraz mi zaprotestuje, że stosowanie tej samej metody nie oznacza jeszcze łamania kodów, ale pozwolę sobie jednak na bardzo duze podejrzenie.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 23:48
24 listopada 2022 23:58

Czyli znów się okazuje, że myślelismy tak samo, ale się nie rozumielismy, bo każdy z nas używał innych terminów ...:).

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 24 listopada 2022 23:48
25 listopada 2022 00:04

Myślę, że ten system kryptowalut WIERNIE naśladuje metody szyfrowania i dlatego nikt z informatyków nie widzi nic podejrzanego - zwyczajnie nie znają wyrafinowanych metod szyfrowania. 

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 23:54
25 listopada 2022 00:09

"I ciekawi mnie tylko, kto określa ten nounce i czy funkcja hashująca jest stała, czy tsm też dokonuje się jakiś zmian?" Funkcja hashująca jest stała zmienają się warunki czyli liczba zer na początku w zależniści od mozcy obliczeniowej sieci. Im większa tym wiecej zer na początku żeby było trudniej. Chodzi o to że wraz z upływem czasu postęp technologiczny może sprawić że znalezienie 20 zer bedzie bardzo proste i fałszowanie blokow możliwe. Dlatego zaostrza się warunek poprawnego hasha. Ale funcka hashująca jest taka sama

"Co do hakerów - to już pisałem wcześniej, że bloki są po to, aby uniemożliwić przejęcie całej pracy włożonej w to. Więc tu nie trzeba mi tego wyjaśniać. Tu wszystko jest jasne. " Tu nie rozumiem praca włożona nie musi być pilnowana przed przejęciem bo wszystko jest jawne może Pan sobie skopiować blokchaain i na nim pracować jak uważa PAn że znalezione liczby są takie cenne. Tutaj broni się dodawania fałszywych transakcji żeby Panu nie zabrali niczego z walleta.

"Ale widzi Pan teraz dlaczego porównuję te zgadywanie do łamania kodu. Po prostu METODA jest identyczna. I wiem, że Pan zaraz mi zaprotestuje, że stosowanie tej samej metody nie oznacza jeszcze łamania kodów, ale pozwolę sobie jednak na bardzo duze podejrzenie."

Ale w którym moemncie ma się łąmać ten kod i co to za kod ? NAdużycie z PAna strony

 

Idę spać dobranoc

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 00:04
25 listopada 2022 00:13

"Myślę, że ten system kryptowalut WIERNIE naśladuje metody szyfrowania i dlatego nikt z informatyków nie widzi nic podejrzanego - zwyczajnie nie znają wyrafinowanych metod szyfrowania. "

Nie zgodzę się. tutaj odbywa się nowy system transakcyjny który zawita nam pod strzechy niedługo z butami a nie łamanie szyfrów

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
25 listopada 2022 00:18

I jeszcze jedno - to zaostrzanie warunków hasha   w zależności od mocy obliczeniowej sieci odbywa się automatycznie i zostało zaprogramowane w kodzie bitcoina już od początku. Genialne prawda ? Tak samo jak zmieniająca się nagroda dla górników, żeby bitcoin był deflacyjny wraz z upływem czasu

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 00:13
25 listopada 2022 00:26

Nawet jeśli nie jest to bezpośrednio lamanie kodu, to wynik tego zgadywania (który najwięcej kosztuje czasu i energii) może jak najbardziej stanowić bardzo ważną liczbę (część składową) w innym - już kompletnie utajnionym i odizolowanym - procesie łamania kodu. Bo nie wierzę, że tak ogromna kasa idzue tylko na to, aby chronić bitcoiny zgromadzone w bloku. 

Przez pojęcie "przejęcie" rozumiem przejęcie całego projektu, bo to jest opensource. 

Kto określa nounce? W końcu trzeba wiedzieć co puszcza się przez funkcję.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 00:18
25 listopada 2022 00:32

Czy bitcoin w ogóle będzie, to się jeszcze okaże...:)...widzę wyraźnie, że ten kryzys na krypto ma na celu wykończenie bitcoina. Ethereum jest o tyle bezpieczne, że dostosowuje się do ciężkich warunków i dlatego zmienia się z "work" na "stake". Czy bitcoinowcy mogą sami coś takiego zrobić? Dokinać fundamentalnych zmian w systemie?

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 00:18
25 listopada 2022 00:43

Bitcoinowcy pewnie też mogą przejśc z "work" na "stake" ale wtedy możliwy jest gruby fork i co za tym idzie ogromne osłabienie sieci (przez podział na dwie w miarę równe części). 

Uff. Mam nadzieję, że to już ostatni dzień dyskusji. Na szczęscie bardzo wiele sie wyjaśniło i nie skończyło się to na niczym. Definicje są jednak ogromnie ważne dla poprawnej komunikacji...;).... i dlatego marksiści niszczą definicje (robiąc je płynnymi, zmiennymi) po to, by ludzie nic nie rozumieli i nie potrafili się dogadać, a przez to zorganizować. 

 

Dobranoc. ..:))

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @mniszysko 22 listopada 2022 15:17
25 listopada 2022 04:22

Zadam naiwne pytanie. Skąd wiadomo, że ta odpowiedź jest wątpliwa a tamta niewątpliwa? Przecież, aby móc to roztrzygnąć, musi być znana jakaś matryca, jakiś test, który pomaga rozstrzygnąć dany problem.

Przepraszam, nie mogłam wcześniej odpowiedzieć. 

Ojciec Dyrektor nie ma takiej matrycy lub testu, żeby stwierdzić, że jego odpowiedź jest prawdziwa, natomiast dyskutuje z ludźmi, którzy temat znają lepiej, tak jakby tą pewność miał. 

Innymi słowy, jeżeli chodzi o celowość wprowadzenia kryptowalut i technologii blockchain, to nikt z nas nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć.

Natomiast jeżeli chodzi o stronę techniczną, to opowiedzi są pewne. W matematyce po prostu wszystko jest przyjmowane na podstawie dowodu. A w informatyce, gdy mamy do czynienia z open source, to każdy może sobie ten kod (programming code, czyli program) ściągnąć na swój komputer, i zobaczyć jak to działa. 

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @OjciecDyrektor 23 listopada 2022 20:50
25 listopada 2022 04:52

Ale dlaczego Pan od razu zakłada, że rob0 nie wie? Dlatego, że Pana odesłał do źródła? 

Niestety to Pan wielu rzeczy nie rozumie, czego Pan dowiódł w tej dyskusji, natomiast cały czas Pan albo z wyższością mówi "szkoda mi was techniczni" albo zarzuca Pan, że my nie rozumiemy rzeczy, których Pan nie rozumie. Każdy kto kończył informatykę rozumie co to jest kompilator, jak działa procesor i do czego służy twardy dysk. Natomiast Pan pokazał, że tych podstawowych terminów nie rozumie i gdy rob0 odsyła Pana do źródeł twierdzi Pan, że to on nie rozumie. 

Tak jak mówiłam poprzednio. Opiera się Pan na fałszywych założeniach oraz wymaga Pan aby w komentarzu wytłumaczyć Panu pojęcia których informatycy uczą się w ciągu kilku lat studiów. Gdy ktoś nie jest w stanie tego zrobić zarzuca mu Pan niewiedzę. No cóż w takich warunkach żadna dyskusja nie ma sensu. 

Podziwiam rob0 za cierpliwość.

zaloguj się by móc komentować

chlor @DrzewoPitagorasa 25 listopada 2022 04:22
25 listopada 2022 07:28

"Innymi słowy, jeżeli chodzi o celowość wprowadzenia kryptowalut i technologii blockchain, to nikt z nas nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć".

To chyba nie dobrze? Ludzie którzy rozumieją technologię nie wiedzą po co została stworzona, a nawet nie bardzo to ich interesuje?

 

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @chlor 25 listopada 2022 07:28
25 listopada 2022 07:54

Wiadomo jaka jest oficjalna wersja (tajemniczy Satoshi Nakamoto wymyślił ta technologię), ale czy tak jest naprawdę? Niektórzy twierdzą, ze to produkcja NSA (National Security Agency). 
I skąd wniosek ze ludzi, którzy rozumieją nie interesuje  po co to wszystko? 
 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @DrzewoPitagorasa 25 listopada 2022 07:54
25 listopada 2022 08:45

Nie będę się z Panią już spierał, bo keestie techniczne zostały wyjaśnione i jak widać - a o cxym byłem prwien - nie udzielają odpowiedzi na pytania, które tak naprawdę są myślą przewodnią mojej notki. Nie jest więc tak, że moja notka jest dyletancka.

Proszę zauważyć, że ten swoisty hazard w liczeniu ma za cel JAK NAJSZYBSZE wyliczenie porządanrj liczby. Jedt to cxynność NAJWAŻNIEJSZA - dowód: tylko za nią dostsae się nagrodę. I proszę zwrócić uwagę, że osoby znające kod źródłowy, zmsjące się na rzeczy NIE POTRAFIĄ mi odpowiedzieć - bo się nigdy nad tym nie zastanawiały - dlaczego ta licxba jest tak szalenie ważna.

Ktoś może tu odpowiedzieć, że potrzebna jest do hashowania bloku przez pozostalych, co utrudnia szalenie działania hakerskie. Zgoda. Ale to dodatkowe hashowanie jest już lajcikiem i trwa króciutko - coś jsk przybicie pieczątki na dokumencie. I nic za to się nie dostaje. Nic. 

Tak więc system ma za swój istotny cel JAK NAJSZYBSZE znajdywanie/luczenie pewnych liczb. Nieprawdaż? I tego moi drodzy nie widzicie i nad tym się nie zastanawiacie. A nie jest to jedyna ciekawa kwestia. 

Bo kolejną jest: kto ustala nounce? Rob0 mi na to pytanie nie odpowiedział. Nie wiem dlaczego. Czy pytanie jedt niedorzeczne? Twierdzę że nie. Bo w końcu nad nouncem się pracuje "puszczając" go przez funkcję hashującą, ktora pizwala nam wylicxyć właściwy hash . 

Dalej idziemy: nikt z was kochsni nie zastanawia się i nie wyciąga wniosków z tego, że cały ten ogromny, kolosalny wysiłek czasowy i energetycxny służy temu by - jak to jest oficjalnie nonstop powtarzane - chronić jedynie bitcoiny w bloku. Ja to porównałem do chronienia książki w bardzo kosztownym i skomplikowanym sejfie przez dywizję żołnierzy. I to jest dobre porównanie. Nad tym przechodzicie obojętnie. 

A przechodzicie obojętnie nad tym, bo naiwnie uważacie, że ochrona tych groszy musi tyle kosztować. Jsk już tu wyżej w jednym moim komencie napisałem - wcale nie musi. Bo wartość tych kryptowalut nie wzieła się z samego mechanizmu ich wydobywania. Równie dobrze do dziś byłaby to dziwaczna zabawa jakiś szajbniętych młodych ludzi. Taką była, ale bardzo króciutko. Do momentu wydobycia ponad 50% zadobów bitcoinów - czyli do momentu utworzenia ponad 50% długości ŁANCUCHA BLOKÓW, cxyli blockchainu. Zauważyliście to? A jest to niesłychanie ważne, gdyż system wymusza pidążanie za najdłuższym łańcuchem. A więc olnrzymia kasa weszła, gdy został spełniony warunek GWARANTUJĄCY, że żaden późniejszy fork nie zagrozi rozwojowi głównego łańcucha bloków. Proste? Proste. 

Takie coś musi oznaczać, że istnieje ukryte dno, ukryty sens, dla któtego ten system powstał. Wy go negujecie, zarzucajac mi nadinterpretację, nadużycie. Ale to wy błądzicie w tej kwestii, bo nie zauważacie inntch skutków owego systemu. Koncentrujecie się, zacieśniacie waszą uwagę tylko do bardzo wąskiego wycinka działania tego systemu. 

I tu jest ta kość niezgody. To nie moje dyletanctwo, a wasza ignorancja powoduje, że już piąty dzień "kłócimy" się tu i tak naprawdę męczymy. Wiem że jestem straszny dla wielu, ale msm nadxieję że zostanie mi to wybaczone, bo celem moim jest, aby dyskusja doprowadziła do czegoś konstruktywnego, a nie tylko skończyła się pyskówką. Niestety wasze komentarze, które nic nie wniosły do temstu - poza rob0 - skutecznie blokowały konstruktywną dyskusję. Zmieńcie to, a sami zauważycie, że nawet najbardziej skomolikowane sprawy można będzie wyjaśnić. 

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @DrzewoPitagorasa 25 listopada 2022 07:54
25 listopada 2022 08:48

Ja mam swoją teorię. Według mnie bitcoina stworzyli ludzie związani ze społecznością sieci rizproszonych peer to peer (torrent itp). Praktycznie komunikacja peer to peer została przetetsowana w latach dziewięćdziesiątych w różnych sieciach do dzielenia się plikami. Do tego doszedł współdzielony kontent czyli blockchain zabezpoieczony silną kryptografią. Nie mam dowodów - to moje przeczucie bo prawdy się narazie nie dowiemy

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 08:48
25 listopada 2022 08:52

Tak. Został stworzony. Ale w jakim celu? Ta gigsntomachoa musi mieć swój cel. Jak nsjszybsze znajdywanie określonych liczb - to jest istota pracy systemu. I teraz można się zastanawiać po co to? Bo do samego zanezpieczania bloków jest to bezsensowne. Bo to by było tak, jsk z tą książką w tym sejfie. 

No i korzystam z okazji ze jest Pan on-line i zadaję powtórnie pytanie. Kto ustala nounce? Jak się go wybiera/ustala?

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
25 listopada 2022 08:57

" Bo kolejną jest: kto ustala nounce? Rob0 mi na to pytanie nie odpowiedział. Nie wiem dlaczego. Czy pytanie jedt niedorzeczne? Twierdzę że nie. Bo w końcu nad nouncem się pracuje "puszczając" go przez funkcję hashującą, ktora pizwala nam wylicxyć właściwy hash .  "

Koncentruje się Pan na najmniej ważnej rzeczy nounce zapewne jest albo losowany albo puszczany od 0 do n aż się znajdzie odpowiedni hash - jak bede miał w weekend czas to spojrze w kod bo tam są wszystkie odpowiedzi. Nie widzialem c++ od dziesięciu lat na oczy ale może znajdę te odpowiedz. Jak nie uda mi się to musi Pan uwierzyć że na ten kod patrzało tysiące ludzii to takich którzy doskonale znają algorytmy kryptograficzne. Jest ich na świecie bardzo dużo i nie wszyscy mają kontrakt z lewiatanem. Gdyby tam się ukrywał kod który coś innego robi to była by to wiadomość dziesięciolecia i kurs btc by poszybował w dół w ciągu godziny. Nie do ukrycia.

" Ktoś może tu odpowiedzieć, że potrzebna jest do hashowania bloku przez pozostalych, co utrudnia szalenie działania hakerskie. Zgoda. Ale to dodatkowe hashowanie jest już lajcikiem i trwa króciutko - coś jsk przybicie pieczątki na dokumencie. I nic za to się nie dostaje. Nic.  "

Tu dalej Pan pokazuje że nie zrozumiał protokołu. Proszę się cofnąć do poprzednich komentarzy i do filmu bo tam jest to dobrze wyjaśnione

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 08:57
25 listopada 2022 09:10

Czyli hash-licxba odgadywana jest tu NAJWAŻNIEJSZY. Ok. Tak myślałem.

W kodzie źródłowym może nie być n8c podejrzanego. Ale jsk już napisałem, ten odgadnięty hash (na podstawie szalenie intensywnego liczenia "na piechotę") może już być użyty w jakimś mechanizmie łamania kodu. Czyli byłby ten hash istotnym elementem składowym (bo najtrudniejszym w ustaleniu) jakieś metody łamania różnych kodów. Temu Pan zaprzeczyć nie możesz. A jest to wysoce prawdopodobne, bo za te ustalenie hashu jest/była (zależy od kursu kruptowaluty) wysoka nagroda. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 08:57
25 listopada 2022 09:19

Z tym nouncem nie rozumiem. Widzę jakąś sprzeczność - byc może pozorną - w tych dwóch panskich wyjaśnieniach. Teraz Pan piszesz, że to nounce się ustala/wybiera pod hash (ale byłoby to dziwne, gdyby losowo go ustalano/wybierano). A we wcześniejszym wyjaśnieniu napisał Pan do bloku z transakcjsmi dobiersmy nounce i puszczamy go przez funkcjè hashującą i w wyniku tego otrxymujemy hash - hash nieznany, który trzeba następnie odgadnąć (ja go sobie w głowie nazywam "hash nieobrobiony"). 

Wiem, że użył Pan skrótów myślowych. Film w tym względzie też nie za bardzo pomaga. Ten anglosas tłumaczy trochę inaczej niż Pan...:)...tzn. ja to inaczej odbieram, chić on i Pan mówicie o tym samym.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 09:19
25 listopada 2022 09:23

"W kodzie źródłowym może nie być n8c podejrzanego. Ale jsk już napisałem, ten odgadnięty hash (na podstawie szalenie intensywnego liczenia "na piechotę") może już być użyty w jakimś mechanizmie łamania kodu. Czyli byłby ten hash istotnym elementem składowym (bo najtrudniejszym w ustaleniu) jakieś metody łamania różnych kodów. Temu Pan zaprzeczyć nie możesz. A jest to wysoce prawdopodobne, bo za te ustalenie hashu jest/była (zależy od kursu kruptowaluty) wysoka nagroda.  "

Ten hash jest najważniejszy bo dokłada się go kolejnego bloku żeby powiązać bloki w łańcuch. Po to liczenie jest pracochłonne żeby haker nie miał możliwośći przeliczyć tego szybciej niż górnik i stworzyć swój kawałek łańcucha z poprawnym Nounce i hashem bo ustalenie tego jest czasochłonne

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 09:19
25 listopada 2022 09:32

" Z tym nouncem nie rozumiem. Widzę jakąś sprzeczność - byc może pozorną - w tych dwóch panskich wyjaśnieniach. Teraz Pan piszesz, że to nounce się ustala/wybiera pod hash (ale byłoby to dziwne, gdyby losowo go ustalano/wybierano). A we wcześniejszym wyjaśnieniu napisał Pan do bloku z transakcjsmi dobiersmy nounce i puszczamy go przez funkcjè hashującą i w wyniku tego otrxymujemy hash - hash nieznany, który trzeba następnie odgadnąć (ja go sobie w głowie nazywam "hash nieobrobiony").  "

Jeszcze raz : wejscie funckcji hashującej : Blok z transakcjami + nounce (nieznana liczba) -> wyjscie hash identyfikujacy blok (jak sie zmieni choć bajt w bloku lub nounce hash wyliczony jest zupełnie inny). PoW dobiera takie nounce (losuje albo leci po kolei od 0 do n) żeby wynikowy hash spełniał warunki zer na początku ( nie wiem ile obecnie wymaga zer bo to jest zmienne zalezy jaka trudnosc jest obecnie wymagana) . Trzeba może i milarda wyliczen żeby losowo znaleść nounce zeby hash miałodpowiednia liczbę zer na początku. Tutaj warunek jest akurat z zerami mozna wyobrazic sobie sytuację że ktoś znajduje hash z jedynkami na początku i tez protokuł będzie działał

Gdy znajdziemy to mamy podpisany blok czyli mamy juz zestaw blok + nounce i ich hash.

I teraz zeby zweryfikować poprawnosć bloku inni górnicy wystarczy że raz puszczą funkcję hashującą zeby sprawdzić poprawność bloku. puszczą go na wejsciu : blok z transakcjami + znalezkiony Nounce -> wyliczony hash jak wszystko gra to znaczy że "wykopany" blok jest prawidłowy

Piszę to ostatni raz bo nie jestem w stanie wytłumaczyć tego prościej bez tablicy i kredy.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
25 listopada 2022 09:40

 Żeby to Pan lepiej zrozumiał musi Pan poznać idęę sumy kontrolnej. Np ostatni znak w numerze pesel jest sumą kontrolną. Czyli wszystkie liczby w numerze pesel przekazują informacje. Ostatnia liczba to jest wynik jakiejś funckji skrótu  która generuje liczbę na podtawie liczb z numeru pesel. Na tej podtawie system może wstępnie zweryfikować czy pesel jest poprawny

 

W btc mamy blok z transakcjami który trzeba 1 uchronić przez podrabianiem bloku 2 uchronic łańcuch bloków przed zafałszowaniem. po to się liczy hash z bloku. Po to jest to czasochłonne żeby haker nie miałczasu zrobić to szybciej niż górnik

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor
25 listopada 2022 09:42

Wyobrazi Pan sobie że powstaje sieć której wyliczenie nounce i hasha  trwa 2 sekundy - wtedy nic nie zabezpieczy sieci przed hakerem bo wystarczy że haker zainwestuje w lepszy sprzęt i przeliczy wszystko po swojemu przed górnikami.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 09:32
25 listopada 2022 09:43

Tak to rozumisłem pietwotnie..:)... ok. W filmie jest powiedziane że najpierw ktoś "znajduje" nounce, cxyli jakąś liczbę, która puszczona przez KRYPTOGRAFICZNĄ funkcję hashującą da nsm wynik w postsci hashu zaczynającego się od no. 30 zer (i prawdopodobieństeo takiego zdarzenia jest 1 na miliard). 

Mnie tu interesuje mechanizm, bo film nad tym przechodzi do porządku, wyboru/ustalania nounce. Bo on działa jak zmienna i to od niego zależy w rzeczywistości jaki hash wyjdzie, tzn. ile zer będzie miał na początku. Liczą ten nounce? Na filmie jest naiwny tekst "hej znalazłem cos, co puszczone przez funkcję hashujàca da nsm hadh z 30 zrrami na początku" - to mnie irytuje, bo to wygląda jsk taka zabawa-eksperyment, a przecież to nie jest zabawa. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 09:40
25 listopada 2022 09:49

Rozumiem, że ochrona musi być najbardziej skuteczna. Ale musi też uwzględniać stosunek kosztu ochrony do przedmiotu ochrony. Nad tym kompletnie się Państwo nie zastanawiacie, a ja usilnie próbuję tu niemsl wykrzyczeć, że ten koszt jest monstrualnie wysoki do przedmiotu ochrony, tsk monstrualny, że wielokrotnie przewyższa wartość przedmiotu ochrony. 

I to czyni ten projrkt nonsensem ekonomicznym. A jednak nie. Bo kasa popłynęła wieleset miliardowym strumieniem dolarów. A to oznacza, że jest tu ukryte dno. 

Już prościej nie potrafię Panu wyuszczyć problemu. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 09:43
25 listopada 2022 09:50

" Mnie tu interesuje mechanizm, bo film nad tym przechodzi do porządku, wyboru/ustalania nounce. Bo on działa jak zmienna i to od niego zależy w rzeczywistości jaki hash wyjdzie, tzn. ile zer będzie miał na początku. Liczą ten nounce? Na filmie jest naiwny tekst "hej znalazłem cos, co puszczone przez funkcję hashujàca da nsm hadh z 30 zrrami na początku" - to mnie irytuje, bo to wygląda jsk taka zabawa-eksperyment, a przecież to nie jest zabawa.  "

 

Bo to jest eksperyment kóry trwa od 2009 roku.

Tak od nounce zależy jaki hash wyjdzie. robi się to metodą prób i błędów. Tak funkcja skrótu jest funkcją kryptograficzną. Proszę się nie bać tej nazwy bo jest ona używana powszechnie w pańskiej przeglądarce od wielu lat. Funckja ta zamienia bajty na wejsciu na losowe i unikalne dla danego wejscia bajty. Jest to funkcja jednostronna czyli działanie jest możliwe tylko w jedną stronę czyli ukrywa przed nami parametry. I w rozsądnym czasie nie da się poznać wejścia

Do czego jest używana ? Np do przechowywania haseł. Zakłąda pan hasło w systemie linux. W systemie nie jest zapisywane hasło tylko jego hash. Jak wpisuje Pan hasło to linux liczy hash i porównuje hashe ze sobą z tym co ma zapisane. Jak ktos wykradnie Panu plik z hashami haseł to konia z rzędem temu kto w opłacalnym czasie pozna hasło .

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 09:49
25 listopada 2022 09:55

" Rozumiem, że ochrona musi być najbardziej skuteczna. Ale musi też uwzględniać stosunek kosztu ochrony do przedmiotu ochrony. Nad tym kompletnie się Państwo nie zastanawiacie, a ja usilnie próbuję tu niemsl wykrzyczeć, że ten koszt jest monstrualnie wysoki do przedmiotu ochrony, tsk monstrualny, że wielokrotnie przewyższa wartość przedmiotu ochrony.    "

A to już czas pokaże który system wygra wojnę o pieniądz bo walka trwa. Czy pieniadz dłużny czy oparty na blockchainie. Na pewno warto  to obserwować a przede wszystkim uczyć się tego bo to i tak kiedyś zapuka do naszych drzwi.

Na pewno ja nie wierzę w drugie dno że tam jest coś liczone a transakcje to tak na boku.

Drugie dna są inne równie ciekawe

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 09:50
25 listopada 2022 09:56

Fantastycznie! Tak myślałem.  Czyli jest w tym eksperymencie coś z metody kombinowania podobnej do metody włamania na rympał. Mamy ze sobą wszystkue narzędzia i po kolei próbujemy siłowo, kiedy drzwi puszczą. 

To podwójne zgadywanie jest jeszcze bardziej zastanawiające i podejrzane. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 09:55
25 listopada 2022 09:59

Sam system kryptowalutowy zapewne nie liczy niczego na boku, ale ta luczba hash może być wykorzystana w innym - tajnym projekcie, mającym na celu łamanie zabezpieczeń.  Jest to wysoce prawdopodobne. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 09:56
25 listopada 2022 10:02

Proszę Pana tam się nic podwójnie nie zgaduje. Proszę jeszcze raz przeczytać komentarz. Sieć nie zgaduje już raz zgadniętego nounce i hash. Oni muszą sprawdzić poprawność wyliczenia czyli tak jak linux musi sprawdzić hasło czy ktoś nie wpisuje niepoprawnie. Inni górnicy muszą sprawdzić czy blok jest ok czy to nie blok od jakiegośhakera .

Tak w skrócie : kopanie - górnicy miliard razy uruchamiają hashującą funckcję i znajdują nounce dodają go do bloku i rozgłaszają - inni górnicy robią weryfikację bloku a nie kolejne miliard razy - wystarczy raz przed kilka milisekund puscić hash zeby wyliczyc i sprawdzic wyniki. Robi się to po to zeby zobaczyc czy nikt nie oszukuje

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 09:59
25 listopada 2022 10:04

" Sam system kryptowalutowy zapewne nie liczy niczego na boku, ale ta luczba hash może być wykorzystana w innym - tajnym projekcie, mającym na celu łamanie zabezpieczeń.  Jest to wysoce prawdopodobne.  "

To są juz Pana fantazje

zaloguj się by móc komentować

peter15k @OjciecDyrektor
25 listopada 2022 10:08

Pozwolicie Państwo, że się wtrącę okiem laika w temacie dlaczego pojawiły się krypto… Moim zdaniem jest to jeden z produktów bankowych inżynierii finansowej , który nie został zaakceptowany przez „system”. Być może miał być także wentylem bezpieczeństwa wobec załamania systemu, całkowicie oderwanego od realiów instrumentów takich jak derywaty itp. Warto zwrócić uwagę, że najbardziej zaoranym bankiem był Deutsche Bank ( w derywatach wielokrotność PKB Niemiec ) jakby ktoś zastrzegał sobie finansowanie rozwoju długiem i nie akceptował kłusownictwa w tym rejonie. Może wyznaczą kurs bitcoina i ściągną z rynku pieniądz realny ( lipny ale gwarantowany przez BC i państwa ) . Sprawa kryptografii też jest możliwa ale bardzo wyrafinowana…no także jako wyraz inwencji globalnej informatyków chociaż wątpię aby zadali sobie tyle trudu za darmo…bez sponsora…

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 10:04
25 listopada 2022 10:14

Napisałem "podwójne zgadywanie" mając na myśli i nounce i hash. Sam Pan napisał, że nounce zapewne się zgaduje, tak aby otrzymać 30 zer na początku.

Moje fantazje są prawdopodobne - tak napisałem. Może je Pan uważać za nieprawdopodobne. Coż nikogo nie zmuszam.

Jeszcze co do kosztów ochrony w stosunku do przedmiotu ochrony. Otóż czas pokaże, że ten koszt ochrony ZAWSZE będzie rósł w miarę wzrostu wartości przedmiotu ochrony. Czyli że ta monstrualna dysproporcja będzie stale się utrzymywać. 

Niech Pan zwróci uwagę, że zwolennicy technologii blockchain STALE mówią o ZAGROŻENIU dla bezpieczeństwa danych, przechowywanych w systemie komputerowym. Czyli oni sami podkreślają, że bezpiecznie nie jest, że zawsze ktoś może ukraść dane. A Pan pisze tak, jakby zagrożeń nie było - nazywa fantazją moje przypuszczenia co do możliwości wykorzystywania tych długich obliczeń do działań hakerskich. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @peter15k 25 listopada 2022 10:08
25 listopada 2022 10:18

Nie ma Pan racji. To nie jest inżynieria bankowa. Banki to zwalczały jsk mogły. A teraz, gdy okazało się, że nie powstrzymają tego, chcą na tej koniunkturze coś zarobić. Czyli zasada - "Gdy nie możesz pokonać przeciwnika, przyłącz się do niego".

zaloguj się by móc komentować

olekfara @rob0 25 listopada 2022 09:23
25 listopada 2022 10:18

Czym wtedy różni się haker od górnika. Czemu haker ma być wolniejszy od górnika. Inaczej, jaki cel ma haker, jaki cel ma górnik.  Piszecie, że system jest otwarty. Jest więc otwarty zarówna dla hakera jak i dla górnika.  Co się dzieje, jak wygra "wyścig" haker. Następne pytanie, w jaki sposób połączyć transakcjie, które , jak dobrze rozumiem, są ukryte w blokach, z tym , że kryptowalutę można kupić i sprzedać na giełdzie kryptowalut. Może mnie się zdaje, ale ochrona aktywów na giełdzie kryptowalut niczym się w zasadzie  nie różni od ochrony w systemie bankowym. Podlega też speklacji, co zaciemnia obraz.Potężnie chroniona kryptowaluta, nagle znajduje ię w otwartym systemie bankowym. To nie dziwne. Kolejne pytanie. Posługujecie się terminologią angielską, czy jest jakieś równanie matematyczne opisujące działania na blokach, z podaniem w legendzie równania, co jest wiadome, co jest niewiadome, co się liczy, dla polskojęzycznych. Skąd pochodzą dane wyjściowe. Mową inżyniera jest rysunek, mową matematyka równanie. Inaczej, nikt tego, oprócz obeznanych z tematem nie zrozumie.

zaloguj się by móc komentować

mithrandir @chlor 25 listopada 2022 07:28
25 listopada 2022 10:27

"To chyba nie dobrze? Ludzie którzy rozumieją technologię nie wiedzą po co została stworzona, a nawet nie bardzo to ich interesuje? "

To bardzo duże uproszczenie.

Weźmy np. kryptografię. Została stworzona w celu zabezpieczania danych. Ale okazuje się, że można jej użyć do przestępstw. Jak? Włamuje się na czyjeś konto następnie szyfruje mocnym algorytmem wszystkie dane, a na koniec żąda okupu w zamian za hasło.

A wychodząc poza informatykę: czy mechanik samochodowy może przewidzieć do czego ludzie wykorzystają samochód? Przecież raczej nie pomyśli, że serwisowane aktualnie przez niego auto posłuży do zabicia przysłowiowej teściowej.

Na całą tą dyskusję nakłada się jeszcze dodatkowy problem z określeniem „informatyk”. W taksonomii informatyki mieści się wiele specjalności, odległych od siebie na tyle, że specjalista z dziedziny X nie wie z jakimi problemami mierzy się specjalista z dziedziny Y. Upraszczając: jak Pan złamie rękę to idzie do ortopedy, a nie do laryngologa. A obaj mieszczą się w definicji zawodu lekarza.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @olekfara 25 listopada 2022 10:18
25 listopada 2022 10:31

Wyjaśniam, bo trochę Pan bładzi. 

1. Można wymieniać się kryptowalutami bez pośrednika (giełdy) na zasadzie peer-to-peer. Z tym ze, gdy nie ma giełdy, to tsk naprawdę nie da się ustalić wartości kryptowaluty. Giełda jest więc tu niezbędna - jsk przy każdym towarze. 

2. Bezpieczeństwo kasy trzymsnej na giełdzie (słyżącej do obrotu kryptowalutsmi i stsblecoinami) jest zenująco nidkie wobec tego, co zapewniają banki i bankowe domy msklerskie. Przykład cxolowej giełdy FTX z ostatniego czasu jest tu znsmiennym dowodem (co ciekawe lider wśród giełd czyli Binance też - moim zdaniem - jest słabo bezpieczny). To jest mniej więcej tak, jak trzymanie kasy nawet nie u brokera, a u jakiejś nieznanej nam osoby trzeciej. 

3. Gornik tym rózni się od hakera, że gornicy są splątani ze sobą i nie da się w tym systemie zrobić coś, jeśli wszyscy inni tego jie zaakceptuja. Hsker to solista. On może tylko z zewnątrz zadziałać - inna rzecz czy skutecznie. Myli więc Pan kategorie. Otwartośc systemu nie oznacza, że jest on dziurawy. System jest mocno spójny, a otwsrtośc polega, że jażdy miże w nim robić na zasadach i warunkach określonych w tym systemie. Kropka.

4. Rob0 zamieścił link z filmem, gdzie pokazane jest, co jest liczone i przy użyciu czego. Musi to Pan odszuksć wyżej (podpowirm, że ciut wyżej niż jedyny komentarz @krzpiok, którego znaniwałem - ale jest łatey do zauważenia z uwagi na jaskrawy czerwony avatar). 

zaloguj się by móc komentować

peter15k @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 10:18
25 listopada 2022 10:31

W bankowości też jest konflikt instutucji bardziej tradycyjnych i egzotycznych operujących na spekulacji i emisji długu wirtualnego. Wszyscy jednak są uwikłani bo mają wzajemnie swoje "papiery".  Po nazwą inżynieria finansowa rozumiem także produkty finansowe i ubezpieczeniowe,które wychodzą z banków jako pomysł ale nie są tam "klepnięte".  Mogą być także balonem próbnym - jak zareaguje rynek. Potem je połkną...ale wtedy muszą je gwarantować... Fuzje są obroną przed bankructwem ( także obecne pomysły waluty cyfrowej itp ) - to takie sadzenie lasu...

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mithrandir 25 listopada 2022 10:27
25 listopada 2022 10:35

Myślę, że chlorowi chodzi o to, że nie zauważacie tego, tych problemów, które zarysowałem w ssmym tekście notki, jsk i w dyskysji z rob0. Pomijacie to milczenirm lub w nsjlepszym razie udzielacie bardzo naiwnych odpowiedzi, świadczących ze nie wiecie jak sobie z tym problemem poradzić. Jedynie co robicie to zbywanie mnie róznymi epitetsmi lub slowami-wytrychsmi (typu: fantazja, dyletant itp.).

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @peter15k 25 listopada 2022 10:31
25 listopada 2022 10:36

Bo oni (banki) chcą teraz na tym cos zarobić. I tylko dlatego konstruują rózne produkty finansowe oparte o krypto. N8c wiecej za tym nie stoi. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @olekfara 25 listopada 2022 10:18
25 listopada 2022 10:54

Super że są zadawane takie pytania bo ja uważam że poznanie tematu jest jak najbardziej w interesie każdego bo te technologie wcześniej czy póżniej zapukają do drzwi każdego. Polecam obejrzeć film który zalinkowałem tam jest w miarę prosty sposób opisane co to jest bitcoin i blockchain (łańcuch bloków) i jak jest zabezpieczony

" Czym wtedy różni się haker od górnika. Czemu haker ma być wolniejszy od górnika. Inaczej, jaki cel ma haker, jaki cel ma górnik. " Technicznie i górnik i haker mają takie samo prawo wysłać blok. Różnica polega na tym że wyliczenie kolejnego bloku trwa i jest kosztowne. Haker nie ma możliwośći wysłać fałszywej transakcji ponieważ fałszując transakcje musi ciągle przeliczać je w pojedynckę i zawsze cała sieć go w tym prześcignie. To jest wyliczone ile trzeba mieć zasobów sprzętowych żeby przejąć sieć.

" Następne pytanie, w jaki sposób połączyć transakcjie, które , jak dobrze rozumiem, są ukryte w blokach, z tym , że kryptowalutę można kupić i sprzedać na giełdzie kryptowalut. " Nic nie jest ukryte. Bloki są jawne dla wszystkich. Giełda ktyptowalut po prostu zakłąda sobie portfel (wallet) jak wszyscy inni uzytkownicy.

" nie różni od ochrony w systemie bankowym. Podlega też speklacji, co zaciemnia obraz.Potężnie chroniona kryptowaluta, nagle znajduje ię w otwartym systemie bankowym. To nie dziwne. " Tak oddając swoje kryptowaluty na giełdę czyli na wallet giełdy można stracić środki jak giełda padnie - patrz FTX. Dlatego swoje środki powinno się trzymać na swoim portfelu najlepiej sprzętowym a wysyłać na giełdę czy do kantoru tylko jak chcemy kupić lub sprzedać. A jeszcze lepiej rozliczać się prywatnie

" Posługujecie się terminologią angielską, czy jest jakieś równanie matematyczne opisujące działania na blokach, z podaniem w legendzie równania, co jest wiadome, co jest niewiadome, co się liczy, dla polskojęzycznych. Skąd pochodzą dane wyjściowe. Mową inżyniera jest rysunek, mową matematyka równanie. Inaczej, nikt tego, oprócz obeznanych z tematem nie zrozumie. "

Nie znam. Wydaje mi się że rzetelnych informacji jest mało, co nie jest moim zdaniem przypadkiem.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @mithrandir 25 listopada 2022 10:27
25 listopada 2022 11:21

" Na całą tą dyskusję nakłada się jeszcze dodatkowy problem z określeniem „informatyk”. '

Ja trzymam się definicji poznanej jeszcze w szkole podstawowej w 93 ? roku. Informatyka to nauka o gromadzeniu i przetwarzaniu danych.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 11:21
25 listopada 2022 11:48

Ok moi mili. Dziękuję wszystkim za cierpliwość i wytrwałość w czytaniu tej całej niesamowicie długiej dyskusji. Ale dzięki temu poznaliśmy od strony technicznej sprawę kryptowalut - choć pierwotnie w nirce specjslnie tego unikałem, aby uwypuklić inne problemy związane z kryptowalutami.

 

Reasumując doszedłem do następującej konkluzji:

1. Istotą systemu i pracy górników jest JAK NAJSZYBSZE znalezienie w procesie odgadywania (czyli liczebia "na piechotę") pewnej liczby zaczynającej się od 30 zer - zwanej hash'em. Dlatego też nie jest już dla mnie bezsensem to, że wszyscy górnicy liczą to samo i pozornie marnuje się zasoby sieci. Po prostu chodzi o CZAS. On jest najważniejszy i dlatego nagrodę otrzymuje ten, kto pierwszy ustali/odgadnie tę liczbę (a jak już wyżej wspomniałem jest to - szybkość odgadnięcia - tak naprawdę hazard - zdarzebie losowe i jedynym wyjściem, aby zwiększyć szansę otrzymania nagrody za odgadnięcie hashu jest zwiększenie, u górnika, czy raczej "korporacji górniczej", prędkości dokonywanych obliczeń - tzw. hashy na sekundę). 

2. Ten odgadnięty hash jest liczbą jawną dla wszystkich. To samo jest z liczbą określaną jako "nounce", a którą też się odgaduje/ustala, tak aby odgadywany hash miał ściśle określony parametr - w tym przypadku 30 zer na początku. 

3. Mamy więc jedną parę (dwie liczby), które są jawne. 

4. Z kodu źródłowego systemu kryptowaluty nie wynika, nikt nie znalazł, aby system dokonywał jakiś tajnych obliczeń na boku. 

5. Wynikiem więc tej szalonej pracy systemu jest coraz większe gromadzenie par (jawnych dla wszystkich) liczb, które są ze sobą powiązane poprzez funkcję hashującą. 

I proszę teraz zwrócić uwagę, że to MOŻE być - owe pary liczb - wykorzystsne w kryptografii zarówno do skuteczniejszego kodowania/zabezpieczania swoich danych, jak i do skutecznego odkodowywania zabezpieczonych danych. 

Zwrot "MOŻE" należy moim zdaniem odczytywać, że tak się dzieje, albowiem nikt by nie wyłożył tak dużej masy pieniędzt wyłącznie dla intelektualnej, matematycznej zabawy. 

Tymi wnioskami chciałbym zakończyć dyskusję, gdyż nie sądzę aby jeszcze ktoś mógł coś istotnego wnieść do omawianej tematyki. Dziękuję jeszcze raz za cierpliwość.

Pozdrawiam i proszę o wybaczenie tych, którzy czują się obrażeni przeze mnie. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @OjciecDyrektor
25 listopada 2022 13:59

Dzięki. Kawał roboty. Przeczytałem do końca mimo objętości tekstu, ale niedokładnie. Będę wracał.

Z opisu wnioskuję, że jest to pole rywalizacji organizacji politycznych z finansowymi i innymi politycznymi. Mam jakieś dziwne natręctwo że ether i bitcoin to może być jedna i ta sama deep state'a. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Magazynier 25 listopada 2022 13:59
25 listopada 2022 14:47

Nie. Bitcoin i ether to rywale na śmierć i życie. Bitcoin (Anglia), a ether (USA). Ten kryzys, o którym wspomniałem w nitce, a króry wg mnie jest bardzo starannie zaplanowany i realizowany, ma na celu wykończenie bitcoina albo przynajmniej takie jego isłabienie, aby się sieć podzieliła (część bedzie trzymać się dotychczasowego "proof of work", a częśc - drobniejsi górnicy - będa chcieli zrobić "proof of stake", a jak się nie uda, to przejdą do konkurencji czyli sieci ethereum).

W tej dyskusji zastosowałem pewien "podstęp"..:). Mianowicie starałem się tak zadawać pytania i tak "prowokować" aby osoby znające temat od strony technicznej wygadały się. Udało się częściowo tylko, bo tylko rob0 pomógł mi dokładnie zgłębić temat od strony technicznej. Reszta podeszła do sprawy ambicjonalnie i emocjonalnie. 

Cieszę się, że techniczne ustalenia NIE SĄ SPRZECZNE z tym, co przekazałem w notce. Wprawdzie nie widać, aby ta para jawnych licz (powiązana ze sobą funkcją) miała coś wspólnego z liczbami pierwszymi, ale może być ta para dalej,w tajnym oddzielnym procesie, wykorzystana w systemie mieszanym (czyli gdy druga para liczb to liczby pierwsze)  kodowania lub odkodowania. 

Tak więc wybroniłem się...:)...a do tego zyskałem wiedzę, ktorej bezskutecznie poszukiwałem. 

zaloguj się by móc komentować

rob0 @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 14:47
25 listopada 2022 15:17

" Nie. Bitcoin i ether to rywale na śmierć i życie. Bitcoin (Anglia), a ether (USA). Ten kryzys, o którym wspomniałem w nitce, a króry wg mnie jest bardzo starannie zaplanowany i realizowany, ma na celu wykończenie bitcoina albo przynajmniej takie jego isłabienie, aby się sieć podzieliła (część bedzie trzymać się dotychczasowego "proof of work", a częśc - drobniejsi górnicy - będa chcieli zrobić "proof of stake", a jak się nie uda, to przejdą do konkurencji czyli sieci ethereum). "

Nie wiem dlaczego Pan twierdzi że BTC to Anglia a ETH to USA. Z tego co mi wiadomo ETH stworzył rosjanin. Z tym przejściem BTC na PoS to bym polemizował bo nikt tego nie chce. BTC z założenia jest konserwatywną kryptowalutą zatwierdzaną dowodem pracy. Daje to decentalizację i odseparowanie od wpływu trzeciej strony.

ETH jest inne. Posiada tzw "smart contacts" czyli w skrócie "programy" które mogą być uruchamiane na sieci blockchain. (BTC tego nie ma i nie bedzie miało) PRzy pomocy tych smart contracts relizowane są stable coiny dolarowe (USDT, USDC) wszelkie systemy DEFI (decentralized finanse) czy inne aplikacje web 3.0. Moim zdaniem przeście na Proof of stake oddala ETH od decentralizacji i niezależności. Za dużo jest tam aktywów które trzeba kontrolować żeby zostawić sieć na konsensusie Proof of Work (proszę poczytać co to jest Proof of stake). Moim zdaniem ETH bedzie uregulowane i w pewnym sensie kontrolowane na dłuższą metę.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @rob0 25 listopada 2022 15:17
25 listopada 2022 15:22

Proszę poczytać : https://www.coindesk.com/business/2022/10/12/morgan-stanley-says-crypto-ecosystem-is-becoming-less-decentralized/

Po przejściu na PoS 60% validatorów (walidatorzy biorą udział w ztwierdzaniu transakcji Proof of stake) jest w rękach 4 podmiotów. Olbrzymi krok do decentralizacji.

zaloguj się by móc komentować

rob0 @rob0 25 listopada 2022 15:22
25 listopada 2022 15:23

Do cenntralizacji miało być

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 15:23
25 listopada 2022 15:56

Dziękuje za te dodatkowe informacje, bo 9ne potwierdzają tylko, że kroczę w swouch wywodach dobrą ścieżką. Jak wcześniej wspomniałem na podstawie panskich wyjaśnień, bitcoin to taki exclusive-club, a ethereum idzie teraz "na masę" - chce przygarnąć tę drobnicę-górników. Ma to oczywiscie swoją cenę - ściślejszą kontrolę. I to Pan potwierdza. Bitcoin zaś będzie zachowywał decentralzację, promując "grubych" górników. I tu też mój przydział - bitcoin/Anglia i ether/USA - się zgadza, bo w kilku notkach (zwłaszcza @zw o Florencji) padła taka konstatacja, że FIK jest zdecentralizowany w znacznym stopniu (chodzi o centrum decyzyjne), a TRIK preferuje centralizację. Jeśli Pan nie wie co to FIK i TRIK to zapraszam do przeczytania mojej notki "Metoda Zagłady". W skrócie FIK obecnie ma ciało operacyjne w postaci Anglii, a TRIK w postaci USA. 

Twórca ethera to Amerykanin o rosyjskim pochodzeniu - zgadza się. Dodstkowo wspomniałem, że jednym z członków tego projektu jest bank rosyjski. Związki Rosji i USA są dość dobrze znane ("Koniec rosyjskiej Ameryki" - Marek Budzisz) i wiążą się z próbą emancypacji Rosji spod wpływow anglo-holenderskich. 

To tyle. Mam nadzieje, że troche wyjaśniłem. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @rob0 25 listopada 2022 15:23
25 listopada 2022 15:59

Smart kontrakty to dobre przygotowanie do projektu Libra....niech spojrzy, jak to się ładnie zazębia. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @OjciecDyrektor 25 listopada 2022 15:56
25 listopada 2022 16:06

Dzięki. Ale jeśli "FIK obecnie ma ciało operacyjne w postaci Anglii", to na chłopski rozum też ma centralę, czyli jest scentralizowany. 

Jeśli ETH jest związane z Rosjanami, to rywalizacja może dotyczyć prorosyjskiego deep state przeciw antyrosyjskiego deep state, prorosyjskich angoli przeciw antyrosyjskim. Pod rosyjski można podstawić rotszyldowski. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @OjciecDyrektor
25 listopada 2022 16:07

Przymiotnik rotszyldowski obejmie globalną Ordę: Pekin, Berlin, więdnąca Moskwa.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Magazynier 25 listopada 2022 16:07
25 listopada 2022 16:32

Bo to jest centralizowana decentralizacja...:))...takie peer-to-peer z "pewnymi modyfikacjami"...

Co do USA i Rosji, to myślę, że tu polecenia i komunikaty wysyłane są z Mediolanu bezpośrednio - ręczne sterowanie (vide - "mueszanka" podczas wyb9rów prezydenckich w USA, gdy gołym okiem widać było, jak tamtejszy establiszment hest ubezwłasnowolniony i zależny od jakiś zewnętrznych i nierozpoznanych sił). Stąd bym sobie darował wewnetrzne, partyjne "rozkminki"...

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @OjciecDyrektor
25 listopada 2022 23:42

Teraz w telewizorze codziennie można oglądać zmagania na murawie, a tam w nie dalekim tle pojawia się na całą szerokość ekranu:

 

CRYPTO.COM

 

Nie załączam linka. Jak ktoś chce to na własną odpowiedzialność.

Nie zabije i nie wzmocni oglądającego.

 

zaloguj się by móc komentować

koncereyra @OjciecDyrektor 24 listopada 2022 21:13
27 listopada 2022 13:00

2. Nie koncentrowałem się na szczegółach technicznych
4. Jak Pan taki "fachowiec" to powiedz mi JAK procesor liczy - uzgadnia ten jawny "nounce"? Jakie konkretnie działania wykonuje?

Liczy SHA-256, to ma zastorowanie w kryptografii ale nie ma tam za dużo liczb pierwszych
https://en.wikipedia.org/wiki/SHA-2

Więc prosze...masz Pan teraz pole do popisu. Tylko zanim napuszesz ciś, przestudiuj dokładnie moją dłygą dyskysję z rob0. 

Chyba zrobię z sobą spotkanie autorskie w Polsce w grudniu bo nie mam czasu odpisywac

> jeszcze jedno - proszę nie "chrzanić" mi tutsj o kwantiwych komputerach.
Szyfrowanie asymetryczne opiera się o trudność rozkładu liczby na czynniki.
Komputery kwantowe w teorii (w prakyce póki co obiecanki cacanki) mogłyby dokonywac tego rokładu szybko

> o pi co to ujawniać, że się ma narzędzie do łamania wszelkich zabezpieczen?

no ale tego nikt póki co nie ma i nie jest tak trudne dla ludzi z branży "odgadnąć" że komputery kwatowe będą łamać szyrfy. My to wiemy od ostatnich pewnie 30 lat, specjaliści od 50. Algorytm RSA to 1977, pomysł na komputery kwantowe 1980. Liczba komputerów kwantowych mogących łamać współczesne szyfry AD 2022: 0

To nie jest wiedza tajemna, w Polsce wykładają to na uniwerkach ostatnie 30 lat.

 
 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @koncereyra 27 listopada 2022 13:00
27 listopada 2022 19:34

Niech Pan da już spokój. Nic Pan nie wniósł do dyskusji. Podsumowanie zrobiłem. I zrób Pan sobie spotkanie autorskie - prosze bardzo, ale jak ono bedzie tak samo konkretne jak pańskie komentarze, to ja rezygnuję. 

A komputery kwantowe to prosze sobie odpuścic tutaj. Bo to jak opowieści o yeti. 

 

zaloguj się by móc komentować

koncereyra @OjciecDyrektor 27 listopada 2022 19:34
27 listopada 2022 21:00

A komputery kwantowe to prosze sobie odpuścic tutaj. Bo to jak opowieści o yeti. 

 

Zawsze polecam antyczną sztukę czytania ze zrozumieniem

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @Pioter 28 listopada 2022 10:07
28 listopada 2022 19:12

Piękny nekrolog....ale pytanie - ilu ludzi oszukał i na jakie kwoty? Chyba że ta wojna przechodzi w fazę niszczenia kadr.

U nas też jednego właściciela giełdy krypto zawinęli. Teoretycxnie jest on zaginiony, ale alzheimera nie miał.

zaloguj się by móc komentować

klon @OjciecDyrektor
28 listopada 2022 20:14

"Akademickie" uzupełnienie tematu... 

 

zaloguj się by móc komentować

klon @OjciecDyrektor
28 listopada 2022 20:15

Hmmm, coś nie pyknęło? 

https://youtu.be/FcDINmNByOQ

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @klon 28 listopada 2022 20:15
28 listopada 2022 22:42

O liczbach doskonałych jest mowa w zalinkowanym przeze mnie filmie "Przekleństwo liczb pierwszych" - i to jest w ogóle najlepszy film w tym temacie, więc nie ma co szukać innych. 

Gdyby Pan znalazł coś o metodach szyfrowania, to byłoby ciekawiej. Tylko nie na poziomie ogólnym i podstawowym. 

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @Pioter 30 listopada 2022 15:21
30 listopada 2022 21:14

O masz ci.....jasny gwint. Ciekawe, kto będzie następny. 

A dziś pojawił się anty-njus na temat ethera (czyli "toskańscy kuocy" w natarciu:):

https://bithub.pl/wiadomosci/etherum-to-oszustwo-ktore-wybuchnie-jak-ftx/

Nie ma litości "wy nam tak - a my wam tak...".

Ciekawe, kto po takich krawych porachunkach i podkładaniu sobie świń nafal będzie twierdził, że to tylko "taka szajba". 

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 1 grudnia 2022 23:57
4 grudnia 2022 08:56

A tu poniżej w linku okazuje się, że ktoś chyba na Zachodzie cxytał moją notkę....:) albo zwyczajnie nie wytrzymał i się "wysypał"

https://bithub.pl/wiadomosci/ktos-inny-pomogl-upasc-ftx-to-nie-byl-sbf-to-byla-konsekwencja-pomocy-ukrainie/

Parę ciekawych rzeczy m.in. o Sbierbanku i o tym, że USA kontrolują zaledwie 20% rynku krypto.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować